Ćwiczenia w ciąży rozwijają mózg dziecka

Umiarkowana aktywność fizyczna w ciąży jest dobra nie tylko dla matki, ale także stymuluje rozwój dziecka. Już godzina ćwiczeń tygodniowo może zwiększyć rozwój mózgu twojego potomka – do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu. To pierwsze tego typu badania na ludziach. Wcześniej tę samą zależność odowodniono w doświadczeniach z myszami. Co ustalili amerykańscy badacze?

Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży?

Podczas ciąży warto zwolnić tempo życia, unikać stresu i nadmiernej aktywności. Co nie oznacza jednak, że przyszłe mamy powinny spędzać całe dnie na kanapie. Wręcz przeciwnie!

Polecane wideo:

  1. Ćwicząc poprawia się kondycja fizyczna. Kobiety, które ćwiczą w ciąży tyją średnio 3,5 kg mniej, niż ciężarne w ogóle niećwiczące –nie tylko mają wówczas mniej do zrzucenia po ciąży, ale także dźwigają mniejszy ciężar, co odciąża kręgosłup.
  2. Umiarkowana aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko rozstępów.
  3. Organizm ćwiczącej kobiety jest lepiej dotleniony, co sprawia, że krew szybciej krąży. To zmniejsza ryzyko powstawania żylaków, puchnięcia nóg, bólu głowy i zaburzenia snu.
  4. Nagrodę za aktywność fizyczną w ciąży, kobiety otrzymują także w trakcie porodu: poród jest średnio o 1/3 krótszy niż w przypadku pań, które unikały ćwiczeń.
  5. Łożysko – narząd, który łączy organizm dziecka z organizmem matki, jest większe u ćwiczących kobiet o 15 proc. To niezwykle ważne, ponieważ dzięki niemu płód się odżywia.
Korzyści z ćwiczeń w ciąży

Trening ogólnorozwojowy dla kobiety w ciąży jest bardzo korzystny. Trener personalny opowiada o tym, na co powinny zwrócić uwagę panie ćwiczące w tym...

Ale ćwiczenia w ciąży to nie tylko korzyści dla młodej mamy, ale także dziecka. Jak wykazali badacze z Uniwersytetu w Montrealu: gimnastyka w ciąży przyśpiesza rozwój mózgu noworodka.

- Mamy nadzieję, że uzyskane przez nas wyniki przyczynią się do zmiany nawyków ciężarnych kobiet. Okazuje się bowiem, że proste ćwiczenia mogą mieć ogromny wpływ na przyszłość ich dzieci  - mówi prof. Dave Ellemberg, główny autor analiz.

Badanie przeprowadzono na grupie sześćdziesięciu kobiet, które rozpoczynały drugi trymestr ciąży. Podzielono je na dwie grupy: pierwsza z nich miała za zadanie wykonywać umiarkowaną aktywność fizyczną trzy razy w tygodniu przez 20 minut. Natomiast kobiety z drugiej grupy nie ćwiczyły wcale.

 

Kiedy kobiety już urodziły, przebadano noworodki wykonując EEG w 8 i w 12 dniu ich życia. Aby zanalizować aktywność mózgu, umieszczono na główkach maluchów specjalne elektrody i  puszczano im różne dźwięki kiedy spały. Badania ujawniły, że dzieci kobiet, które ćwiczyły, miały lepiej rozwinięte mózgi, niż ich rówieśnicy, których mamy były pasywne.

 

Kilka lat wcześniej naukowcy sprawdzali, jak ćwiczenia fizyczne wpływają na rozwój mózgu u osób dorosłych. I tak jak w przypadku noworodków - ich mózgi funkcjonowały lepiej, niż osób nie uprawiających sportu.

To dowód na to, że sport to zdrowie także dla przyszłych mam i ich dzieci. Ważne jednak, aby gimnastykę wykonywać w konsultacji z lekarzem – każda ciąża jest inna, zatem to, co jednej mamie posłuży, innej może zaszkodzić.

Dla przyszłych mam najlepsza jest umiarkowana aktywność fizyczna, najlepiej trzy razy w tygodniu po 20-30 minut. Kobiety w ciąży powinny wykonywać ćwiczenia relaksacyjno-oddechowe i ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla. Polecany jest także aerobik, callanetics, pilates oraz pływanie.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Ćwiczenia w ciąży
Ćwiczenia w ciąży

Jakie ćwiczenia w czasie ciąży?

dziecka zależą przede wszystkim od działań, jakie podejmie podczas ciąży odnośnie diety i ćwiczeń. Regularna aktywność fizyczna może pomóc kobiecie (...) poprawić jej kondycję i zdrowie podczas tych 9 miesięcy wzmożonego...

Ćwiczenia w ciąży

Podnosiła 50 kilogramów na kilka dni przed porodem

Podnosiła 50 kilogramów na kilka dni przed porodem

Podczas gdy większość kobiet będących w ciąży idzie na zwolnienie by odpoczywać w domu, Breezee Ross podnosi sztangi. Na dwa tygodnie przed terminem (...) z całego świata. Nie mogą wyjść z podziwu. Dlaczego? Będąc w 38 tygodniu ciąży,...

Ćwiczenia w ciąży

Body Ball w ciąży

Ciekawą alternatywą na spędzenie wolnego czasu w ciąży jest gimnastyka. Przyszłe mamy mogą za pomocą prostych i niewymagających ćwiczeń rozruszać (...) utrzymywanie sprawności układu krążenia, oddechowego i mięśniowego...

Ćwiczenia w ciąży

Najlepsze ćwiczenia na pozbycie się kilogramów po ciąży

Najlepsze ćwiczenia na pozbycie się kilogramów po ciąży

od prostych ćwiczeń na plecach. Pływanie Kolejnym doskonałym pomysłem na utratę zbędnych kilogramów po ciąży jest regularne pływanie, które działa (...) jednak się kończy, a nadprogramowe kilogramy pozostają na...

Ćwiczenia w ciąży

Gimnastyka w ciąży

jak najszybciej rozpocząć ćwiczenia. Gimnastyka ciała w okresie ciąży jest bardzo ważna, ponieważ ma duży wpływ na psychikę kobiety, ale też pomaga w utrzymaniu (...) kręgosłupa i stawów biodrowych oraz rozciąga i uelastycznia...

Ćwiczenia w ciąży

Uprawianie sportu w czasie ciąży

Uprawianie sportu w czasie ciąży

W czasie ciąży można uprawiać sport, jednak z niektórymi dyscyplinami należy zachować szczególne bezpieczeństwo.

Ćwiczenia w ciąży

Spacerowanie w ciąży

Spacerowanie w ciąży

Spacery w ciąży korzystnie wpływają zarówno na matkę jak i na dziecko.

Ćwiczenia w ciąży

Korzyści z ćwiczeń w ciąży

Jak ćwiczyć w ciąży? Trening ogólnorozwojowy dla kobiety w ciąży jest bardzo korzystny. Trener personalny opowiada o tym, na co powinny zwrócić uwagę panie ćwiczące w tym czasie.

Ćwiczenia w ciąży

Gimnastykowanie się w czasie ciąży

Gimnastykowanie się w czasie ciąży

Brzuszki w ciąży ćwiczone ostrożnie i powoli, a także bez forsowania, są bezpieczne w pierwszym trymestrze. W późniejszych trymestrach ciąży, kiedy widać już brzuszek, nie jest to zalecane.

Ćwiczenia w ciąży

Spacery w ciąży

Współczesna kobieta w ciąży nie obawia się aktywności fizycznej. Właściwie każdy sport, o ile zalecenia lekarskie nie mówią inaczej (...) przyjemne i relaksujące spacery. Aktywność fizyczna w trakcie ciąży Umiarkowana...