Trwa ładowanie...

Techniki karmienia piersią

Wiele młodych mam zastanawia się, jak karmić swoje dziecko – na leżąco czy na siedząco? Każdy maluszek znajdzie najbardziej optymalną dla siebie pozycję, w której będzie mu najwygodniej ssać pierś mamy. Przyglądając się karmiącym własne dzieci mamom, wszystko wydaje się takie proste. Problem pojawia się, kiedy samemu przychodzi zmierzyć się z koniecznością nakarmienia maluszka piersią. Ciągle wydaje się, że coś jest nie tak, niewygodnie, niekomfortowo, boli cię kręgosłup i ręka albo brzdąc ciągle się wierci i kwili, wypuszczając pierś z buzi. Podczas karmienia piersią najważniejsza jest wygoda i matki, i dziecka. Siedząc na brzegu krzesła, napinając wszystkie mięśnie, nie da się czuć komfortowo – w ten sposób może nawet dojść do zahamowania wypływu pokarmu i zdenerwowania maluszka, który nie może się najeść. Jakie techniki karmienia piersią najczęściej wykorzystują matki?

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

1. Pozycje do karmienia piersią

Karmić piersią można albo siedząc, albo leżąc. Bez względu na technikę karmienia piersią warto pamiętać o najważniejszych zasadach:

 • dziecko powinno być zwrócone do ciała matki brzuszkiem,
 • główka dziecka powinna znajdować się na wysokości piersi matki, a jego ustka – naprzeciw brodawki,
 • podczas ssania dziecko nie powinno się wyginać ani w przód, ani w tył,
 • główka i kręgosłup malucha powinny znajdować się w linii prostej,
 • czubek nosa i broda maluszka mogą dotykać piersi,
 • podczas karmienia nie należy naciskać piersi, by odchylić ją od noska i ułatwić oddychanie niemowlakowi. Naciskając na pierś, uciska się przewody mleczne i utrudnia wypływanie pokarmu. Dziecko poradzi sobie z oddychaniem nawet mocno wtulone w pierś mamy – ułatwia mu to szeroki i płaski nosek.

Wśród technik karmienia piersią wymienia się pięć najbardziej popularnych i najwygodniejszych pozycji do karmienia. Należą do nich:

 1. pozycja leżąca na boku – matka układa się na boku, a pod głowę i za plecy kładzie sobie poduszki. Dziecko kładzie się brzuszkiem do własnego brzucha na poduszce, ale niezbyt miękkiej, by szkrab się w niej nie zapadł. Główkę dziecka należy oprzeć o zgięcie własnego łokcia, a plecki podeprzeć przedramieniem. Pozycję leżącą na boku zaleca się tuż po porodzie, kiedy matce może być ciężko karmić w pozycji siedzącej ze względu na bolesność krocza. Pozycja ta jest również godna polecenia w nocy, gdyż umożliwia jednoczesne zdrzemnięcie się w czasie, gdy maluszek ssie pierś;
Jakie są techniki karmienia piersią?
Jakie są techniki karmienia piersią?

Istnieje wiele technik karmienia piersią, jednak najważniejsze jest, aby wygodnie było zarówno mamie

zobacz galerię
 1. pozycja leżąca na plecach – matka układa się na plecach, a dziecko kładzie na swoim brzuchu. Malucha trzeba przytrzymywać ramieniem i ewentualnie podłożyć poduszkę, by jego główka znajdowała się na wysokości piersi. Pozycja ta jest szczególnie zalecana po cesarskim cięciu, kiedy kobiecie trudno ułożyć się inaczej albo w sytuacji, kiedy maluszkowi po jedzeniu często się odbija. W pozycji na plecach pokarm wypływa wolniej, dziecko je spokojniej, połyka mniej powietrza, dlatego też spada ryzyko kolki jelitowej u karmionych w ten sposób maluszków;
 2. pozycja klasyczna siedząca – matka siada w wygodnym fotelu lub na miękkim krześle, prostuje plecy, a nogi opiera na podłodze lub podnóżku. Na kolanach kładzie się zrolowany koc lub poduszeczki, a następnie przytula się brzuszek maluszka do własnego brzucha. Główka dziecka ma spoczywać na łokciu matki, a przedramieniem i dłonią przytrzymuje się plecki i pupę szkraba. Pozycja klasyczna jest jedną z najwygodniejszych i najczęściej stosowanych sposobów karmienia piersią;
 3. pozycja siedząca krzyżowa – matka siada wygodnie z wyprostowanymi i podpartymi plecami. Stopy opiera się na podłodze. Pozycja krzyżowa różni się od klasycznej tym, że dziecko leży na poduszce i opiera się na przedramieniu matki, a kobieta przytrzymuje dłonią główkę dziecka. Maluch nie leży w zgięciu łokcia matki. Pozycja krzyżowa siedząca przydaje się szczególnie w sytuacjach, kiedy bobas jest niespokojny;
 4. pozycja siedząca spod pachy – tzw. pozycja futbolowa, kiedy maluch leży na poduszce, brzuszkiem zwrócony jest do boku matki, a jego nóżki znajdują się pod pachą kobiety. Matka dłonią przytrzymuje kark i głowę dziecka. Pozycja siedząca spod pachy przydaje się w sytuacji ciąży bliźniaczej – matka może karmić jednocześnie oboje dzieci.

Istnieje wiele różnych technik karmienia piersią. Wybór najlepszej dla siebie i dziecka jest indywidualnym wyborem. Na zasadzie prób i błędów w końcu uda się mamie i bobasowi dopasować do siebie i sprawić, że karmienie piersią będzie przyjemne i dla kobiety, i dla szkraba.

Następny artykuł: Problemy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.