Objawy ciąży w pierwszym tygodniu. Jakie dolegliwości odczuwamy na początku ciąży?
Najwcześniejszym i najbardziej widocznym objawem ciąży w pierwszym tygodniu, jest brak lub opóźnienie miesiączki. Kolejnym objawem ciąży w pierwszym tygodniu są wrażliwe, bolące lub powiększone piersi. Kobieta we wczesnej ciąży ma często objawy podobne do napięcia przedmiesiączkowego, czyli jest rozdrażniona, senna i często zmęczona. Jednak najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy ciąża rzeczywiście ma miejsce, jest zrobienie testu i udanie się do lekarza.
1. Objawy ciąży w pierwszym tygodniu - wzrost podstawowej temperatury ciała
Podstawowa temperatura ciała kobiety zmienia się w ciągu trwania cyklu. Przez pierwszą część, do owulacji, temperatura utrzymuje się na niższym poziomie, by na początku drugiej części, w fazie lutealnej, skoczyć i osiągać wyższe wartości. Każda kobieta ma charakterystyczną dla siebie temperaturę ciała.
Jaka temperatura we wczesnej ciąży jest prawidłowa i nie powinna budzić niepokoju? Mówi się, że jeśli doszło do zapłodnienia komórki jajowej, to objawem ciąży w pierwszym tygodniu będzie wzrost temperatury powyżej 37 stopni. Jednak ta cecha jest indywidualna, zatem większe znaczenie ma raczej różnica temperatur, a nie wysokość sama w sobie.
Przy zajściu w ciążę ważny jest stały wzrost temperatury, tak jak w zwykłym cyklu, tylko że musi być on stały. To objaw ciąży w pierwszym tygodniu. Jednak na wzrost ciepłoty ciała wpływa produkcja progesteronu, która w ciąży jest zwiększona przez pracę ciałka żółtego wytworzonego przez jajniki.
Jeśli temperatura ciała spada, raczej jest to zwiastun krwawienia miesięcznego. Bywa jednak, że to jednorazowy, niewielki spadek, ponieważ organizm rzeczywiście przygotowuje się do podtrzymywania nowego życia.
2. Objawy ciąży w pierwszym tygodniu - ból implantacyjny
W przypadku zapłodnienia jajo zagnieżdża się w ścianie macicy, gdzie będzie dalej się rozwijać. Wędrująca blastula wykształca haczyki, którymi, docierając do endometrium, przytwierdza się do niego.
W rzadkich przypadkach może to spowodować ból podbrzusza, który przybiera różną formę, na przykład chwilowego uczucia kłucia lub dłuższego napięcia. To tez może być objawem ciąży w pierwszym tygodniu.
Oczywiście, mogą zdarzyć się sporadyczne dolegliwości w dole brzucha, ale niepokojący jest ból ciągły, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu krwawienie.
Są pacjentki, które mają nawet do 4. miesiąca ciąży krwawienia w terminie spodziewanych miesiączek. Każdy z takich przypadków powinien skonsultować lekarz. Leżenie w łóżku i preparaty z progesteronem są w stanie zmniejszyć krwawienie i ryzyko poronienia.
Około 4 procent kobiet jednak traci ciążę. Większość poronień dokonuje się do ósmego tygodnia.
Najczęstszą przyczyną poronień są wady genetyczne płodu. Dlatego poronienie nazywane jest często mechanizmem naturalnej selekcji. Dzięki temu kobiety nie rodzą dzieci niezdolnych do życia.
Oczywiście, przyczyn poronień może być wiele, dlatego w pierwszym trymestrze ciąży trzeba zwracać uwagę na bóle brzucha.
3. Objawy ciąży w pierwszym tygodniu - nudności, wymioty, senność i bolesność piersi
Jednym z objawów ciąży w pierwszym tygodniu, zauważalnych dla przyszłej mamy jest ból piersi w ciąży. Nierzadko stają się one nabrzmiałe i kobieta może odczuwać lekkie mrowienie.
Zmiany w piersiach mogą pojawić się już kilka dni od zapłodnienia, choć nie jest to normą i niekiedy występują w późniejszym okresie. Wiele pań może zaobserwować nabrzmiałe piersi tuż przed miesiączką, stąd łatwo o pomylenie obu stanów. Jednak kobieta świadoma swojego ciała na pewno z łatwością rozpozna tą zmianę jako objaw ciąży w pierwszym tygodniu.
Kolejnym, dość charakterystycznym objawem ciąży w pierwszym tygodniu, są nudności i wymioty. W większości przypadków u przyszłej mamy pojawią się jedynie nudności. Jeżeli jednak kobieta należy to tej mniej licznej grupy, z wymiotami może zmagać się aż do drugiego trymestru ciąży.
Niestety, nie znamy skutecznego sposobu na zwalczenie nudności. Z drugiej strony, z pokonaniem wymiotów pomoże lekarz, który przypisze specjalne czopki. Najważniejsze, aby w tym okresie pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów. Jedzenie nie odgrywa aż tak dużej roli, gdyż w początkowej fazie ciąży, zapotrzebowanie kaloryczne płodu nie jest jeszcze wysokie.
Większość pacjentek odczuwa też apatię, zmęczenie i senność. Te objawy ciąży w pierwszym tygodniu, co prawda, są charakterystyczne także dla stanu przedmiesiączkowego, ale utrzymywanie się ich przez dłuższy czas powinno dać kobiecie do myślenia. Warto, aby kobieta spała jak najwięcej i odpoczywała, kiedy tylko nadarzy się jej okazja.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Ból piersi przed okresem a ciąża.