Trwa ładowanie...

Sprawdź najlepsze naszym zdaniem pozycje do karmienia dziecka piersią

Avatar placeholder
02.01.2018 12:35
karmienie piersią
karmienie piersią (123rf)

Najzdrowszym i najbardziej wartościowym pokarmem dla niemowlęcia jest niewątpliwie mleko mamy, które zaspokaja wszelkie potrzeby żywieniowe maluszka, a ponadto zawiera przeciwciała chroniące go przed infekcjami. Karmienie piersią – chociaż naturalne – może jednak sprawiać kłopoty, zwłaszcza na początku. Zazwyczaj jednak wystarcza cierpliwość i trening, aby dojść do wprawy. Zadanie mogą też ułatwić odpowiednio dobrane pozycje do karmienia piersią.

1. Pozycja leżąca

Połóż się na boku, a pod głową i za plecami umieść poduszki tak, aby było Ci wygodnie. Dziecko ułóż obok siebie na niezbyt miękkiej poduszce – jego brzuszek powinien dotykać Twojego brzucha, a główka opierać się o zgięcie Twojego łokcia. Plecki podeprzyj przedramieniem.

Taka pozycja będzie odpowiednia w przypadku kobiet tuż po porodzie, którym siedzenie może sprawiać ból krocza. Sprawdzi się ona również podczas nocnego karmienia, ponieważ pozwala mamie jednocześnie odpoczywać.

Zobacz film: "Nowa metoda karmienia dzieci"

Inną pozycją leżącą jest ta na plecach – dziecko musisz ułożyć na sobie na brzuszku, a z boku podtrzymywać ramieniem (możesz też dodatkowo wykorzystać poduszkę), aby główka dziecka znajdowała się na wysokości piersi. Karmienie w takiej pozycji może okazać się dobrym rozwiązaniem po cesarskim cięciu, kiedy kobiecie trudno wygodnie się położyć.

Warto wypróbować ją również w sytuacji, kiedy maluchowi często odbija się po posiłku albo cierpi z powodu kolki. Ponieważ mleko wypływa wtedy wolniej, dziecko pije spokojniej i połyka mniej powietrza.

2. Pozycja klasyczna

Jest to pozycja siedząca, dlatego powinnaś zadbać o wygodne podparcie pleców. Warto też pod rękę, na której trzymasz dziecko, podłożyć poduszkę do karmienia albo zwinięty koc – dzięki temu odciążysz mięśnie. Dziecko ułóż w taki sposób, aby jego brzuszek przylegał do Twojego brzucha, główkę oprzyj o zgięcie swojego łokcia, a przedramieniem i dłonią podeprzyj plecy i pupę niemowlaka. Taka pozycja jest chętnie wybierana przez mamy, ponieważ zapewnią wygodę.

3. Pozycja krzyżowa

Ta pozycja również jest pozycją siedzącą, dlatego pamiętaj o podparciu pleców. Czym różni się od klasycznej? W tym przypadku dziecko podtrzymywane jest ręką przeciwną niż pierś, z której maluch ssie. Niemowlę ułożone jest na poduszce w pozycji podobnej jak ta do pozycji klasycznej. Jest równie wygodna, a dodatkowo świetnie sprawdza się przy ruchliwych i niespokojnych dzieciach, ponieważ można je podtrzymać ręką. Będzie korzystna także przy zbyt słabym ssaniu, bo pozwala precyzyjnie przystawić maluszka do piersi.

4. Pozycja spod pachy

W takiej pozycji dziecko jest zwrócone brzuszkiem do Ciebie, a jego nóżki znajdują się pod Twoją pachą. Aby zapewnić mu komfort, możesz ułożyć je na poduszce. Dłonią podtrzymuj głowę i szyję, a przedramię ułóż w taki sposób, aby plecki niemowlaka znajdowały się w linii prostej.

Pozycja spod pachy zalecana jest w przypadku dzieci, które nie chcą ssać jednej z piersi. Będzie ona również wygodna po cesarskim cięciu i u mam z obfitym biustem. Doskonale sprawdzi się też podczas karmienia obojga bliźniąt jednocześnie.

5. O czym powinnaś pamiętać?

Jak widać, pozycje do karmienia piersią są różne i możesz je dowolnie zmieniać zależnie od potrzeb oraz preferencji swoich i swojego dziecka. Warto wypróbować każdą z nich, aby wybrać tę najbardziej komfortową. Przystawiając niemowlę do piersi zadbaj o wygodną pozycję, która nie będzie dla Ciebie uciążliwa. Upewnij się też, że główka i ciało malucha ułożone są w linii prostej – w przeciwnym razie może mieć on trudności z przełykaniem.

Dziecko nie powinno też naprężać się, aby dosięgnąć piersi, dlatego ułóż je blisko siebie i zadbaj by mogło swobodnie chwycić ustami brodawkę. Możesz też zachęcić je do otwarcia buzi muskając lekko górną wargę. W ustach malucha powinna znaleźć się brodawka z większą częścią otoczki.

Jeśli dziecko ssie z krótkimi przerwami na odpoczynek i słyszysz odgłos przełykania, to znak, że karmienie odbywa się prawidłowo. Cmokanie świadczy o nieprawidłowym przystawieniu, a w takiej sytuacji należy niemowlę delikatnie odessać i przystawić ponownie.

Informacja prasowa

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze