Trwa ładowanie...

Ciąża bez objawów - czy to możliwe?

 Ewa Rycerz
14.10.2021 18:43
Ciąża bez objawów - czy to możliwe?
Ciąża bez objawów - czy to możliwe? (Źródło: 123RF)

Brak miesiączki, wymioty, nudności, zwiększony apetyt, ból piersi – między innymi po tych objawach można poznać, że kobieta jest w ciąży. Są jednak takie sytuacje, gdy wymienione symptomy nie występują, chociaż dziecko się rozwija.

spis treści

1. Nierozpoznanie lub wyparcie

Powodem występowania objawów ciąży są zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety. Ciało nagle musi na nowo nauczyć się funkcjonować i zanim to zrobi, potrzebny jest mu czas na przyzwyczajenie się do zmian. Stąd np. nudności i wymioty.

Jednak, jak podają naukowcy z "Journal of the Royal Society of Medicine" jedna na 475 kobiet nie odczuwa ciąży przez wiele tygodni. Dowiaduje się o tym najczęściej dopiero po piątym miesiącu. Jedna na 2500 kobiet pozostaje z kolei w niewiedzy do chwili rozpoczęcia akcji porodowej. Jak to możliwe?

W terminologii ginekologicznej funkcjonuje pojęcie ciąży nierozpoznanej oraz ciąży wypartej. Ta druga występuje, gdy kobieta nie chce przyjąć do wiadomości, że zostanie matką. Wypiera to ze swojej świadomości tak skutecznie, że wszelkie zmiany hormonalne zachodzą prawie niezauważalnie i nierzadko nie potrafi wykryć ich nawet test ciążowy. Jest to jednak bardzo rzadki przypadek, najczęściej związany z zaburzeniami psychicznymi.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Ciąża nierozpoznana występuje częściej. Gdy organizm kobiety nie daje żadnych sygnałów o zagnieżdżeniu się jajeczka w macicy oraz o jego rozwoju – mówimy o ciąży nierozpoznanej ukrytej.

2. Ważny poziom hCG

Pierwszym symptomem, który może świadczyć o ciąży, jest opóźniająca się miesiączka. Większość kobiet wykonuje w tym momencie test, który można kupić w aptece lub drogerii. Wykrywa on w moczu obecność hormonu hCG, gonadotropiny kosmówkowej, który wydzielają tkanki zarodka we wczesnym stadium ciąży.

Takie testy są bardzo czułe na obecność hormonu i wskazują ciążę w 99,9 proc. przypadków. Zdarza się jednak, że poziom hCG jest u ciężarnej tak niski, że test go nie wykryje.

Zaskoczenie ciążą wiele kobiet zrzuca na karb nieregularnych miesiączek. Najczęściej dzieje się tak w przypadku bardzo młodych mam, nieznających jeszcze dobrze rytmu swojego cyklu lub u pań zmagających się z zespołem policystycznych jajników czy też innymi zaburzeniami hormonalnymi.

Wiele z nich o ciąży dowiaduje się dopiero, gdy rosnącego brzucha nie da się już zrzucić na karb przejedzenia, a ruchów dziecka na złą perystaltykę jelit.

Również kobiety z otyłością mogą mieć problemy z zauważeniem ciąży – często występują u nich nieregularne cykle i wahania wagi.

Zdarza się także, że u ciężarnej kobiety poziom gonadotropiny kosmówkowej może utrzymywać się na tak niskim poziomie, że będzie to sprzyjało niskiej wadze. Częstą konsekwencją jest również niedowaga u noworodków.

Dieta, która uwolni cię od porannych mdłości
Dieta, która uwolni cię od porannych mdłości [7 zdjęć]

Gdy się obudzisz, zjedz pierwszą, lekką przekąskę. Następnie spożywaj posiłki regularnie co 2-3 godziny.

zobacz galerię

Z poziomem hCG związane są również poranne mdłości i wymioty. U kobiet, u których hormon ten utrzymuje się na wysokim poziomie, najbardziej charakterystyczne objawy ciąży wystąpią prawie zawsze. Natomiast nie doświadczą ich te, u których gonadotropina kosmówkowa utrzymuje się na bardzo niskim poziomie.

Co zrobić, gdy brak charakterystycznych objawów, a przypuszczasz, że jesteś w ciąży? Udaj się do lekarza. Ten powinien zlecić badania poziomu gonadotropiny kosmówkowej, które wykonasz w laboratorium.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Ciąża bez objawów – jak to możliwe?

Następny artykuł: Dziwne symptomy, które mogą świadczyć o ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze