Huśtawka nastrojów w ciąży – jak sobie z nią radzić?

Jeżeli spodziewasz się dziecka lub dużo czasu spędzasz z kobietą, która jest w ciąży, prawdopodobnie dobrze jest ci znany termin „huśtawka nastrojów”. Radość przeplata się ze smutkiem, poczucie spełnienia z bezdenną pustką. Tego typu wahania są całkowicie normalne, jednak mogą nieco utrudniać życie. Jak sobie z nimi radzić?

Co powoduje wahania nastroju w czasie ciąży?

Burza hormonów, która szaleje w organizmie przyszłej mamy sprawia, że czasem ciężko nad sobą zapanować. Ogromną euforię związaną z oczekiwaniem na malucha w każdej chwili może zastąpić strach i setki pojawiających się ni stąd, ni zowąd pytań: „Czy będę dobrą matką?”, „Czy moje maleństwo będzie zdrowe?”. Zrozumienie zmian zachodzących w ciele ciężarnej kobiety może pomóc poradzić sobie z tym kalejdoskopem emocji.

Polecane wideo:

Wahania nastroju wywołuje wiele czynników. Należą do nich: obciążenie fizyczne, zmęczenie, rozchwianie procesów metabolicznych i oczywiście wspomniane hormony – głównie estrogen i progesteron, które w największym stopniu wpływają na emocje przyszłej matki. Tego typu niestabilność jest charakterystyczna przede wszystkim dla pierwszego trymestru, najczęściej występuje pomiędzy 6. a 10. tygodniem ciąży, kiedy ciało kobiety przygotowuje się do porodu.

Co można zrobić?

Ważne jest uświadomienie sobie, że zmagania z huśtawą nastrojów toczy niemal każda przyszła mama. To jeden z nieodłącznych elementów ciąży. Warto wiedzieć, że istnieją sposoby, które mogą nam pomóc poradzić sobie z tym niezwykłym stanem.

Przede wszystkim nie przesadzaj z przygotowaniami. Oprzyj się pokusie, by przed rozwiązaniem dopiąć wszystko na ostatni guzik. Nadmiar prac domowych może ci tylko zaszkodzić. Ustal pewne priorytety – naprawdę nie należy do nich idealnie posprzątana szafa.

Zadbaj o dostarczenie swojemu organizmowi odpowiedniej ilości snu, zaś w ciągu dnia nie zapominaj o pozostawieniu sobie choć chwili na relaks. Jeśli czujesz się senna, warto po prostu uciąć sobie drzemkę. Ważna jest regularna aktywność fizyczna – dobrze zrobi ci spacer na świeżym powietrzu lub spokojne zajęcia jogi. Ruch ułatwi rozładowanie gromadzącego się napięcia, zdecydowanie obniżając poziom stresu. Świetnie podziała również masaż.

Włóż w tym czasie więcej wysiłku w pielęgnację twojego związku. Upewnij się, że spędzasz z partnerem wystarczająco dużo czasu, opowiedz mu o tym, co napawa cię lękiem. Nie ma lepszego naturalnego leku na bolączki rozemocjonowanej kobiety niż rozważna troska ukochanego mężczyzny. Pamiętaj, by nie zaniedbywać w tym czasie relacji z przyjaciółmi. Wspólnie obejrzany film czy wieczorne wyjście świetnie poprawią samopoczucie.

Kiedy potrzebna jest pomoc profesjonalisty?

Jeżeli wahania nastroju trwają dłużej niż 2 tygodnie, można pomyśleć o skorzystaniu z pomocy lekarza. Chociaż depresja może dotknąć nas właściwie w każdym wieku, kobiety w okresie rozrodczym narażone są na nią w największym stopniu. Po pomoc należy zgłosić się zwłaszcza wtedy, gdy zaobserwujemy u siebie nawracające lęki i drażliwość, pojawią się problemy ze snem i zauważalnie zmniejszy się zdolność koncentracji i zapamiętywania.

Ciąża to okres, w którym kobieta poniekąd na nowo uczy się siebie. W organizmie dzieją się wówczas naprawdę niezwykłe rzeczy. Nic dziwnego, w końcu pod sercem kształtuje się nowe życie. I to właśnie ono wynagradza nam wszystkie niedogodności.

Nie wiesz, jak radzić sobie z ciążowymi zmianami nastroju? Skorzystaj z praktycznych porad naszych forumowiczek.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Emocje w ciąży
Emocje w ciąży

Obawy w ciąży

Obawy w ciąży

Ciąża to okres huśtawki hormonalnej, więc twoje emocje mogą być nieadekwatne do sytuacji. Jeśli sobie z nimi nie radzisz, poszukaj profesjonalnej pomocy.

Emocje w ciąży

Pierwsze dziecko

Pierwsze dziecko

Oczekiwanie na pierwsze dziecko jest niesamowitym przeżyciem.

Emocje w ciąży

W oczekiwaniu na dzidziusia

W oczekiwaniu na dzidziusia

Oczekiwanie na potomstwo i snucie planów z nim związanych jest ekscytujące zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla ojca.

Emocje w ciąży

Uczucie osamotnienia

Uczucie osamotnienia

Ciąża to piękne chwile w życiu kobiety, ale jednocześnie wielkie wyzwanie. Dobrze, kiedy czas oczekiwania na dziecko można dzielić z partnerem, kiedy można porozmawiać o wszystkich obawach, lękach, marzeniach, wątpliwościach i nadziejach.

Emocje w ciąży

Przyszła mama

Przyszła mama

Tak to już jest z kobietami, że gdy tylko zobaczą dwie kreski na teście ciążowym, zaczynają robić zakupy. Nawet jeżeli początkowo ograniczają się wyłącznie do planowania i zwiedzania sklepów. Wybierają meble, zabawki (na następne 10 lat), ubrania, grzechotki,...

Emocje w ciąży

Sny w czasie ciąży

Sny w czasie ciąży

Sny w ciąży u większości kobiet są dużo bardziej szczegółowe, pełne kolorów i smaków, emocji - pozytywnych i negatywnych.

Emocje w ciąży

Obawy przed ciążą i porodem

Obawy przed ciążą i porodem

Ciąża jest dla każdej kobiety wyjątkowa i niezwykła. Z kolei poród często kojarzy się z bólem oraz strachem. Co możesz zrobić, żeby to negatywne uczucie zmienić?

Emocje w ciąży

Ciąża w czasie zimy

Ciąża w czasie zimy

Synoptycy prześcigają się w coraz dramatyczniejszych prognozach na zimę 2010/2011. Zimno i straszno robi się już od samego słuchania, a przecież siedzę w ciepłym domu z gorącą herbatą, a przez okno zagląda jesienne słońce.

Emocje w ciąży

Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze imienia dla dziecka

Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze imienia dla dziecka

Wybór imienia dla dziecka Imię to coś oczywistego, ale przy tym stanowi element naszej tożsamości. Rodzice powinni zatem nadawać je swoim dzieciom z rozwagą i po długim zastanowieniu. Tu nie ma miejsca na modę lub chwilową fascynację. Imię podlega ochronie...

Emocje w ciąży

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Słuchaj swojego ciała Ciąża to stan wyjątkowy dla kobiety, który trudno trafnie porównać z czymkolwiek innym. Twoje ciało ulega kolejnym zmianom (...) . I to pod bardzo różnymi względami. Fit mamy Mamy, które ćwiczą w czasie ciąży...