Kiedy wykonać test ciążowy - charakterystyka, wyniki
Pytanie, kiedy zrobić test ciążowy, jest bardzo ważne i wpływa na wiarygodność testu ciążowego. Test zrobiony za wcześnie, czyli przed implantacją zarodka lub tuż po niej, będzie fałszywie negatywny. To samo stanie się, jeśli kobieta zrobi test w ciągu dnia, kiedy poziom gonadotropiny kosmówkowej (hormonu wykrywanego przez wszystkie testy ciążowe domowego użytku) spada. Kiedy wykonać test ciążowy? Test ciążowy należy więc wykonać najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki i z samego rana.
1. Kiedy wykonać test ciążowy?
Każdy test ciążowy polega na wykrywaniu hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa. Jest to hormon wydzielany przez płód od momentu zagnieżdżenia się go w ścianie macicy. Poziom gonadotropiny zwiększa się stopniowo od tej chwili, a zaczyna spadać w okolicach trzeciego miesiąca ciąży, czyli pod koniec pierwszego trymestru. Kiedy wykonać test ciążowy? Najlepiej więc wykonać test ciążowy wtedy, kiedy mogło już dojść do implantacji. Ma to miejsce zazwyczaj około dnia spodziewanej miesiączki, co najmniej 7-10 dni po możliwym zapłodnieniu. Wcześniej, przed implantacją, hormon nie jest po prostu wydzielany.
Trzeba pamiętać, że poziom hormonu zwiększa się stopniowo i początkowo może być go za mało, by test go wykrył. Dlatego warto zwrócić uwagę na czułość wybranego testu. Im niższa wykrywana ilość gonadotropiny, tym większe prawdopodobieństwo wykrycia ciąży na bardzo wczesnym jej etapie.
Jesli zastanawiasz się, kiedy wykonać test ciążowy, pamiętaj ,że oprócz terminu badania, ważna jest także pora dnia. Stężenie gonadotropiny kosmówkowej w moczu jest najwyższe rano, w pierwszym oddanym moczu. Mocz powinien być pobrany po ośmiu godzinach snu (stężenie może być zbyt niskie, jeśli kobieta oddawała mocz w nocy).
2. Kiedy wykonać test ciążowy - zwiększenie wiarygodności testu ciążowego?
Aby zwiększyć pewność co do trafności wyniku testu ciążowego, trzeba przede wszystkim dokładnie stosować się do instrukcji załączonej do każdego testu. Przed oddaniem moczu nie należy pić zbyt dużo wody, gdyż obniży to stężenie hormonu w moczu i może doprowadzić do wyniku fałszywie negatywnego. Ważną rzeczą jest także wykorzystanie moczu od razu po oddaniu. Mocz nadaje się do testowania przez 15 minut po jego oddaniu. Po tym czasie, wynik może być fałszywie negatywny.
Zaburzenie wyniku może także wystąpić w przypadku zanieczyszczenia próbki i nieprawidłowego pobrania moczu. Wtedy pojawia się zwykle wynik nieprawidłowy. Wtedy test trzeba powtórzyć, tym razem dokładnie pilnując wszystkich zaleceń producenta.
Wyniki fałszywie dodatnie, oznaczające ciążę przy jej braku, są bardzo rzadkie, ale jednak się zdarzają. Doprowadzić do nich mogą leki stosowane przy niepłodności zawierające gonadotropinę kosmówkową i inne leki zawierające ten hormon. Wynik fałszywie dodatni pojawi się też krótko po zakończeniu ciąży, kiedy poziom hormonu nie zdąży się obniżyć.
Jeśli zastanawiasz się, kiedy eykonać test ciążowy, pamiętaj, że wiarygodność testu ciążowego zwiększy się, jeśli zostanie on wykonany dwa razy, w odstępie kilku dni. Przy czym należy pamiętać, aby nie wykonywać żadnego z testów zbyt wcześnie. Jeśli oba testy dadzą wynik negatywny, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę spada niemal do zera. Oczywiście, pod warunkiem, że kobieta zastosowała się do wszystkich zaleceń załączonych na ulotce.