Jakie sporty można uprawiać w ciąży?

Regularne ćwiczenia w czasie ciąży pomagają kobiecie zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Systematyczny wysiłek fizyczny poprawia kondycję i postawę, a także zmniejsza ból pleców i likwiduje zmęczenie. Ponadto ćwiczenia pomagają zapobiegać cukrzycy w ciąży, zmniejszają stres i budują wytrzymałość organizmu. Jeśli kobieta była aktywna przed zajściem w ciążę, powinna kontynuować umiarkowany wysiłek fizyczny spodziewając się dziecka. W przypadku ciężarnych, które unikały ćwiczeń, warto stopniowo przyzwyczajać organizm do wysiłku.

Polecane wideo:

Przeciwwskazania do ćwiczeń w ciąży

Nie wszystkie kobiety w ciąży mogą ćwiczyć. Jeśli mają astmę, choroby serca, cukrzycę, plamienie lub krwawienie, niskie łożysko, słabą macicę ćwiczenia są niewskazane. Również w przypadku wysokiego ryzyka poronienia odradza się wysiłek fizyczny.  

Każde ćwiczenie kobieta ciężarna powinna przerwać, gdy odczuwa ból w klatce piersiowe, w brzuchu, miednicy, w głowie, a także wtedy, gdy płód zaczyna gwałtowniej się poruszać lub jest zupełnie nieruchomy. Dolegliwości takie jak: zawroty głowy lub mdłości, uczucie chłodu, krwawienie z pochwy, przyspieszone bicie serca, puchnięcie kostek, dłoni, twarzy, łydek, problemy z oddychaniem lub chodzeniem, to znaki, że aktywność fizyczna nie jest wskazana. 

Ćwiczenia dla ciężarnych

Pół godziny ćwiczeń dziennie to optymalna dawka ruchu dla kobiet w ciąży. Lekarze zalecają spacery, pływanie oraz aerobik dla ciężarnych. Przed każdym ćwiczeniem należy wykonać rozgrzewkę i rozciąganie. Kobieta powinna być ubrana w wygodne ubranie i właściwe buty. Posiłek należy spożyć przynajmniej godzinę przed wysiłkiem, a przed, w trakcie i po ćwiczeniu należy pić wodę.

W czasie ciąży należy unikać sportów i czynności, w których występuje ryzyko utraty równowagi i upadku. Mimo że jazda na rowerze sama w sobie jest idealna dla kobiet w ciąży ze względu na długotrwały, lecz nie forsowny wysiłek, prawdopodobieństwo przewrócenia się istnieje. Dlatego też bardziej odpowiedni dla ciężarnych jest rower stacjonarny, który ma wszystkie zalety tradycyjnego, a jednocześnie upadek z niego jest mało prawdopodobny.

Odradzane ciężarnym są także sporty, w których istnieje ryzyko uderzenia, takie jak koszykówka, siatkówka lub piłka ręczna. Zdecydowanie niewskazane są także ćwiczenia polegające na podnoszeniu ciężarów lub pokonywaniu oporu, na przykład wioślarstwo.

Przyszłe mamy powinny zrezygnować ze sportów walki, narciarstwa, jazdy konnej i tenisa - ryzyko urazu jest zbyt wysokie. A co z bieganiem? Miłośniczku joggingu nadal mogą oddawać się swojej pasji - należy jednak zmniejszyć dystans i biegać na płaskim terenie. 

Wiele korzyści przynosi pływanie, pod warunkiem, że u ciężarnej nie występuje rozwarcie szyjki, ponieważ grozi to zakażeniem płodu. Kobiety, które nie ćwiczyły przed ciążą, mogą rozpocząć naukę pływania nawet w drugim trymestrze ciąży. Przed i po wizycie na basenie należy dobrze się rozgrzać, stopniowo zwiększać i zmniejszać temperaturę ciała i nie ćwiczyć zbyt forsownie.

Pływanie to świetne ćwiczenie, ponieważ angażuje w wysiłek duże grupy mięśni. Jest dobre dla serca i płuc. Ponadto ryzyko kontuzji jest minimalne.

Ruch to zdrowie, także w ciąży. Wysiłek fizyczny zwiększa zdolność ciała do przetwarzania tlenu, poprawia krążenie, zwiększa masę i siłę mięśni, i pomaga budować wytrzymałość. Poza tym pływanie spala dużo kalorii, zwalcza zmęczenie i wpływa korzystnie na zdrowy sen. Regularne ćwiczenia ułatwiają także radzenie sobie z fizycznymi i emocjonalnymi wyzwaniami, jakie niesie za sobą ciąża.

Bibliografia

  • Jezierski R. Gimnastyka: zdrowie i sprawność, Arkot, Wrocław 2009, ISBN 978-83-60098-00-X
  • Difiore J. Gimnastyka dla kobiet w ciąży, Muza, Warszawa 2003, ISBN 83-7319-435-5
  • Borys B. Ćwiczenia gimnastyczne dla kobiet oczekujących dziecka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2000, ISBN 83-200-2387-4
  • Selby A. Pilates w ciąży, Amber, Warszawa 2006, ISBN 83-241-2398-9

Ćwiczenia w ciąży

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Ćwiczenia w ciąży
Ćwiczenia w ciąży

Najlepsze ćwiczenia na pozbycie się kilogramów po ciąży

Najlepsze ćwiczenia na pozbycie się kilogramów po ciąży

od prostych ćwiczeń na plecach. Pływanie Kolejnym doskonałym pomysłem na utratę zbędnych kilogramów po ciąży jest regularne pływanie, które działa (...) jednak się kończy, a nadprogramowe kilogramy pozostają na...

Ćwiczenia w ciąży

Podnosiła 50 kilogramów na kilka dni przed porodem

Podnosiła 50 kilogramów na kilka dni przed porodem

Podczas gdy większość kobiet będących w ciąży idzie na zwolnienie by odpoczywać w domu, Breezee Ross podnosi sztangi. Na dwa tygodnie przed terminem (...) z całego świata. Nie mogą wyjść z podziwu. Dlaczego? Będąc w 38 tygodniu ciąży,...

Ćwiczenia w ciąży

Body Ball w ciąży

Ciekawą alternatywą na spędzenie wolnego czasu w ciąży jest gimnastyka. Przyszłe mamy mogą za pomocą prostych i niewymagających ćwiczeń rozruszać (...) utrzymywanie sprawności układu krążenia, oddechowego i mięśniowego...

Ćwiczenia w ciąży

Gimnastyka w ciąży

jak najszybciej rozpocząć ćwiczenia. Gimnastyka ciała w okresie ciąży jest bardzo ważna, ponieważ ma duży wpływ na psychikę kobiety, ale też pomaga w utrzymaniu (...) kręgosłupa i stawów biodrowych oraz rozciąga i uelastycznia...

Ćwiczenia w ciąży

Jakie ćwiczenia w czasie ciąży?

dziecka zależą przede wszystkim od działań, jakie podejmie podczas ciąży odnośnie diety i ćwiczeń. Regularna aktywność fizyczna może pomóc kobiecie (...) poprawić jej kondycję i zdrowie podczas tych 9 miesięcy wzmożonego...

Ćwiczenia w ciąży

Spacerowanie w ciąży

Spacerowanie w ciąży

Spacery w ciąży korzystnie wpływają zarówno na matkę jak i na dziecko.

Ćwiczenia w ciąży

Uprawianie sportu w czasie ciąży

Uprawianie sportu w czasie ciąży

W czasie ciąży można uprawiać sport, jednak z niektórymi dyscyplinami należy zachować szczególne bezpieczeństwo.

Ćwiczenia w ciąży

Korzyści z ćwiczeń w ciąży

Korzyści z ćwiczeń w ciąży Odtwórz wideo

Jak ćwiczyć w ciąży? Trening ogólnorozwojowy dla kobiety w ciąży jest bardzo korzystny. Trener personalny opowiada o tym, na co powinny zwrócić uwagę panie ćwiczące w tym czasie.

Ćwiczenia w ciąży

Joga w ciąży

Joga w ciąży

w ciąży istnieją pewne ograniczenia. Ćwiczenia te należy wykonywać poprawnie, tak samo jak w przypadku ćwiczeń fizycznych. Wówczas dzięki (...) będzie ranek zaraz po przebudzeniu lub przed snem. Ćwiczenia...