Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Natalia Wyciślik

Pielęgnacja noworodka

Avatar placeholder
09.10.2020 16:28
Pielęgnacja noworodka
Pielęgnacja noworodka (Zdjęcie autorstwa J.K. Califf / CC BY-SA 2.0)

Kiedy przyjeżdżamy z dzieckiem do domu tuż po porodzie, ogarnia nas nagłe przerażenie. Przecież ja nie potrafię trzymać tego dziecka, a przecież muszę je wykąpać! Jak to zrobić? Jak zadbać o pępek? Kąpiel noworodka wbrew pozorom nie jest niczym trudnym, wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad.

spis treści

1. Kąpiele noworodka „na sucho"

Rozpoczynając mycie dziecka, pamiętaj by wcześniej przygotować sobie wszystkie niezbędne akcesoria: miska z ciepła wodą, myjka, delikatne mydło lub płyn do mycia ciała, ręcznik. Pomieszczenie powinno być ciepłe i nagrzane.

Postaw miskę obok przewijaka. Rozbierz dziecko i okryj ręcznikiem. Odkrywaj tylko te części ciała, które właśnie myjesz. Zacznij mycie od buzi. Do tego celu używaj tylko wody, najlepiej przegotowanej. Umyj oczka, zaczynając od zewnątrz do kącików.

Następnie umyj resztę ciała, ze szczególnym naciskiem na fałdki, miejsce pod paszkami, szyjką, za uszami i okolice narządów płciowych. Kąpiel na sucho warto stosować do momentu, kiedy nie odpadnie kikut pępowinowy.

2. Kąpiel dziecka w wannie

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Pierwsza kąpiel, podczas której wkładasz dziecko do wody, powinna być krótka i delikatna. Do tego celu użyj wanny, miski, zlewu lub wanienki plastikowej. Możesz do wanienki włożyć specjalny leżaczek, hamak lub wyściełaj wanienkę pieluszkami tetrowymi.

Zacznij od ogrzania pomieszczenia i przygotuj wszelkie niezbędne rzeczy, tak by mieć je w zasięgu ręki. Nigdy nie pozostawiaj dziecka samego na leżaczku czy hamaku, gdyż może z niego wypaść, zsunąć się i nieszczęście gotowe.

Podobnie jak przy suchej kąpieli, do mycia użyj delikatnych kosmetyków dla niemowląt - mydła lub płynu oraz myjki, gazy lub innej delikatnej tkaniny. Jeśli dziecko ma włoski, możesz użyć specjalnego szamponu dla niemowląt.

Wodę sprawdzaj termometrem lub wkładając łokieć do wanny. Natychmiast po rozebraniu włóż je do wody, by nie zdążyło zmarznąć. Jedną ręką myj dziecko, a drugą podtrzymuj główkę.

Pamiętaj, by polewać wystające części ciała dziecka (oczywiście pomijając buzię), gdyż dziecko szybko marznie w kąpieli. Dobrym rozwiązaniem jest położenie pieluszki tetrowej na klatce piersiowej dziecka. Podobnie jak w kąpieli suchej, zadbaj o szczególną higienę miejsc pod paszkami, szyjką, za uszami i okolic narządów płciowych.

Pamiętaj też o przemywaniu główki, gdyż brak higieny tej części ciała może spowodować ciemieniuchę, która i tak mimo częstych zabiegów pielęgnacyjnych lubi powracać. Po wyjęciu dziecka z wody natychmiast owiń je ręcznikiem, pamiętając również o główce.

3. Pielęgnacja narządów płciowych dzieci

U dziewczynek temat jest prosty. Należy delikatnie myć narządy płciowe rozpoczynając od przodu w kierunku odbytu. W przypadku chłopców, nigdy na siłę nie próbuj odwodzić napletka. Przez okres niemowlęcy jest on zwykle przyklejony do szczytu prącia.

Dopiero około piątego roku życia powinien dać się odwodzić zupełnie. Do tego czasu zwracaj uwagę, by dziecko miało dostateczny otwór, przez który może oddawać mocz. Jeśli dziecko oddaje mocz przerywanym strumieniem lub kroplami, skontaktuj się z lekarzem. Myj prącie delikatnie odsuwając napletek, nigdy na siłę.

4. Pielęgnacja kikuta pępowiny

Już w szpitalu odkaża się miejsce po odcięciu pępowiny gencjaną, stąd fioletowy lub niebieski kolor. Aby zapobiec zakażeniu, przecieraj okolice pępka regularnie spirytusem aż do wyschnięcia i odpadnięcia kikuta. Zwykle trwa to około tydzień, ale może też przeciągnąć się do trzech tygodni. Nie bój się odciągnąć delikatnie kikuta i porządnie oczyścić miejsca trudno dostępne. Im dokładniej będziesz to robić, tym szybciej dane miejsce się zagoi.

Pamiętaj, by dokładnie pielęgnować pępek. Jeśli pojawi się obrzęk, zaczerwienienie, przykry zapach lub wydzielina, natychmiast idź do lekarza, gdyż istnieje ryzyko zainfekowania. Czasem po odpadnięciu kikuta pępek nie zasklepia się samoistnie. Objawem takiego stanu może być sączenie się podbarwionej krwią wydzieliny. Czasem w takich przypadkach lekarz podżega okolice pępka niewielką ilością azotanu srebra.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze