Trwa ładowanie...

Test negatywny a ciąża - prawidłowe wykonanie testu, przyczyny

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 26.03.2021 13:08
Test negatywny a ciąża - prawidłowe wykonanie testu, przyczyny
Test negatywny a ciąża - prawidłowe wykonanie testu, przyczyny

Test negatywny a jednak ciąża? Czy to możliwe? Okazuje się, że tak. Istnieje pewien odsetek testów fałszywie negatywnych, które dają ujemny wynik pomimo ciąży. To, czy wynik testu jest miarodajny, zależy też od czasu, w którym wykonujesz test ciążowy. Jeśli przypuszczasz, że do poczęcia mogło dojść w danym cyklu, najlepiej wykonaj domowy test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki lub po jej terminie. Na wiarygodność testu duży wpływ ma jego czułość na hormon beta-hCG w moczu – wyrażany w IU/l. Im mniejsza wartość IU/l, tym lepszy test ciążowy.

spis treści

1. Test negatywny a ciąża - prawidłowe wykonanie testu

Domowy test ciążowy, dostępny w aptece bez recepty, jest na ogół pomocnym i „niekłamiącym” narzędziem w wykrywaniu ciąży. Jeśli jednak jest zrobiony nie z porannego moczu albo zbyt wcześnie, nie wykryje ciąży – ze względu na zbyt niskie stężenie beta-hCG w moczu. Gonadotropina kosmówkowa beta-hCG jest produkowana przez rozwijający się trofoblast, a jej stężenie zaczyna gwałtownie wzrastać po zapłodnieniu, wraz z zagnieżdżeniem się jajeczka w endometrium.

Fałszywie występująca na teście jedna krecha może zmylić niejedną kobietę, która po kilku tygodniach udaje się do ginekologa z powodu braku miesiączki, a tutaj niespodzianka w badaniu USG: malutki zarodek. O wiele wiarygodniejsze od testów płytkowych czy strumieniowych testów z moczu są testy laboratoryjne – albo z moczu, albo z krwi.

Zobacz film: "Jak wykonać test ciążowy?"

Jeśli nie masz pewności co do swojego stanu i mimo negatywnego wyniku testu podejrzewasz u siebie ciążę, nie poprzestawaj na jednym teście. Wykonanie jednego testu, zwłaszcza przedwcześnie, może fałszować wynik. Najlepiej po jakimś czasie powtórzyć badanie. Jeśli jesteś w ciąży, zwykle drugi test powinien dać już wiarygodną informację.

Jeżeli nie jesteś pewna jak prawidłowo wykonać test ciążowy, po prostu dokładnie przestudiuj dołączoną do niego instrukcję i ściśle przestrzegaj wszelkich zaleceń dotyczących:

  • terminu wykonania testu, który da najbardziej wiarygodny wynik,
  • ilości moczu potrzebnej do jego wykonania,
  • najdogodniejszej pory na przeprowadzenie testu,
  • czasu, po jakim można odczytać wynik.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Test negatywny a ciąża - przyczyny

W przypadku pozytywnego wyniku testu powinnaś jak najszybciej udać się do ginekologa, który potwierdzi wieść o dziecku. Lekarza należy odwiedzić również, gdy mimo negatywnego wyniku miesiączka się opóźnia – zjawisko to może zwiastować problemy zdrowotne.

Negatywny test ciążowy wcale nie musi oznaczać braku ciąży
Negatywny test ciążowy wcale nie musi oznaczać braku ciąży (123RF)

Obecnie produkowane są testy o dużej czułości, dzięki którym możliwe jest wykrycie ciąży nawet przed datą spodziewanej miesiączki, jednak tak szybkie jego wykonanie nie jest zalecane, gdyż w najwcześniejszym etapie rozwoju zarodka więcej niż połowa ciąż ulega samoistnemu poronieniu. Pamiętaj, że żaden test ciążowy, nawet ten najbardziej czuły, nie powinien zastępować tradycyjnej wizyty ginekologicznej. Stuprocentową pewność co do ciąży i rozwoju zarodka uzyskasz dopiero po badaniu przeprowadzonym przez ginekologa, któremu niekiedy towarzyszy także badanie USG.

Zobacz także

Negatywny wynik testu ciążowego jeszcze o niczym nie świadczy. Jedna krecha na teście wcale nie musi oznaczać, że nie jesteś w ciąży. Po prostu test może okazać się za mało czuły na beta-hCG albo zapłodnienie nastąpiło nie w środku cyklu, lecz później i wówczas gonadotropiny kosmówkowej jest za mało, aby mogła być wykryta.

Czasami kobiety za bardzo się śpieszą z wykonaniem testu. Gdy masz długie cykle miesiączkowe, pamiętaj, by odczekać trochę ze zrobieniem testu, bo za szybko wykonany test da wynik fałszywie ujemny. Pamiętaj, że wynik domowego testu ciążowego nie jest w 100% dokładny. Jeśli nie masz zaufania do testów wykonywanych w domu, zrób badanie krwi na hormon beta-hCG. Daje praktycznie 100% pewności – choć jak wiadomo, natura różne płata figle...

Joanna Krocz

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze