Trwa ładowanie...

Techniki karmienia piersią

Avatar placeholder
19.12.2013 14:40
Techniki karmienia piersią
Techniki karmienia piersią

Wiele młodych mam zastanawia się, jak karmić swoje dziecko – na leżąco czy na siedząco? Każdy maluszek znajdzie najbardziej optymalną dla siebie pozycję, w której będzie mu najwygodniej ssać pierś mamy. Przyglądając się karmiącym własne dzieci mamom, wszystko wydaje się takie proste. Problem pojawia się, kiedy samemu przychodzi zmierzyć się z koniecznością nakarmienia maluszka piersią. Ciągle wydaje się, że coś jest nie tak, niewygodnie, niekomfortowo, boli cię kręgosłup i ręka albo brzdąc ciągle się wierci i kwili, wypuszczając pierś z buzi. Podczas karmienia piersią najważniejsza jest wygoda i matki, i dziecka. Siedząc na brzegu krzesła, napinając wszystkie mięśnie, nie da się czuć komfortowo – w ten sposób może nawet dojść do zahamowania wypływu pokarmu i zdenerwowania maluszka, który nie może się najeść. Jakie techniki karmienia piersią najczęściej wykorzystują matki?

1. Pozycje do karmienia piersią

Karmić piersią można albo siedząc, albo leżąc. Bez względu na technikę karmienia piersią warto pamiętać o najważniejszych zasadach:

  • dziecko powinno być zwrócone do ciała matki brzuszkiem,
  • główka dziecka powinna znajdować się na wysokości piersi matki, a jego ustka – naprzeciw brodawki,
  • podczas ssania dziecko nie powinno się wyginać ani w przód, ani w tył,
  • główka i kręgosłup malucha powinny znajdować się w linii prostej,
  • czubek nosa i broda maluszka mogą dotykać piersi,
  • podczas karmienia nie należy naciskać piersi, by odchylić ją od noska i ułatwić oddychanie niemowlakowi. Naciskając na pierś, uciska się przewody mleczne i utrudnia wypływanie pokarmu. Dziecko poradzi sobie z oddychaniem nawet mocno wtulone w pierś mamy – ułatwia mu to szeroki i płaski nosek.

Wśród technik karmienia piersią wymienia się pięć najbardziej popularnych i najwygodniejszych pozycji do karmienia. Należą do nich:

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"
  1. pozycja leżąca na boku – matka układa się na boku, a pod głowę i za plecy kładzie sobie poduszki. Dziecko kładzie się brzuszkiem do własnego brzucha na poduszce, ale niezbyt miękkiej, by szkrab się w niej nie zapadł. Główkę dziecka należy oprzeć o zgięcie własnego łokcia, a plecki podeprzeć przedramieniem. Pozycję leżącą na boku zaleca się tuż po porodzie, kiedy matce może być ciężko karmić w pozycji siedzącej ze względu na bolesność krocza. Pozycja ta jest również godna polecenia w nocy, gdyż umożliwia jednoczesne zdrzemnięcie się w czasie, gdy maluszek ssie pierś;
  1. pozycja leżąca na plecach – matka układa się na plecach, a dziecko kładzie na swoim brzuchu. Malucha trzeba przytrzymywać ramieniem i ewentualnie podłożyć poduszkę, by jego główka znajdowała się na wysokości piersi. Pozycja ta jest szczególnie zalecana po cesarskim cięciu, kiedy kobiecie trudno ułożyć się inaczej albo w sytuacji, kiedy maluszkowi po jedzeniu często się odbija. W pozycji na plecach pokarm wypływa wolniej, dziecko je spokojniej, połyka mniej powietrza, dlatego też spada ryzyko kolki jelitowej u karmionych w ten sposób maluszków;
  2. pozycja klasyczna siedząca – matka siada w wygodnym fotelu lub na miękkim krześle, prostuje plecy, a nogi opiera na podłodze lub podnóżku. Na kolanach kładzie się zrolowany koc lub poduszeczki, a następnie przytula się brzuszek maluszka do własnego brzucha. Główka dziecka ma spoczywać na łokciu matki, a przedramieniem i dłonią przytrzymuje się plecki i pupę szkraba. Pozycja klasyczna jest jedną z najwygodniejszych i najczęściej stosowanych sposobów karmienia piersią;
  3. pozycja siedząca krzyżowa – matka siada wygodnie z wyprostowanymi i podpartymi plecami. Stopy opiera się na podłodze. Pozycja krzyżowa różni się od klasycznej tym, że dziecko leży na poduszce i opiera się na przedramieniu matki, a kobieta przytrzymuje dłonią główkę dziecka. Maluch nie leży w zgięciu łokcia matki. Pozycja krzyżowa siedząca przydaje się szczególnie w sytuacjach, kiedy bobas jest niespokojny;
  4. pozycja siedząca spod pachy – tzw. pozycja futbolowa, kiedy maluch leży na poduszce, brzuszkiem zwrócony jest do boku matki, a jego nóżki znajdują się pod pachą kobiety. Matka dłonią przytrzymuje kark i głowę dziecka. Pozycja siedząca spod pachy przydaje się w sytuacji ciąży bliźniaczej – matka może karmić jednocześnie oboje dzieci.

Istnieje wiele różnych technik karmienia piersią. Wybór najlepszej dla siebie i dziecka jest indywidualnym wyborem. Na zasadzie prób i błędów w końcu uda się mamie i bobasowi dopasować do siebie i sprawić, że karmienie piersią będzie przyjemne i dla kobiety, i dla szkraba.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze