Objawy ciąży pozamacicznej
Ciąża zazwyczaj jest radosnym i ekscytującym czasem w życiu kobiety, jednak może również powodować stres związany ze zmianami zachodzącymi w życiu, a także w ciele ciężarnej.
Jedną z najpoważniejszych komplikacji, które mogą zakłócić przebieg ciąży, jest ciąża pozamaciczna, polegająca na zagnieżdżeniu się zapłodnionego jajeczka na zewnątrz macicy. Jako że niemożliwe jest donoszenie dziecka do terminu porodu ani przeszczep do macicy, jedynym wyjściem jest zakończenie ciąży. Ta nieprawidłowość w rozwoju ciąży jest niebezpieczna dla zdrowia matki, dlatego niezwykle ważne jest rozpoznanie jej wczesnych objawów.
1. Wczesne objawy ciąży pozamacicznej
Podczas pierwszych badań prenatalnych kobieta często odczuwa lekki ból. Dyskomfort podczas badania brzucha lub miednicy może być wczesnym objawem ciąży pozamacicznej. Specjalista może wykryć nieprawidłowy rozwój ciąży lub rozpoznać ciążę pozamaciczną na badaniu USG w pierwszym trymestrze.
2. Charakterystyczne objawy ciąży pozamacicznej
Ważne, aby jak najszybciej rozpoznać ciążę pozamaciczną – najlepiej zanim nastąpi jej samoistne przerwanie, które może wymagać natychmiastowej pomocy położniczej. Jeżeli kobieta zauważy kilka z podanych poniżej symptomów, powinna niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem.
- Krwawienie lub plamienie z pochwy, poprzedzone pozytywnym wynikiem testu ciążowego. Dolegliwość ta może przypominać lekkie krwawienie menstruacyjne. Wydzielina jest czerwona lub brązowa, a ślady krwi mogą być skąpe lub obfite.
- Wrażliwość lub ból brzucha i miednicy. Dolegliwość może pojawić się nagle lub trwać przez dłuższy czas z niezmienną intensywnością, lecz może również występować w określonych odstępach czasu ze wzrastającą siłą. Dolegliwość odczuwana jest z jednej strony ciała lub na całym obszarze brzucha i miednicy. Kobieta często doświadcza dotkliwego bólu połączonego z nudnościami i wymiotami.
- Ból ramion. Dolegliwość pojawiająca się nagle, gdy ciało ułożone jest w pozycji leżącej, oznacza przerwanie ciąży pozamacicznej. W jej wyniku następuje krwawienie wewnętrzne podrażniające nerwy znajdujące się w ramionach. Konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska.
- Słaby puls, zawroty głowy, blada, wilgotna skóra i omdlenia mogą być skutkiem przerwania jajowodu. Po zdiagnozowaniu wspomnianych symptomów należy wezwać pogotowie.
Jeżeli kobieta znajduje się w grupie wysokiego ryzyka wykształcenia ciąży pozamacicznej, powinna regularnie konsultować się z lekarzem od najwcześniejszym momentów ciąży. Ryzyko jest zwiększone, jeżeli dana osoba korzystała ona z wkładki domacicznej, podwiązania jajowodów lub innych zabiegów na jajowody, powinna poinformować o tym ginekologa. Ważną informacją jest również wystąpienie ciąży pozamacicznej i zapalenia miednicy mniejszej w przeszłości.