Trwa ładowanie...

Objawy ciąży – pierwsze objawy, jak sobie z nimi radzić

Avatar placeholder
20.06.2017 22:35
Objawy ciąży – pierwsze objawy, jak sobie z nimi radzić
Objawy ciąży – pierwsze objawy, jak sobie z nimi radzić

Zanim pojawią się pierwsze objawy ciąży musi dojść do zapłodnienia. Około 14 dnia cyklu owulacyjnego komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia. Jeśli w tym czasie kobieta współżyje bez zabezpieczenia istnieje możliwość połączenia komórki z plemnikiem. W wyniku tego powstaje zygota, która w krótkim czasie zaczyna się dzielić. Jajeczko, które zostało zapłodnione zaczyna wędrówkę do macicy, gdzie powinna się zagnieździć. Cały proces trwa około tygodnia. Od chwili implantacji embrion ma zapewnione wszelkie substancje potrzebne do prawidłowego rozwoju. Jeżeli zagnieżdżenie przebiegło prawidłowo organizm zaczyna produkować hormon ciąży, czyli beta hCG.

spis treści

1. Objawy ciąży – pierwsze objawy

Oczywiście objawy ciąży to kwestia indywidualna. Objawy, które są takie same w każdym przypadku to brak miesiączki, wrażliwe piersi, które stają się też większe i bardziej ukrwione. Objawy ciąży w pierwszych dniach do złudzenia mogą przypominać przeziębienie czy zatrucie pokarmowe. Niektóre z kobiet mówią o zmęczeniu i senności, ale nie wiedząc o tym, że są w ciąży szukają przyczyn w stresie i dla przykładu w przemęczeniu pracy.

Objawy ciąży to kwestia indywidualna każdej kobiety
Objawy ciąży to kwestia indywidualna każdej kobiety
Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

Objawy ciąży to także wahania nastroju. Kobieta w ciąży przeżywa skrajne emocje od płaczu, rozdrażnienia, poprzez smutek do niepohamowanej radości. Za senność, przemęczenie i zmienny nastrój odpowiada progesteron, którego zadaniem jest nie tylko właściwa implantacja zarodka, ale też utrzymanie ciąży.

To też warto wiedzieć

Jakie są inne objawy ciąży? Zmienia się apetyt tzn. u jednych ciężarnych następuje wzmożony apetyt, a u drugiej grupy apetyt jest znacznie mniejszy, a czasem występuje wręcz jadłowstręt. Typowe objawy ciąży to nudności i wymioty, dlatego na początku kobieta może myśleć, że to zatrucie pokarmowe. Niektóre z kobiet są nadwrażliwe na zapachy. W niektórych przypadkach pojawia się również plamienie implantacyjne.

2. Objawy ciąży – jak sobie z nimi radzić

Objawy ciąży to naturalna reakcja organizmu na ciążę. Wszystkie objawy ciąży to indywidualna kwestia, mogą się różnić, mogą wystąpić z innym natężeniem. Podczas pierwszej wizyty u ginekologa zostanie przeprowadzone badanie, lekarz może też zlecić pomiar beta hCG czy wykonanie czułego testu ciążowego.

7 najbardziej absurdalnych ciążowych przesądów
7 najbardziej absurdalnych ciążowych przesądów [8 zdjęć]

Przesądy o ciąży przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Słyszała je chyba każda kobieta spodziewająca

zobacz galerię

Objawy ciąży nie mogą być całkowicie zlikwidowane, ale zmiana trybu życia pozwoli na ich zminimalizowanie. Przede wszystkim ciężarna powinna unikać dużego wysiłku fizycznego, musi dużo odpoczywać i zmienić swój jadłospis na dietę pozbawioną ostrych przypraw, które mogą powodować przykładowo zgagę.

Następny artykuł: Nietypowe objawy ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze