Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Objawy ciąży bliźniaczej

Avatar placeholder
15.01.2024 20:24
Objawy ciąży bliźniaczej
Objawy ciąży bliźniaczej (Zdjęcie autorstwa badelcap / CC0 1.0)

Objawy ciąży bliźniaczej nie są swoiste ani szczególnie charakterystyczne. Tak naprawdę przyszłej mamie trudno jest samodzielnie stwierdzić, że w swoim łonie nosi bliźnięta. Dopiero pierwsze badanie USG daje stuprocentową pewność, że kobieta jest w ciąży mnogiej i będzie miała więcej niż jedno dziecko.

spis treści

Ciąża bliźniacza przez ginekologów i położników jest uznawana za ciążę wysokiego ryzyka, ponieważ występuje w niej większa szansa na powikłania i komplikacje ciążowe niż przy ciąży pojedynczej. Jakie objawy ciążowe mogą wskazywać, że urodzisz bliźniaki?

1. Ciąża bliźniacza

Ciąża bliźniacza to najczęstsza odmiana ciąży mnogiej. Rozróżnia się bliźnięta jednojajowe oraz bliźnięta dwujajowe.

Około jedna trzecia wszystkich bliźniąt to bliźniaki jednojajowe. Powstają w drodze podziału pojedynczej komórki jajowej zapłodnionej przez jeden plemnik. Zapłodnione jajeczko dzieli się na dwa, dlatego dzieci mają identyczny zestaw genów – jednakowy kolor włosów, barwę oczu, grupę krwi, płeć itd.

Zobacz film: "Pierwsze objawy ciąży"

Bliźniaki jednojajowe mają dwie oddzielne pępowiny, ale korzystają ze wspólnego łożyska. Mogą rozwijać się w jednym worku owodniowym albo w dwóch osobnych.

Bliźnięta dwujajowe rozwijają się wtedy, gdy podczas owulacji zostaną do jajowodu uwolnione dwie komórki jajowe i każda z nich zostanie zapłodniona innym plemnikiem.

Dzieci różnią się wtedy mniej lub bardziej wyglądem, ponieważ mają inny zestaw genów. Mogą mieć również inną płeć. W życiu prenatalnym mają odrębne łożyska i rozwijają się w osobnych pęcherzach płodowych.

2. Rozpoznanie ciąży bliźniaczej

Wczesne zdiagnozowanie ciąży bliźniaczej ma istotne znaczenie dla zdrowia kobiety ciężarnej. Istnieją nieinwazyjne lub mało inwazyjne metody, które pozwalają na rozpoznanie ciąży mnogiej.

Objawy nasuwające podejrzenie ciąży bliźniaczej, to:

  • bardzo dokuczliwe nudności i wymioty na początku ciąży,
  • trudności żołądkowo-jelitowe związane z uciskiem płodów na żołądek,
  • nadmiernie duży obwód brzucha w stosunku do zaawansowania ciąży,
  • wyższe niż normalnie położenie dna macicy w ciąży,
  • stwierdzenie licznych części drobnych płodu,
  • ruchy płodu odczuwane w kilku różnych częściach macicy jednocześnie,
  • stwierdzenie trzech dużych części płodu, najczęściej dwóch główek i jednej pupy,
  • wysłuchanie tonów serca dwóch płodów.

Powyższe objawy wymagają potwierdzenia badaniem USG na przełomie dwunastego i trzynastego tygodnia ciąży.

Badanie ultrasonograficzne ciąży bliźniaczej powinno obejmować:

  • rozpoznanie ciąży mnogiej,
  • określenie wieku płodów,
  • ocenę liczby płodów, liczby pęcherzów płodowych i łożysk,
  • rozpoznanie ewentualnych wad wrodzonych płodów,
  • ocenę wzrostu płodów.

3. Dolegliwości przy ciąży bliźniaczej

Dolegliwości przy ciąży bliźniaczej są z reguły mocniej odczuwane niż w ciąży pojedynczej. W pierwszych miesiącach ciąży silnie mogą dokuczać poranne nudności i wymioty.

W ostatnim trymestrze trzeba liczyć się z żylakami nóg i silnymi bólami kręgosłupa z powodu dużego obciążenia, jakim jest noszenie pokaźnego brzucha. Kobieta w ciąży bliźniaczej może też mieć problemy z zasypianiem. Duży brzuch ciężarnej utrudnia bowiem znalezienie wygodnej pozycji do snu.

W końcowych miesiącach ciąży mogą również doskwierać problemy z poruszaniem się, zawiązywaniem butów, schylaniem się, ubieraniem itd.

W miarę rozwoju ciąży przyszła mama może odczuwać problemy żołądkowo-jelitowe. Coraz trudniej będzie jeść obfite posiłki, ponieważ dzieci zaczynają zajmować miejsce, w którym normalnie znajduje się żołądek.

Z czasem trzeba więc postawić na częstsze, ale mniejsze dania. Kobieta oczekująca narodzin bliźniaków może też mieć trudności z oddychaniem. Płytki oddech wynika z wysokiego uniesienia przepony w ciąży.

Objawy ciąży mnogiej nie są zauważalne w pierwszych miesiącach. Na ogół kobieta dowiaduje się, że będzie mamą dwójki dzieci na wizycie u lekarza, podczas wykonywania badania USG. Choć ciąża bliźniacza to podwójny ciężar, to jednak również podwójne szczęście.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze