Trwa ładowanie...

Jak prawidłowo karmić noworodka? Sprawdzone techniki karmienia piersią

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 12.10.2023 11:12
Materiał sponsorowany przez Nutricia
Jak prawidłowo karmić noworodka? Sprawdzone techniki karmienia piersią
Jak prawidłowo karmić noworodka? Sprawdzone techniki karmienia piersią (materiały partnera)

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia maluszka – wspiera prawidłowy rozwój dziecka i buduje wyjątkową więź między mamą a jej pociechą. Bardzo istotne jest, aby karmienie piersią było wygodne i komfortowe zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Dlaczego kobiecy pokarm jest tak wyjątkowy? Jakie techniki karmienia piersią warto wypróbować? Jak często przystawiać maluszka do piersi – karmić „na żądanie” czy zgodnie z ustalonym harmonogramem? Wyjaśniamy wątpliwości!

Wyłączne karmienie piersią w pierwszym półroczu życia dziecka

Mleko matki zawiera odpowiednie proporcje składników odżywczych, niezbędne dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia, w tym m.in.: białko, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne, enzymy i przeciwciała. Karmienie piersią pozytywnie wpływa na odporność dziecka, wspiera prawidłowy rozwój metabolizmu, może zmniejszać ryzyko wystąpienia alergii, nadwagi i otyłości oraz cukrzycy typu 2. Kobiecy pokarm jest lekkostrawny i łatwo przyswajalny, jego skład i właściwości zmieniają się, dostosowując do aktualnych potrzeb maluszka. Jedynymi składnikami, których w mleku mamy może być za mało w stosunku do zapotrzebowania, są witaminy D i K, dlatego zaleca się ich suplementację po konsultacji z lekarzem pediatrą.

Zgodnie z rekomendacjami specjalistów ze Światowej Organizacji Zdrowia kobiety powinny dążyć do wyłącznego karmienia piersią w pierwszym półroczu życia dziecka. Naturalne karmienie warto kontynuować przynajmniej do ukończenia przez malucha 2. roku życia, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety niemowlęcia po ukończenia przez nie 6. miesiąca życia. Jeśli szukasz dodatkowych informacji o karmieniu piersią, odwiedź stronę www.bebiprogram.pl/ciaza/karmienie-piersia. Znajdziesz tam praktyczne porady oraz artykuły ekspertów poświęcone m.in.: laktacji, technikom karmienia czy problemom, z którymi mogą mierzyć się mamy podczas karmienia naturalnego.

Jak często karmić piersią noworodka i niemowlę?

W pierwszych miesiącach życia maluch powinien być karmiony „na żądanie”, czyli zawsze wtedy, gdy sygnalizuje, że jest głodny. Czasami dziecko dopomina się jedzenia nawet co godzinę, ale z wiekiem liczba karmień się zmniejsza. Niektóre niemowlęta częściej ssą pierś w nocy, ponieważ mleko nocne jest tłustsze i bardziej sycące.

Zazwyczaj od 3. doby życia noworodek je średnio co 2 godziny. Jeśli karmienia są o wiele częstsze, należy przyjrzeć się, czy dziecko prawidłowo ssie pierś. W razie wątpliwości warto skonsultować się z ginekologiem, położną lub doradcą laktacyjnym, który sprawdzi, czy technika karmienia jest właściwa i dziecko prawidłowo pobiera pokarm z piersi. Jeśli natomiast noworodek śpi dłużej niż 4 godziny, należy go obudzić i przystawić do piersi.

Wygodne pozycje i sprawdzone techniki karmienia piersią

Podczas karmienia piersią kluczowa jest odpowiednia pozycja. Niewłaściwe ułożenie dziecka może skutkować problemami z uchwyceniem brodawki przez dziecko oraz złą jakością ssania, ale także podrażnieniem brodawek, ich bólem oraz problemami z kręgosłupem. Jakie więc pozycje warto stosować podczas karmienia piersią?

  • Pozycja klasyczna – najpopularniejsza pozycja siedząca, w której dziecko leży brzuchem do brzucha mamy, a jego głowa spoczywa na zgięciu łokcia kobiety; mama przedramieniem podtrzymuje plecy malucha, a dłonią jego pośladki.
  • Pozycja spod pachy – nazywana inaczej futbolową, dziecko brzuchem zwrócone jest do boku mamy, jego nogi znajdują się pod pachą rodzicielki; matka podtrzymuje główkę dziecka dłonią i plecy przedramieniem; to pozycja polecana mamom z dużym biustem, płaskimi lub wklęsłymi brodawkami i po cięciu cesarskim.
  • Pozycja krzyżowa – polega na przytrzymywaniu dziecka ręką przeciwną niż pierś, z której pobiera pokarm; maluch ułożony jest tak samo, jak w pozycji klasycznej; pozycja krzyżowa polecana jest dla słabo ssących wcześniaków i niemowląt z obniżonym napięciem mięśniowym.
  • Pozycja leżąca – pozycja, która świetnie sprawdza się w nocy; mama kładzie się na boku, dziecko układa również na boku brzuchem do swojego brzucha, może być oparte na ramieniu kobiety; w tej pozycji warto podeprzeć plecy maluszka kocykiem lub poduszką, aby ustabilizować jego ułożenie.
  • Pozycja leżąca po cesarskim cięciu – mama leży wysoko podparta poduszkami, a dziecko na jej brzuchu, podtrzymywane przedramieniem; ta pozycja jest idealna po cesarce, kiedy świeżo upieczona matka nie czuje jeszcze dolnej części swojego ciała.

Bez względu na rodzaj pozycji, karmiąc piersią, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim głowa, tułów i ramiona malucha powinny znajdować się w jednej linii, jego szyja nie powinna być skręcona, a nos zablokowany. Ciało dziecka powinno znajdować się blisko ciała mamy. O prawidłowej technice karmienia piersią świadczy głębokie uchwycenie piersi przez dziecko, wyraźny odgłos połykania mleka, brak cmokania oraz spokój podczas jedzenia, a także prawidłowe przybieranie na wadze.

Materiał sponsorowany przez Nutricia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze