6 dolegliwości, które utrudniają sen w ciąży. Sprawdź, jak sobie pomóc
Problemy ze snem w ciąży to powszechne zjawisko. Ich przyczyną jest nie tylko duży brzuszek, który utrudnia wygodne ułożenie się w łóżku. Kiedy nie można się porządnie wyspać, trudno jest dobrze funkcjonować i zadbać o swój komfort. Z czego wynikają nocne problemy ze snem w ciąży i jak sobie z nimi radzić – podpowiada dr n. med. Joanna Stefanowicz, ginekolożka z Salve Medica.
Partnerem treści jest Rossmann
1. Płytki sen i częste wybudzenia są skutkiem działania hormonów ciążowych. W I trymestrze to wynik wysokiego poziomu gonadotropiny kosmówkowej, zaś w III – podwyższonego progesteronu.
Co zrobić? Warto postarać się ograniczyć stres, skrócić czas polegiwania w łóżku oraz w miarę możliwości zwiększyć aktywność fizyczną.
2. Zgaga w ciąży – wywołują ją: progesteron oraz powiększona macica, która uciska narządy jamy brzucha.
Co zrobić? Dokuczliwe pieczenie w przełyku złagodzi garść migdałów albo szklanka ciepłego mleka. Jeśli przyszła mama nie ma problemów z nadciśnieniem, może wypić herbatkę imbirową.
3. Bóle brzucha w ciąży – często przerywają sen, zwłaszcza w III trymestrze, kiedy coraz wyraźniej dają o sobie znać skurcze przepowiadające.
Co zrobić? Złagodzi je zmiana pozycji ciała, położenie się na boku (najlepiej lewym) lub proste techniki relaksacyjne: kontrola oddechu, wyobrażanie sobie przyjemnych okoliczności, doznań czy doświadczeń.
4. Bolesność piersi, a także swędzenie, pieczenie i tkliwość, to wyniki działania hormonów płciowych i rozpoczynającej się laktacji.
Co zrobić? Ulgę przyniesie wygodny biustonosz do spania, ciepła kąpiel, a także nakładanie na skórę olejków nawilżających dla kobiet w ciąży.
5. Zespół niespokojnych nóg dotyczy ok. 30 proc. ciężarnych. To przypadłość dziedziczna, którą nasilają: przejadanie się słodyczami, otyłość oraz stres.
Co zrobić? Sprawdzone sposoby na zespół niespokojnych nóg to schłodzony krem do stóp i porządny masaż. Ponadto lekarz może zalecić uzupełnienie niedoboru żelaza i magnezu.
6. Parcie na pęcherz – jest naturalne, ponieważ powiększająca się macica uciska znajdujący się obok pecherz, który dodatkowo pobudza do pracy wydzielany w dużych ilościach progesteron.
Co zrobić? Ograniczyć picie moczopędnych kaw i herbat, ale przede wszystkim nie pić przed zaśnięciem. Jednocześnie warto spróbować zwiększyć ilość wypijanych płynów w ciągu dnia, aby nie doprowadzić do odwodnienia. Wizyta u ginekologa zalecana jest wtedy, gdy parciu towarzyszy ból, a podczas oddawania moczu występują pieczenie, swędzenie czy upławy.
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu, z którego dowiesz się, jak zadbać o zdrowy sen dziecka:
W programie Rossnę! znajdziesz wsparcie w pielęgnacji, rozwoju i wszystkim tym, co będzie towarzyszyło Tobie i Twojemu dziecku w pierwszych latach jego życia. Zyskasz:
- rosnący rabat na produkty dla małych dzieci, który przy regularnych zakupach może urosnąć z 3 aż do 10%;
- specjalne promocje Rossnę! na produkty dla małych dzieci oraz dostęp do porad eksperckich.
Dołącz do Rossnę! w aplikacji Rossmann PL i zyskaj dostęp do wiedzy od ekspertów oraz promocji na produkty dla dziecka i kobiet w ciąży. Tutaj znajdziesz więcej informacji o programie.
Partnerem treści jest Rossmann