Trwa ładowanie...

Zmiany w ciele kobiety ciężarnej w 1 trymestrze

Zmiany w ciele kobiety ciężarnej w 1 trymestrze
Zmiany w ciele kobiety ciężarnej w 1 trymestrze

Organizm każdej kobiety inaczej reaguje na zmiany zachodzące w nim podczas ciąży. Często kobietom trudno się z nimi pogodzić. W 1 trymestrze ciało zmienia się, by pomóc dziecku rozwijać się i by móc je odżywiać. Oto, co może dziać się z ciałem w pierwszych trzech miesiącach ciąży.

spis treści

1. Krwawienie w 1 trymestrze ciąży

Około 1/4 kobiet w pierwszym trymestrze doświadcza krwawienia. Jeśli jest ono delikatne na początku ciąży, może być związane z implantacją zarodka. Jednakże większe może być spowodowane poronieniem lub ciążą pozamaciczną. Należy wtedy skontaktować się z lekarzem.

2. Obrzmiałe piersi w 1 trymestrze ciąży

Już na początku ciąży zachodzą zmiany w piersiach. Powodują je hormony, które przygotowują przewody mlekowe do karmienia dziecka. Piersi w tym okresie są bardzo czułe. Noszenie większego stanika może zmniejszyć te dolegliwości.

3. Zaparcia w 1 trymestrze ciąży

Ponieważ w czasie ciąży w organizmie znajduje się więcej progesteronu, ruchy jelit mogą zostać spowolnione. Poza tym dodatkowa dawka żelaza przyczynia się do pojawiania się zaparć i gazów w jelitach, przez co kobieta czuje się jak balon. Pomoże wtedy błonnik, dodatkowa ilość płynów i ruch.

4. Śluz w 1 trymestrze ciąży

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Mleczna wydzielina z pochwy jest czymś normalnym w czasie ciąży. Niepokojąca jest wtedy, gdy jest zielona, przezroczysta i brzydko pachnie.

5. Zmęczenie i senność w 1 trymestrze ciąży

Ponieważ organizm przeznacza swoje siły na wspieranie rozwoju płodu, kobieta może czuć się zmęczona. Jeśli potrzebuje, powinna ucinać sobie drzemki w ciągu dnia.

6. Zmiana smaku w 1 trymestrze ciąży

W czasie ciąży może się zmienić smak kobiety. Według badań ponad 60% kobiet ma swoiste pragnienia żywieniowe, a ponad połowa awersje. Można spełniać swoje zachcianki od czasu do czasu, pod warunkiem, że kobieta prowadzi właściwą dietę.

7. Parcie na mocz w 1 trymestrze ciąży

Ponieważ macica już się powiększa (mimo że dziecko jest jeszcze niewielkie), wywiera ona naciska na pęcherz moczowy, co powoduje, że kobiety mogą odczuwać częstsze parcie na mocz. Nie można w takiej sytuacji ograniczać płynów. Jedyne co, to warto odstawić kofeinę i poddać się naturze.

8. Zgaga w ciąży

W okresie ciąży organizm produkuje więcej progesteronu, hormonu który rozluźnia mięśnie gładkie – w tym pierścień mięśni w dolnej części przełyku. To rozluźnienie mięśni może prowadzić do pojawienia się zgagi. Aby uniknąć nieprzyjemności, należy jeść mniejsze posiłki w ciągu dnia, ale za to częściej, nie należy kłaść się zaraz po posiłku, unikać ostrych potraw.

9. Zmiany nastroju w 1 trymestrze ciąży

Zmiany hormonalne i zmęczenie mogą przyczyniać się do częstych zmian nastroju kobiety. Nie ma w tym nic dziwnego. Jeśli jednak czuje się ona tym przygnębiona, warto z kimś porozmawiać i poczuć wsparcie drugiej osoby.

10. Nudności w 1 trymestrze ciąży

Zmiany hormonalne odpowiadają także za pojawienie się nudności. Mogą one występować podczas całego pierwszego trymestru, a ich nasilenie jest różne dla różnych kobiet. Najczęściej występują rano. Aby trochę je złagodzić można jeść małe, łagodne lub wysokobiałkowe przekąski, popijać wodę, czysty sok owocowy (jabłkowy). Mdłości nie są nieprawidłowością, ale jeśli mają charakter przewlekły, mogą wpłynąć na ilość środków odżywczych dostarczanych dziecku.

11. Waga w 1 trymestrze ciąży

Podczas pierwszego trymestru waga kobiety powinna wzrosnąć od ok. 1,5 do 3 kg. Dzienne zapotrzebowanie energetyczne kobiety wzrasta o 150 kcal i o tyle więcej powinna ona codziennie spożywać. Powinny być to jednak „zdrowe” kalorie – z dodatkowych ilości owoców i warzyw, mleka, chleba z pełnego ziarna, chudego mięsa. W społeczeństwie nadal pokutuje pewne przekonanie, ze kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Nie jest to jednak prawdą. Dodatkowe kilogramy uzyskane w ten sposób nie są czymś dobrym dla organizmu.

Jeśli podczas pierwszego trymestru pojawi się poważny ból brzucha, znaczące krwawienie, oszołomienie, gwałtowne przybranie na wadze lub zbyt małe, należy skontaktować się z lekarzem.

Następny artykuł: Ćwiczenia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze