2 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka
2 tydzień to dalszy rozwój pęcherzyków jajnikowych. Między komórkami ziarnistymi tworzą się wolne przestrzenie zlewające się z czasem w jedną jamkę, która zaczyna się powiększać. Jeden z pęcherzyków staje się dominujący i rozwija się dalej, natomiast reszta ulega degeneracji (atrezji). Pęcherzyk dominujący cały czas się powiększa, aż osiągnie wielkość około 1 cm, i przygotowuje się do owulacji. Jeżeli dojdzie do zbliżenia między 72 a 24 godziny przed owulacją, szansa na zajście w ciążę jest największa. Jakie są objawy w drugim tygodniu ciąży?
1. Zmiany w organizmie w 2 tygodniu ciąży
Równolegle dochodzi do wzrastania endometrium – wyściółki macicy, które przygotowuje się pracowicie w każdym cyklu do przyjęcia zarodka. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, to endometrium się złuszczy i doświadczysz kolejnej miesiączki.
W 2 tygodniu ciąży doświadczasz też ostatnich dni płodnych. Następne przyjdą dopiero po rozwiązaniu, a najczęściej po zakończeniu laktacji, czyli okresu karmienia dziecka piersią. Dni płodne to okres, w którym odbyty stosunek prowadzi do zapłodnienia. Jest to zwykle okres 3 dni poprzedzających owulację.
W okresie tym dochodzi do intensywnych zmian w twoim organizmie, stajesz się bardziej pociągająca w oczach mężczyzn – zaczynasz nieświadomie kołysać biodrami i wydzielać feromony, do których mężczyźni lecą jak muchy do lepu. Prawdopodobnie w tym okresie obserwujesz największe zainteresowanie partnera swoją osobą, co jest zupełnie naturalne.
2. Stosunek w dniu owulacji a ciąża
Jeżeli dojdzie do stosunku w odpowiednim momencie (najlepiej w dniu owulacji), dalszy cykl przemian doprowadzi do ciąży. Oczywiście może się zdarzyć, że zajdziesz w ciążę 3 dni przed owulacją lub już po, w dalszym ciągu są to dni płodne. Istnieje zależność między bólem owulacyjnym a ciążą - w dzień, gdy odczuwasz tego typu dolegliwość, istnieje największa szansa zajścia w ciążę.
Plemniki z pochwy w wyniku skurczów macicy oraz własnej zdolności do poruszania się przemieszczają się w kierunku jamy macicy i dalej do jajowodów. W tym samym czasie oocyt, tuż przed uwolnieniem z pęcherzyka, kończy swój pierwszy podział mejotyczny.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Co oznacza owulacja w drugim tygodniu ciąży? - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska
- Jak określić tydzień ciąży? - odpowiada lek. Anna Syrkiewicz
- Mdłości tydzień po stosunku - ciąża? - odpowiada Redakcja AbcZdrowie
W wyniku podziału powstaje duży oocyt drugiego rzędu i praktycznie pozbawiona cytoplazmy bardzo mała komórka zwana pierwszym ciałkiem kierunkowym.
W oocycie drugiego rzędu rozpoczyna się drugi podział mejotyczny. Po zakończeniu pierwszego podziału pęcherzyk pęka, oocyt otoczony przez komórki ziarniste odrywa się ze wzgórka jajonośnego i wypływa do jamy brzusznej.
Uwolniona komórka jajowa jest zagarniana przez strzępki jajowodu do jego wnętrza. Do zapłodnienia dochodzi w jajowodzie, a właściwie w najszerszej jego części, zwanej bańką. W bańce jajowodu komórka jajowa otaczana jest przez setki plemników, które próbują sforsować najpierw warstwę komórek ziarnistych, a następnie osłonkę przejrzystą.
3. 2 tydzień ciąży - proces ciąży
Gdy jeden z plemników dostanie się do komórki jajowej, wnika jego jądro, natomiast błona komórkowa zostaje na powierzchni. Oocyt po wniknięciu jednego plemnika uwalnia substancje, które wzmacniają osłonkę przejrzystą i zabezpieczają przed wniknięciem kolejnych plemników.
Teraz oocyt drugiego rzędu szybko kończy swój drugi podział i powstaje bardzo małe ciałko kierunkowe drugie i duży dojrzały oocyt z widocznym pęcherzykowatym przedjądrzem żeńskim.
Jądro plemnika przesuwa się do środka komórki i powstaje przedjądrze męskie. Przedjądrza łączą się ze sobą i przygotowują do kolejnych podziałów komórki.
Dzięki podziałom redukcyjnym i zapłodnieniu, zostaje zachowana prawidłowa ilość materiału genetycznego w ilości 46 chromosomów, z tym że połowa genów pochodzi od matki, a druga połowa od ojca.
Na etapie zapłodnienia determinowana jest też płeć dziecka, która zależy od tego, czy plemnik, który wniknął do komórki jajowej posiadał męski chromosom Y czy żeński X.
Ponieważ skład genów w komórkach rozrodczych jest losowy, zawsze zawiera jedynie połowę materiału genetycznego ojca i matki, to dwójka dzieci tych samych rodziców nigdy nie jest taka sama, zawsze różni się otrzymanym zestawem genów. Jedynym wyjątkiem są bliźnięta jednojajowe, kiedy to z jednego zarodka rozwija się dwójka dzieci.
Jeśli chcesz zajść w ciążę, musisz odbyć stosunek seksualny właśnie w 2 tygodniu ciąży. Brzmi to trochę irracjonalnie, ale tak jest – jeśli nie będziesz kochać się w drugim tygodniu ciąży, to prawdopodobnie nie doświadczysz dalszych tygodni i ominie cię kawałek ciekawej lektury naszego portalu. W zasadzie to nawet w tym 2 tygodniu ciąży nie będziesz, choć na razie teoretycznie być możesz.
Dni płodne to wąskie okno kilku dni poprzedzających owulację. Do owulacji dochodzi na przełomie drugiego i trzeciego tygodnia ciąży. Jeśli masz regularne, 28-dniowe cykle, to owulacji doświadczasz w okolicach 15 dnia cyklu i dni płodne będą kilkoma dniami ją poprzedzającymi.
Długość tego okna płodnego nie zależy jedynie od ciebie, ale też od twojego partnera. Im bardziej żywotnym nasieniem dysponuje twój partner (zdolnym dłużej przeżyć w twoich drogach rodnych), tym wcześniej odbyty stosunek może doprowadzić do zapłodnienia.
Wiele z nas zastanawia się, kiedy dochodzi do zapłodnienia po owulacji, ile dni musi minąć? Gdy jesteśmy praktycznie pewne, że doszło do owulacji, np. zostało to potwierdzone testem owulacyjnym lub badaniem USG, do zapłodnienia powinno dojść w ciągu 12 do 24 h od uwolnienia komórki jajowej.
Jeśli twój partner ma wybitnie żywotne nasienie, które zachowuje zdolność do zapłodnienia nawet w tydzień po wytrysku, to do zapłodnienia może doprowadzić stosunek odbyty już w tydzień przed owulacją i w takim wypadku twój okres płodny trwa tydzień, zwykle od 8 do 15 dnia cyklu.
Najczęściej jednak nasienie zachowuje zdolność do zapłodnienia przez 2-3 dni, co warunkuje okres płodny na 12-15 dzień cyklu przy regularnych, ok. 28-dniowych cyklach. Jednym słowem, od dnia do stosunku do dnia zapłodnienia mija zwykle 2-3 dni.
Największą szansę na zapłodnienie daje stosunek, który ma miejsce w okresie bezpośrednio poprzedzającym owulację. W okresie tym zachodzą w Twoim organizmie pewne zmiany, które możesz obserwować i w ten sposób zwiększać szanse na poczęcie dziecka. Najlepszą metodą stwierdzania dni płodnych jest obserwacja śluzu szyjkowego.
Czekamy w trakcie cyklu, kiedy nasz śluz (to, co możemy zaobserwować na majtkach i odczuwamy w przedsionku pochwy) stanie się obfity, ciągnący się i przejrzysty, podobny do białka jaja kurzego.
Jeśli zaobserwujemy taki śluz, to najczęściej w ciągu trzech dni dojdzie do owulacji i właśnie poprzez stosunek odbyty w ciągu tych trzech dni mamy największe szanse na danie nowego życia.
Jeśli nie potrafisz rozpoznawać śluzu płodnego i nie chcesz się tego nauczyć, a Twoje cykle są nieregularne – możesz kupić sobie wspomniane wcześniej testy owulacyjne. Są to testy jednorazowe bazujące na oznaczaniu poziomu hormonu LH w moczu lub wielorazowego użytku, skupiające się na strukturze Twojej śliny.
Pozytywny wynik testu owulacyjnego oznacza, że do owulacji dojdzie w ciągu jednej-dwóch dób i że stosunek odbyty w tym okresie z dużym prawdopodobieństwem zakończy się ciążą.
Pamiętaj jednak, że nawet stosunek w idealnym momencie niesie ze sobą szansę na zajście w ciążę nieco większą niż jedna trzecia. Oznacza to, że nie zawsze zajdziesz w ciążę przy pierwszych próbach, co więcej, przy odrobinie pecha możesz się starać o dziecko nawet kilka-kilkanaście miesięcy i nie musi to oznaczać, że macie z partnerem problemy z niepłodnością.
Standardowo do diagnostyki niepłodności przystępuje się, jeśli para stara się bezskutecznie o dziecko przez co najmniej 12 miesięcy.
4. Rozwój dziecka w 2 tygodniu ciąży
Jeśli potrafisz zaobserwować początek swoich dni płodnych, możesz spróbować zdeterminować płeć dziecka przez odbycie stosunku w odpowiednim momencie. Plemniki zawierające męski chromosom Y są z reguły szybsze i żyją krócej. Zdecydowanie szybciej docierają one do miejsca w drogach rodnych, gdzie dochodzi do zapłodnienia.
W kilka godzin po stosunku w bańce jajowodu zdecydowana większość plemników to plemniki „męskie”. Dlatego ze stosunku odbytego w momencie czy tuż po owulacji, w ostatni dzień dni płodnych, gdzie komórka jajowa wyczekuje plemników, rodzić się będzie więcej chłopców.
Natomiast plemniki zawierające żeński chromosom X są nieco cięższe, powolniejsze, ale bardziej długowieczne – po trzech dniach od stosunku zdecydowana większość plemników pozostających przy życiu to plemniki „żeńskie”.
Dlatego stosunek odbyty na trzy dni przed owulacją, na początku okresu płodnego, kiedy to w momencie owulacji to plemniki „czekają” na komórkę jajową, powinien zaowocować żeńskim płodem.
PRZEBIEG CIĄŻY
Zobacz także: