Huśtawka nastrojów w ciąży – jak sobie z nią radzić?

Jeżeli spodziewasz się dziecka lub dużo czasu spędzasz z kobietą, która jest w ciąży, prawdopodobnie dobrze jest ci znany termin „huśtawka nastrojów”. Radość przeplata się ze smutkiem, poczucie spełnienia z bezdenną pustką. Tego typu wahania są całkowicie normalne, jednak mogą nieco utrudniać życie. Jak sobie z nimi radzić?

Co powoduje wahania nastroju w czasie ciąży?

Burza hormonów, która szaleje w organizmie przyszłej mamy sprawia, że czasem ciężko nad sobą zapanować. Ogromną euforię związaną z oczekiwaniem na malucha w każdej chwili może zastąpić strach i setki pojawiających się ni stąd, ni zowąd pytań: „Czy będę dobrą matką?”, „Czy moje maleństwo będzie zdrowe?”. Zrozumienie zmian zachodzących w ciele ciężarnej kobiety może pomóc poradzić sobie z tym kalejdoskopem emocji.

Polecane wideo:

Wahania nastroju wywołuje wiele czynników. Należą do nich: obciążenie fizyczne, zmęczenie, rozchwianie procesów metabolicznych i oczywiście wspomniane hormony – głównie estrogen i progesteron, które w największym stopniu wpływają na emocje przyszłej matki. Tego typu niestabilność jest charakterystyczna przede wszystkim dla pierwszego trymestru, najczęściej występuje pomiędzy 6. a 10. tygodniem ciąży, kiedy ciało kobiety przygotowuje się do porodu.

Co można zrobić?

Ważne jest uświadomienie sobie, że zmagania z huśtawą nastrojów toczy niemal każda przyszła mama. To jeden z nieodłącznych elementów ciąży. Warto wiedzieć, że istnieją sposoby, które mogą nam pomóc poradzić sobie z tym niezwykłym stanem.

Przede wszystkim nie przesadzaj z przygotowaniami. Oprzyj się pokusie, by przed rozwiązaniem dopiąć wszystko na ostatni guzik. Nadmiar prac domowych może ci tylko zaszkodzić. Ustal pewne priorytety – naprawdę nie należy do nich idealnie posprzątana szafa.

Zadbaj o dostarczenie swojemu organizmowi odpowiedniej ilości snu, zaś w ciągu dnia nie zapominaj o pozostawieniu sobie choć chwili na relaks. Jeśli czujesz się senna, warto po prostu uciąć sobie drzemkę. Ważna jest regularna aktywność fizyczna – dobrze zrobi ci spacer na świeżym powietrzu lub spokojne zajęcia jogi. Ruch ułatwi rozładowanie gromadzącego się napięcia, zdecydowanie obniżając poziom stresu. Świetnie podziała również masaż.

Włóż w tym czasie więcej wysiłku w pielęgnację twojego związku. Upewnij się, że spędzasz z partnerem wystarczająco dużo czasu, opowiedz mu o tym, co napawa cię lękiem. Nie ma lepszego naturalnego leku na bolączki rozemocjonowanej kobiety niż rozważna troska ukochanego mężczyzny. Pamiętaj, by nie zaniedbywać w tym czasie relacji z przyjaciółmi. Wspólnie obejrzany film czy wieczorne wyjście świetnie poprawią samopoczucie.

Kiedy potrzebna jest pomoc profesjonalisty?

Jeżeli wahania nastroju trwają dłużej niż 2 tygodnie, można pomyśleć o skorzystaniu z pomocy lekarza. Chociaż depresja może dotknąć nas właściwie w każdym wieku, kobiety w okresie rozrodczym narażone są na nią w największym stopniu. Po pomoc należy zgłosić się zwłaszcza wtedy, gdy zaobserwujemy u siebie nawracające lęki i drażliwość, pojawią się problemy ze snem i zauważalnie zmniejszy się zdolność koncentracji i zapamiętywania.

Ciąża to okres, w którym kobieta poniekąd na nowo uczy się siebie. W organizmie dzieją się wówczas naprawdę niezwykłe rzeczy. Nic dziwnego, w końcu pod sercem kształtuje się nowe życie. I to właśnie ono wynagradza nam wszystkie niedogodności.

Nie wiesz, jak radzić sobie z ciążowymi zmianami nastroju? Skorzystaj z praktycznych porad naszych forumowiczek.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Ciąża ?

~Ppp • ostatni post 3 dni temu

2
Artykuły Emocje w ciąży
Emocje w ciąży

Obawy w ciąży

Obawy w ciąży

Ciąża to okres huśtawki hormonalnej, więc twoje emocje mogą być nieadekwatne do sytuacji. Jeśli sobie z nimi nie radzisz, poszukaj profesjonalnej pomocy.

Emocje w ciąży

Pierwsze dziecko

Pierwsze dziecko

Oczekiwanie na pierwsze dziecko jest niesamowitym przeżyciem.

Emocje w ciąży

Nastrój w ciąży

i jak dbać o samopoczucie w czasie ciąży? Ciążowe emocje Nie ma szablonu czy wzorca, w jaki musiałaby wkomponować się ciężarna ze swoim ciążowym nastrojem (...) Nastrój w ciąży jest bardzo zmienny...

Emocje w ciąży

Hormony w ciąży

Ciąża to prawdziwa huśtawka nastrojów. Przez dziewięć miesięcy ciąży kobieta doświadcza skrajnych emocji. Śmiech i łzy, radość i smutek, euforię (...) będą jedynie pozytywne emocje....

Emocje w ciąży

Przesądy w ciąży

Przesądy w ciąży

Przyszła mama bardzo często jest atakowana przez najbliższych przesądami dotyczącymi tego co powinna robić, a czego unikać w czasie ciąży (...) osób, które miały do czynienia z tym problemem: Jazda na rowerze w 18. tygodniu ciąży...

Emocje w ciąży

Samotność w ciąży

Ciąża to piękne chwile w życiu kobiety, ale jednocześnie wielkie wyzwanie. Dobrze, kiedy czas oczekiwania na dziecko można dzielić z partnerem (...) o rodzinę. Bierze nogi za pas, a przyszła mama musi radzić sobie ze wszystkimi obowiązkami....

Emocje w ciąży

Pierwsza ciąża

Ciąża trwa - według umownych ustaleń - 9 miesięcy kalendarzowych, co przekłada się na 10 miesięcy księżycowych. Dzieli się ją na trzy trymestry (...) oraz 42 tygodnie. Średni prawidłowy czas trwania ciąży to 280 dni. Pierwsza...

Emocje w ciąży

8 najdziwniejszych ciążowych mitów

8 najdziwniejszych ciążowych mitów

Ciąża to okres, w którym ekscytacja miesza się z przerażeniem, a kobieta jest zasypywana dobrymi radami od koleżanek, rodziny, lekarzy. Duża ilość (...) , w które nie powinnaś wierzyć! Seks może skrzywdzić dziecko Seks w ciąży...