Trwa ładowanie...

Test strumieniowy: czym różni się od od paskowego i płytkowego?

 Agnieszka Gotówka
24.05.2024 06:27
Test strumieniowy
Test strumieniowy (https://stock.adobe.com/)

Test strumieniowy to test ciążowy, który można wykonać w domu. Wykorzystuje on obecność hormonu gonadotropiny kosmówkowej hCG w moczu. Sprawdzamy, jakie są zalety używania testu ciążowego strumieniowego.

spis treści

1. Test strumieniowy: co to jest?

Test strumieniowy to jeden z testów ciążowych, który pozwala wykryć wczesną ciążę. Oznaczana jest w nim obecność gonadotropiny kosmówkowej [hCG] w moczu (jest to hormon, którego stężenie znacząco zwiększa się podczas ciąży). Taki test ciążowy można wykonać w warunkach domowych.

Test strumieniowy można wykonać już po 6 dniach od potencjalnego zapłodnienia komórki jajowej, jednak największą wiarygodność uzyskuje się przy wykonaniu go w dniu spodziewanej miesiączki.

1.1. Czym różni się test ciążowy strumieniowy od paskowego i płytkowego?

Test strumieniowy podobny jest do testu płytkowego i paskowego. Różni się jedynie sposobem wykonania testu.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
  • Test płytkowy (kasetkowy) – mocz zbiera się do pojemnika, a następnie kilka jego kropli przenosi się za pomocą pipety do okienka testowego.
  • Test paskowy – próbkę moczu zbiera się do pojemnika, następnie zanurza się w nim pasek z przeciwciałami przeciw hCG.
  • Test strumieniowy – ma uchwyt ze specjalną końcówką, którą należy umieścić pod strumieniem moczu.

1.2. Czy testy ciążowe strumieniowe są bardziej dokładne niż inne typy testów?

Test strumieniowy jest bardziej czuły od testu paskowego. Jego wiarygodność jest porównywalna do testu płytkowego.

2. Test ciążowy strumieniowy. Jak zrobić?

Jeśli po zastanowieniu się, jaki wybrać test ciążowy: strumieniowy czy płytkowy, zdecydowałaś się na ten pierwszy, zacznij od dokładnego przeczytania ulotki.

Test teoretycznie można wykonać o dowolnej porze, jednak najbardziej wiarygodny wynik otrzymamy, jeśli pobierzemy pierwszą, poranną próbkę moczu (wtedy stężenie hormonu hCG jest najwyższe).

Wyjmij test z opakowania i zdejmij nasadkę znajdującą się na pasku absorpcyjnym (nie dotykaj go palcami). Trzymaj go z uchwyt w taki sposób, aby widoczne było okno testowe. Umieścić test bezpośrednio pod strumień moczu na ok. 10 sekund (tak, by końcówka absorbująca została dokładnie nasączona).

Jeżeli jest to niemożliwe, można próbkę moczu pobrać do kubeczka na mocz, po czym zanurzyć test na wysokość 2/3 paska na 3-4 sekundy.

Po wykonaniu testu nałóż zatyczkę, połóż test na płaskiej powierzchni i poczekaj na wynik (odczytaj go po 5 minutach).

3. Test ciążowy strumieniowy – wynik

Wynik pozytywny testu strumieniowego pojawia się w czasie krótszym niż 5 minut. Odczytuje się go wtedy, gdy oprócz kreski kontrolnej, pojawi się również kreska testowa. Wskazuje on na to, iż kobieta jest najprawdopodobniej w ciąży.

Wynik negatywny testu odczytuje się natomiast po upływie całych 5 minut. Wtedy też obecny jest jedynie jeden pasek kontrolny.

3.1. Test strumieniowy. Jak interpretować wynik?

  • Wynik pozytywny (ciąża): Jeżeli w strefie kontrolnej (C) oraz w strefie testowej (T) pojawiły się linie oznacza to, że jesteś w ciąży.
  • Wynik negatywny (brak ciąży): Jeżeli linia pojawiła się tylko w strefie kontrolnej (C) oznacza to, że nie jesteś w ciąży. Jeśli przypuszczasz, że jednak jesteś w ciąży (np. brak miesiączki) badanie można powtórzyć klika dni później przy użyciu nowego zestawu testowego.
  • Wynik jest nieważny jeśli: pojawi się linia tylko w strefie testowej (T) i nie pojawi się w strefie kontrolnej (C) albo nie pojawi się żadna linia w strefie testowej (T) oraz w strefie kontrolnej (C).

4. Jakie są wskazówki do korzystania z testu ciążowego strumieniowego?

  • Nie interpretuj wyniku po czasie dłuższym niż 5 minut. Wynik pozytywny nie powinien zmienić się przez kilka dni, ale wynik negatywny może zmienić się w fałszywie pozytywny już po kilku minutach po upływie zalecanego czasu odczytu wyników,
  • Za pomocą tego testu nie odróżnisz prawidłowej ciąży od ciąży pozamacicznej.
  • Czasami wynik testu ciążowego strumieniowego może zostać zafałszowany. Dzieje się tak np. w przypadku, gdy podawane są specjalistyczne leki, które w swoim składzie zawierają hCG. W takiej sytuacji należy poczekać z wykonaniem testu ciążowego 14 dni od ostatniej iniekcji takiego leku.
  • Fałszywie negatywny wynik testu może sie pojawić, gdy przed wykonaniem testu spożyjemy dużą ilość płynów, które rozcieńczając mocz, zmniejszą stężenie hormonu.
  • Na wynik testu mogą mieć wpływ też niektóre leki, jak antybiotyki, doustne środki antykoncepcyjne, leki przeciwbólowe, zastępcza terapia hormonalna (bez leków zawierających hCG), jak również alkohol.

W celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży najlepiej udać się do lekarza ginekologa, który wykona badanie USG.

Przeczytaj również:

Następny artykuł: Wiarygodność testów ciążowych
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze