Trwa ładowanie...

Mleko dla noworodka - plusy i minusy

Mleko dla noworodka - plusy i minusy
Mleko dla noworodka - plusy i minusy

Specjaliści zalecają karmienie dzieci piersią, ale nie każda kobieta może karmić swoje maleństwo w ten sposób. Z myślą o nich i ich dzieciach powstało mleko modyfikowane dostosowane do potrzeb dzieci w różnym wieku. Wiele świeżo upieczonym mam zastanawia się, ile mleka powinny podawać swoim dzieciom. Okazuje się, że jest to w dużej mierze kwestia indywidualna – niektóre noworodki potrzebują więcej pokarmu, inne mniej. Charakterystyczne jest stopniowe zwiększanie zapotrzebowania maluszka na mleko – z każdym dniem apetyt dziecka rośnie. Jakie mleko dla noworodka jest zalecane?

spis treści

1. Ile mleka modyfikowanego dla noworodka?

W pierwszym dniu życia dziecka należy każdorazowo podawać mu około 7 ml mleka. Jest to ilość pokarmu odpowiadająca nieco ponad jednej łyżeczce mleka. Drugiego dnia należy zwiększyć porcję pokarmu do 14 ml – są to prawie trzy łyżeczki mleka.

Trzeciego dnia życia noworodek jest w stanie jednorazowo spożyć dwukrotnie więcej pokarmu niż poprzedniego dnia – 38 ml. Czwartego dnia ilość spożywanego naraz mleka powinna wynosić około 58 ml, a piątego dnia – 68 ml.

Akcesoria dla niemowląt – charakterystyka, kąpiel, karmienie, przewijanie
Akcesoria dla niemowląt – charakterystyka, kąpiel, karmienie, przewijanie

Akcesoria dla niemowląt to dodatki, w które mamy często zaopatrują się jeszcze przed narodzinami dziecka.

przeczytaj artykuł
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Warto uświadomić sobie, że dzieci karmione piersią nie potrzebują dużych ilości mleka podczas każdego posiłku. Dla kontrastu, dzieci karmione mlekiem modyfikowanym powinny otrzymywać znacznie większe ilości mleka, ponieważ nie są w stanie kontrolować przyjmowania mleka w taki sposób jak maluchy, którym podaje się pierś.

Należy pamiętać, że matki karmiące piersią nie są w stanie dokładnie określić, ile mleka spożywają ich dzieci. Jak poznać, że noworodek spożywa wystarczająco dużo pokarmu? Jeśli w czasie karmienia piersi stają się miękkie, dziecko połyka mleko bez problemów, samo odsuwa się od piersi po karmieniu i jest spokojne, wygląda na to, że ilość mleka matki zaspokaja jego potrzeby.

Dodatkowym sygnałem, że wszystko jest w porządku jest żółtawy stolec i brudzenie pieluchy co kilka godzin. Warto przygotować się na niewielką utratę wagi u noworodka po porodzie. Jest to zupełnie normalny objaw. Do piątego dnia życia noworodek zaczyna zwykle przybierać na wadze.

2. Plusy i minusy karmienia mlekiem modyfikowanym

Mleko modyfikowane jest wartościowe pod względem odżywczym, dlatego mamy, które martwią się o zdrowie swojego dziecka nie mają powodu do obaw. Karmienie dziecka butelką jest wygodne i pozwala ocenić, ile mleka spożywa i potrzebuje noworodek.

Mleko modyfikowane jest trawione wolniej niż mleko matki, dlatego dziecko karmione butelką może wymagać rzadszego podawania pokarmu. Dużą zaletą mleka modyfikowanego jest także fakt, iż ojciec dziecka lub ktoś z rodziny może nakarmić maluszka i nawiązać z nim bliższą więź.

Karmienie noworodka butelką nie jest jednak pozbawione wad. Przygotowanie butelek i mleka wymaga znacznie więcej wysiłku i zajmuje więcej czasu niż karmienie piersią.

Karmienie butelką niemowlaka
Karmienie butelką niemowlaka [9 zdjęć]

Butelki dla dzieci – jaką wybrać?. Jaka butelka będzie lepsza dla Twojego dziecka: szklana czy plastikowa?

zobacz galerię

Mleko modyfikowane nie jest tanie, przy czym rodziców czeka dodatkowy wydatek w postaci butelek i smoczków. Z korzystaniem z mleka modyfikowanego wiążą się również liczne zasady dotyczące przechowywania i podawania mleka dziecku.

Jedną z nich jest zakaz podgrzewania mleka w kuchence mikrofalowej – butelka może bowiem ogrzać się nierównomiernie. W rezultacie mleko może poparzyć wnętrze buzi dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze