Błędy, które popełnia wiele kobiet w ciąży

Ciąża to okres wielkiej radości, ale też niepokoju. To również czas, gdy otrzymujesz wiele rad – od rodziny, przyjaciółek, lekarzy, znajdujesz je w książkach i internecie. Natłok informacji sprawia, że czasem popełniasz błędy. Jakie? Oto kilka najczęstszych błędów kobiet w ciąży.

Jedzenie za dwoje

Tradycyjne przeświadczenie, że ciężarna powinna jeść za dwoje to mit! Zapotrzebowanie kaloryczne dla zdrowej dorosłej kobiety wynosi ok. 1800–2000 kcal. Czy naprawdę sądzisz, że maleństwo rozwijające się w brzuchu potrzebuje tyle samo kalorii, co ty? Nie, twoje dziecko potrzebuje przede wszystkim odpowiednich składników odżywczych, witamin i minerałów.

Polecane wideo:

Jedzenie zbyt dużych ilości pożywienia wcale nie wpłynie pozytywnie na rozwój płodu. W ciąży powinnaś jeść tylko 300 kcal więcej niż wynosi twoje normalne zapotrzebowanie kaloryczne. Nie używaj stanu błogosławionego jako usprawiedliwienia dla objadania się. Pamiętaj, że zgromadzone w ciągu dziewięciu miesięcy kilogramy nie znikną w magiczny sposób w dniu przyjścia na świat dziecka.

Jak powinien wyglądać zdrowy jadłospis ciężarnej kobiety? Najlepiej jeść sześć małych posiłków dziennie. Menu powinno być bogate w świeże warzywa, owoce, jajka, chude mięso, orzechy i nasiona. Nie należy zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, trzeba pić dużo wody mineralnej, zielonej herbaty oraz ziołowych i owocowych naparów. Prawidłowa dieta w ciąży uchroni przed pokusami i zapewni odpowiednie ilości składników odżywczych dla dziecka.

Domowe kuracje na własną rękę

Stosowanie leków bez recepty w czasie ciąży powinno być konsultowane z lekarzem. Nawet jeśli producent zapewnia, że środek jest bezpieczny dla ciężarnych, powinnaś zasięgnąć rady specjalisty. Zwróć również uwagę na skład kosmetyków, których używasz – niektóre substancje chemiczne są w tym czasie zakazane. Jeśli źle się czujesz po witaminach zaleconych przez lekarza, poproś o ich zmianę. Zwykle wystarczy kupić inny produkt, by nudności i bóle brzucha ustąpiły.

Niewystarczająca ilość snu

Nie wyrabiasz się z zawodowymi i domowymi obowiązkami, dlatego chodzisz spać coraz później? Okres ciąży to czas na odpoczynek i regenerację, a nie wzmożoną aktywność. Niedobór snu powoduje osłabienie i stres. Staraj się kłaść do łóżka wcześniej i korzystaj z drzemek, które dodadzą ci energii. Podczas ciąży sen jest niezwykle ważny, ale pamiętaj, że jego nadmiar również nie jest wskazany.  

Unikanie aktywności fizycznej

Używasz ciąży jako usprawiedliwienia dla porzucenia ćwiczeń? Aktywność fizyczna w ciąży jest nie tylko polecana, ale wręcz wskazana! Zanim zaczniesz ćwiczyć, skonsultuj się ze swoim lekarzem, który podpowie, co będzie najlepsze. Na siłowni porozmawiaj z trenerem, który ułoży ci zestaw ćwiczeń. Regularny ruch ma same zalety – redukuje stres, poprawia krążenie, przygotowuje ciało i skórę do zmian, pomaga w rozwoju płodu.

Rezygnacja ze szkoły rodzenia

Myślisz, że zajęcia w szkole rodzenia to strata czasu? Mylisz się – w czasie spotkań uzyskasz wiedzę, która wkrótce okaże się bezcenna. Dowiesz się wszystkiego o porodzie, pielęgnacji noworodka i zmianach w twoim ciele. Szkoła rodzenia może okazać się świetnym źródłem informacji, ale także miejscem, w którym poznasz inne mamy i będziesz mogła dzielić się z nimi swoimi doświadczeniami.

Ograniczanie wszystkich przyjemności

Jak ognia unikasz wszystkich słodyczy i wysokokalorycznych przekąsek? Zdrowa dieta w ciąży to podstawa, ale odmawianie sobie wszystkich przyjemności wcale nie wpływa pozytywnie na ciebie i dziecko. Eliminując z jadłospisu produkty, które uwielbiasz, stajesz się rozdrażniona, zestresowana i nieszczęśliwa. Nie namawiamy do folgowania zachciankom, ale raz na jakiś czas warto zjeść ulubioną zapiekankę albo ciasto. Często masz ochotę na coś słodkiego, ale nie chcesz jeść naładowanych cukrem smakołyków? Jedz jak najwięcej owoców – są słodkie i mają dużo witamin.

Nikt nie jest idealny – nie jesteś w stanie uniknąć wszystkich błędów. Warto jednak wiedzieć, które z nich kobiety w ciąży popełniają najczęściej, aby móc się przed nimi ustrzec. Jakie inne pomyłki dodałybyście do tej listy?

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Czy w ciąży mogę..?
Czy w ciąży mogę..?

Dźwiganie w czasie ciąży

Dźwiganie w czasie ciąży

Dźwiganie jest czynnością niezalecaną w ciąży. Przyjmuje się, że dla kobiety w ciąży ciężar 5 kilogramów jest już zakazany.

Czy w ciąży mogę..?

Noszenie obcasów w ciąży

Noszenie obcasów w ciąży

Obcasy w ciąży powinny być przede wszystkim niezbyt wysokie i stabilne, to znaczy szerokie. Wysokie obcasy noszone w czasie ciąży nie wpływają zbyt korzystnie na zdrowie.

Czy w ciąży mogę..?

Jak przetrwać upał w ciąży?

Jak przetrwać upał w ciąży?

Nie opalaj się, będąc w ciąży. Promieniowanie UV pozostawi na Twojej twarzy brzydkie, brązowe plamy.

Czy w ciąży mogę..?

Zapowiedź pubikacji Rzeczpospolitej - Ciąża

sięgnąć po publikację "Ciąża", która ukaże się już w poniedziałek jako dodatek do dziennika Rzeczpospolita. W publikacji wypowiadają się lekarze (...) i eksperci, którzy służą swoją wiedzą i doświadczeniem, poruszają tematy z zakresu...

Czy w ciąży mogę..?

Zioła w ciąży

mogę zastosować w 8. miesiącu ciąży? - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska   Wszystkie odpowiedzi lekarzy Zioła bezpieczne w ciąży (...) Zioła w ciąży to temat nastręczający wielu...

Czy w ciąży mogę..?

Czy w ciąży można palić papierosy?

Czy w ciąży można palić papierosy?

Dla wielu kobiet wyrzeczenia związane z ciążą są trudne do zaakceptowania. Ciężko jest im odstawić używki, na przykład papierosy, mimo świadomości (...) , że palenie papierosów w czasie ciąży jest stanowczo odradzane,...

Czy w ciąży mogę..?

Ciąża a używki

mamy. Stres a sięganie po używki w ciąży Kobieta w ciąży powinna być otoczona troskliwą opieką. Powinna mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa, stałości (...) . Trzeba uświadamiać kobietom, że nawet niewielka...

Czy w ciąży mogę..?

Leki w ciąży

Leki w ciąży należy stosować jedynie wtedy, gdy korzyści lecznicze wyraźnie przewyższają ryzyko negatywnego wpływu na płód. Tylko nieliczne (...) farmaceutyki są bez wątpienia pozbawione szkodliwego działania na ciążę....

Czy w ciąży mogę..?

Co można w ciąży?

Ciąża to czas, w którym kobieta bardzo często słyszy - nie wolno. Z jednej strony mówi się, że stan odmienny, to nie choroba, z drugiej - podaje całą (...) . Inne jednak zostaną utrzymane w mocy jeszcze na kilka tygodni. Ćwiczenia...