Trwa ładowanie...

8 najdziwniejszych ciążowych mitów

Avatar placeholder
07.02.2022 16:16
8 najdziwniejszych ciążowych mitów
8 najdziwniejszych ciążowych mitów (Zdjęcie kobiety/ Shutterstock)

Ciąża to okres, w którym ekscytacja miesza się z przerażeniem, a kobieta jest zasypywana dobrymi radami od koleżanek, rodziny, lekarzy. Duża ilość informacji sprawia, że zaczynasz się gubić w tym, co jest prawdą, a co tylko bezpodstawnym przesądem. Oto 8 najdziwniejszych ciążowych mitów, w które nie powinnaś wierzyć!

spis treści

1. Seks może skrzywdzić dziecko

Seks w ciąży to często temat tabu, głównie ze względu na krążące wokół niego przesądy. Czy nie słyszałaś, że w trakcie stosunku możecie „uszkodzić” dziecko? To mit! Twoje dziecko jest całkowicie bezpieczne, a wielu lekarzy i ekspertów nawet zaleca seks ciężarnym. Mimo że z ciążowym brzuszkiem możesz nie czuć się seksownie, a ochotę na seks zastąpił apetyt na słodycze, wiedz, że seks w ciąży na pewno nie wyrządzi krzywdy waszemu maleństwu.

2. Pierwsze dziecko zawsze rodzi się po terminie

Jesteś w pierwszej ciąży i na każdym kroku słyszysz, że na pewno urodzisz po terminie? Ten mit nie ma żadnych podstaw naukowych i jest tylko krążącą wśród mam plotką. Dziecko przyjdzie na świat, gdy będzie na to czas, niezależnie od tego, czy jest pierwszym, czy kolejnym potomkiem.

3. Wysoko położony brzuch? To musi być dziewczynka!

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

Kobiety uwielbiają zgadywać płeć dziecka, patrząc na kształt i wygląd swojego ciążowego brzuszka. Wysoko położony brzuch – dziewczynka, nisko – chłopiec, spiczasty – dziewczynka, symetryczny – chłopiec. Nie warto wierzyć w te przesądy! Tak naprawdę kształt i wielkość brzucha zależą od pozycji płodu, wielkości twoich mięśni, postawy i ilości tłuszczu na brzuchu. Nietypowe sposoby, aby przewidzieć płeć dziecka, czasem się sprawdzają, ale jeśli chcesz mieć pewność, idź na badanie USG.

4. Ostre przyprawy na wywołanie porodu

Wiele kobiet, które przekroczyły ustalony termin porodu, próbuje różnych sposobów na przyspieszenie porodu. Jedną z nich jest jedzenie dań przyprawionych ostrymi przyprawami. Miłośniczki pikantnych dań rozczarujemy – nie ma dowodów na to, że chilli, pieprz i curry mogą wywołać poród. Możesz mieć jednak pewność, że po dużej dawce ostrych przypraw będziesz mieć zgagę.

5. Kobiety w ciąży nie mogą unosić rąk nad głową

Brzmi niedorzecznie, prawda? Jeśli jesteś w ciąży, prawdopodobnie usłyszysz to od kogoś przynajmniej raz. Skąd ten przesąd? Niektórzy uważają, że podnoszenie rąk do góry (np. podczas wieszania prania) może sprawić, że pępowina okręci się wokół szyi dziecka. Nie powinnaś się jednak martwić – ten mit nie ma nic wspólnego z rzeczywistością!

6. Ochota na „coś słodkiego”? To na pewno będzie dziewczynka

Wśród ciężarnych funkcjonuje wiele mitów związanych z tym, że zachcianki w ciąży świadczą o płci dziecka. Jeśli masz ochotę na czekoladę i słodkie napoje, urodzisz dziewczynkę. Jeśli marzysz o chipsach i słonych daniach, oczekuj narodzin chłopca. Nie udało się w żaden sposób potwierdzić tych teorii, dlatego nie powinnaś zwracać na nie uwagi. Twoje żywieniowe kaprysy są powiązane z kubkami smakowymi i indywidualnymi preferencjami.

7. Burza może wywołać poród

… nawet wiele tygodni przed terminem! Słysząc ten przesąd, na pewno masz przed oczami obraz szalejącej burzy za oknami szpitala, w którym zjawił się tłum gotowych na poród młodych mam. Pogoda nie ma żadnego wpływu na twoją ciążę! Jeśli chciałabyś przewidzieć, czy twoje dziecko urodzi się przed terminem, czy może przenosisz ciążę, zwróć uwagę na długość cyklu menstruacyjnego. Krótkie cykle są łączone z przedwczesnymi porodami, a dłuższe z nieco spóźnionym pojawieniem się dziecka na świecie.

8. Zgaga to zasługa dziecięcych... włosów

To jeden z najzabawniejszych ciążowych przesądów. Zgaga w ciąży to problem wielu kobiet, jednak nie ma to nic wspólnego z włosami na główce nienarodzonego dziecka! To wynik ucisku powiększającej się macicy na żołądek, zmian hormonalnych w organizmie oraz przedostawania się soków żołądkowych do przełyku. To nie dziecko łaskocze twój żołądek swoimi włosami, to po prostu ludzka fizjologia.

Nawet jeśli jesteś najbardziej twardo stąpającą po ziemi przyszłą mamą, na pewno od czasu do czasu zdarza ci się wierzyć w niektóre przesądy. Lepiej podchodzić do nich z rezerwą, ponieważ za większością z nich nie stoją żadne naukowe dowody. Możesz więc traktować je jako rozrywkę i powód do uśmiechu.

Z jakimi przesądami spotkałyście się w ciąży? Czy któreś z nich rzeczywiście się sprawdziły?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze