Trwa ładowanie...

Test strumieniowy

Avatar placeholder
02.10.2020 16:20
Test strumieniowy
Test strumieniowy

Test strumieniowy to test ciążowy, który można wykonać w domu. Wykorzystuje on obecność hormonu gonadotropiny kosmówkowej hCG w moczu. Taki test ciążowy podobny jest do testu płytkowego i paskowego. Różni się jedynie sposobem wykonania testu. Jest on jednak nieco bardziej czuły od testu paskowego. Wynik wskazujący na ciążę odczytuje się, gdy pojawiają się dwie kreski w oknie testowym testu strumieniowego.

spis treści

1. Co to jest test strumieniowy?

Test strumieniowy to jeden z testów ciążowych, który pozwala wykryć wczesną ciążę. Oznaczana jest w nim obecność gonadotropiny kosmówkowej w moczu. HCG to hormon, którego stężenie zwiększa się w moczu podczas ciąży. Stężenie gonadotropiny kosmówkowej jest już na tyle wysokie w 7 dniu po owulacji, że możliwe jest stwierdzenie ciąży już w tym czasie. Taki test ciążowy można wykonać w warunkach domowych.
Test strumieniowy można wykonać już po 6 dniach od potencjalnego zapłodnienia komórki jajowej, jednak największą wiarygodność (99%) uzyskuje się przy wykonaniu go w dniu spodziewanej miesiączki.

2. Wykonanie testu strumieniowego

Przed wykonaniem testu strumieniowego należy dokładnie przeczytać instrukcję dołączoną do testu. Badanie moczu powinno być wykonywane rano, z nocnej zbiórki moczu, ale przy pominięciu kilku pierwszych kropel. Należy wyjąć test strumieniowy z opakowania i zdjąć nasadkę, znajdującą się na pasku absorpcyjnym. Nie należy go jednak dotykać palcami. Test powinien być trzymany za uchwyt, w taki sposób, aby widoczne było okno testowe. Następnie należy test umieścić bezpośrednio pod strumień moczu, na czas ok. 5 sekund. Jeżeli jest to niemożliwe, można próbkę moczu pobrać do kubeczka na mocz, po czym zanurzyć test na wysokość 2/3 paska na czas 10 sekund.

Zobacz film: "Aktywność fizyczna w ciąży"

Po takich czynnościach należy z powrotem nałożyć nakładkę na pasek absorpcyjny, a cały test położyć na płaskiej powierzchni, tak aby widoczne było okno testowe. Następnie należy zacząć odmierzać czas. Po całkowitym wchłonięciu moczu, w oknie testowym powinna pojawić się kreska kontrolna koloru różowego. Wynik testu należy odczytać po upływie 5 minut.

3. Wynik testu strumieniowego

Wynik pozytywny testu strumieniowego pojawia się w czasie krótszym niż 5 minut. Odczytuje się go wtedy, gdy oprócz kreski kontrolnej, pojawi się również kreska testowa. Wskazuje on na to, iż kobieta jest najprawdopodobniej w ciąży. Wynik negatywny testu odczytuje się natomiast po upływie całych 5 minut. Wtedy też obecny jest jedynie jeden pasek kontrolny. Niekiedy test strumieniowy może być wykonany nieprawidłowo. Można to zauważyć, gdy nie pojawia się żadna z kresek w oknie testowym.

Czasami wynik testu ciążowego strumieniowego może zostać zafałszowany. Dzieje się tak np. w przypadku, gdy podawane są specjalistyczne leki, które w swoim składzie zawierają hCG. Należy poczekać z wykonaniem testu ciążowego 14 dni od ostatniej iniekcji takiego leku. Wysoki poziom hCG występuje jeszcze przez kilka tygodni po porodzie lub poronieniu. Takie czynniki powodują fałszywie dodatni wynik testu. Fałszywie negatywny wynik testu natomiast pojawia się, gdy przed wykonaniem testu spożywamy dużą ilość płynów, które rozcieńczając moc, zmniejszają stężenie hormonu. Oprócz tego na wynik testu mogą mieć wpływ niektóre leki, jak antybiotyki, doustne środki antykoncepcyjne, leki przeciwbólowe, zastępcza terapia hormonalna (bez leków zawierających hCG), jak również alkohol.

W celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży najlepiej udać się do lekarza ginekologa, który wykona badanie USG.

Marta Bednarska

Następny artykuł: Wiarygodność testów ciążowych
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze