Trwa ładowanie...

Pozytywny wynik testu ciążowego

Avatar placeholder
28.04.2021 23:17
Pozytywny wynik testu ciążowego
Pozytywny wynik testu ciążowego

Pozytywny wynik testu ciążowego w większości przypadków oznacza ciążę. Bardzo rzadko zdarzają się wyniki fałszywie dodatnie. Nowoczesne testy ciążowe domowego użytku są na tyle dokładne, że wykrywają ciążę już tuż po terminie miesiączki. Ich działanie polega na wykrywaniu w moczu kobiety hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa (hCG), który jest wytwarzany przez płód od momentu zagnieżdżenia w ścianie macicy. Czy może być pozytywny test ciążowy a brak ciąży?

spis treści

1. Jak działa test ciążowy?

Test ciążowy to pasek (test paskowy), płytka (test płytkowy) lub „flamaster” (test strumieniowy), który wykrywa w moczu kobiety hormon hCG. Hormon ten pojawia się w moczu w momencie zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy.

Ma to miejsce mniej więcej w dniu spodziewanej miesiączki lub około 7-10 dni po możliwym zapłodnieniu. Należy pamiętać, że zbyt wczesne wykonanie testu może skutkować wynikiem fałszywie ujemnym, gdyż poziom hCG podnosi się stopniowo i we wczesnej ciąży może być zbyt niski, by test był w stanie go wykryć.

Pojawienie się dwóch kresek na teście (jedna testowa, druga informująca o obecności hormonu hCG w moczu) - test ciążowy pozytywny - wykazuje ciążę.

2. Test ciążowy pozytywny- blada kreska

Zobacz film: "Jak wykonać test ciążowy?"

Jedna z kresek może być nieco słabsza, co może być interpretowane jako nieprawidłowy wynik, ale zazwyczaj oznacza wynik pozytywny (lepiej się upewnić, robiąc dodatkowy test i idąc na wizytę do ginekologa). Jednak w niektórych przypadkach mogą zdarzyć się wyniki fałszywie dodatnie.

3. Pozytywny test ciążowy - wynik fałszywy

Wyniki fałszywie pozytywne są raczej rzadkie w nowoczesnych testach ciążowych, jednak są możliwe i się zdarzają. Wynik fałszywie dodatni może być wywołany stosowaniem leków zawierających gonadotropinę kosmówkową (hCG).

Ten właśnie hormon jest produkowany przez zarodek od momentu zagnieżdżenia w ścianie macicy (jego poziom zaczyna spadać około trzeciego miesiąca ciąży). Jest to także hormon, który wykrywają w moczu wszystkie testy ciążowe domowego użytku. Leki zawierające gonadotropinę kosmówkową to przede wszystkim leki stosowane w leczeniu niepłodności.

Dodatni wynik testu ciążowego może być także wywołany stanami, które zwiększają ilość hormonu hCG w ciele kobiety. Takie działanie mają torbiele na jajnikach – torbiele mogą mieć charakter łagodny lub złośliwy, więc nie należy lekceważyć ich podejrzenia.

Torbielom zwykle towarzyszą także inne objawy, takie jak zaburzenia cyklu menstruacyjnego, krwawienia z dróg rodnych, częste bóle w podbrzuszu, bóle głowy i omdlenia. Stuprocentową pewność co do obecności lub braku torbieli jajnika da dopiero badanie ginekologiczne i USG dopochwowe.

Innym stanem zwiększającym obecność hormonu hCG w moczu jest ciąża ektopowa, czyli pozamaciczna. Taki rodzaj ciąży trzeba jak najszybciej usunąć, gdyż zagraża zdrowiu i życiu matki. Pozytywny wynik testu ciążowego zdarza się także w okresie menopauzy.

Niezależnie od wyniku, warto jest wykonać test jeszcze raz, na przykład po tygodniu. Jeśli oba wyniki są takie same – można mieć niemal sto procent pewności co do wiarygodności wyniku testu ciążowego. Pozytywny wynik testu ciążowego wymaga wizyty u lekarza, który potwierdzi wynik (za pomocą badania ginekologicznego i badania USG).

Następny artykuł: Test paskowy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze