Trwa ładowanie...

Wiarygodność testów ciążowych

Avatar placeholder
19.10.2021 14:57
Wiarygodność testów ciążowych
Wiarygodność testów ciążowych (GettyImages)

Wynik testu ciążowego zależy od poziomu hormonu hCG w organizmie kobiety, ale też od jego czułości. Gonadotropina kosmówkowa, czyli hormon hCG pojawia się dopiero po upływie tygodnia od zapłodnienia. Testy ciążowe do użytku domowego, które mają niższą czułość, powinno się stosować później, czyli po spodziewanej miesiączce.

spis treści

1. Od czego zależy wiarygodność testu ciążowego?

Rzetelność testów ciążowych zależy w dużej mierze od czułości testu, stosowania się do instrukcji załączonej na ulotce i od momentu wykonania testu (test wykonany za wcześnie najprawdopodobniej da wynik fałszywie negatywny).

Można śmiało powiedzieć, że jeśli kobieta stosuje się do wszystkich zaleceń dotyczących przeprowadzenia testu, wiarygodność testu wynosi między 95 a 99 procent.

2. Wyniki fałszywie ujemne

Najczęściej wyniki fałszywie ujemne pojawiają się dlatego, że kobieta zbyt wcześnie wykonuje test. Wykrywa on hormon hCG, który pojawia się w organizmie kobiety dopiero po zagnieżdżeniu się zarodka w ścianie macicy.

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"
Ile kosztuje test ciążowy – wiarygodność wyniku, domowy test ciążowy, rodzaje testów ciążowych
Ile kosztuje test ciążowy – wiarygodność wyniku, domowy test ciążowy, rodzaje testów ciążowych

Pierwszym w miarę konkretnym dowodem zajścia w ciążę jest test ciążowy. Ile kosztuje test ciążowy i

przeczytaj artykuł

Jego stężenie zwiększa się stopniowo i aby było wykrywane przez test, musi przekroczyć granicę czułości testu (czułość testu jest zawsze podana na opakowaniu). W dużym uproszczeniu, można więc zrobić test:

  • w dniu, kiedy powinna się pojawić miesiączka (w przypadku regularnych cykli),
  • trzy tygodnie po niezabezpieczonym seksie, podczas którego mogło dojść do zapłodnienia (w przypadku nieregularnych cykli),
  • nawet przed terminem spodziewanej miesiączki (w przypadku testów o wysokiej czułości).

Picie dużych ilości płynów przed wykonaniem testu może obniżyć stężenie hormonu hCG w moczu do poziomu, który nie będzie już wykrywany przez test. Lepiej jest więc z tego względu ograniczyć spożywanie płynów przed przeprowadzeniem testu.

Stężenie hCG w moczu jest najwyższe rano, w pierwszym oddaniu moczu, dlatego test najlepiej przeprowadzić właśnie o tej porze dnia, nawet jeśli jest to test o wysokiej czułości. W ciągu dnia poziom hCG w moczu obniża się na tyle, że mógłby zostać niewykryty, szczególnie jeśli testuje się bardzo wczesną ciążę.

Kiedy wykonać test ciążowy - charakterystyka, wyniki
Kiedy wykonać test ciążowy - charakterystyka, wyniki

Pytanie, kiedy zrobić test ciążowy, jest bardzo ważne i wpływa na wiarygodność testu ciążowego. Test

przeczytaj artykuł

3. Wyniki fałszywie dodatnie

Wyniki fałszywie dodatnie testów ciążowych zdarzają się raczej rzadko (rzadziej niż wyniki fałszywie ujemne). Mogą być wywołane przyjmowaniem leków zawierających hormon hCG.

Są to przede wszystkim leki stosowane w leczeniu niepłodności. Wynik fałszywie pozytywny pojawia się także w sytuacjach, kiedy kobieta była niedawno w ciąży.

Wahania hormonalne wywołane pojawieniem się torbieli na jajniku, ciążą ektopową lub menopauzą także mogą spowodować pojawienie się dwóch kresek oznaczających ciążę na teście.

4. Wyniki nieprawidłowe testów ciążowych

Czas między pobraniem próbki a wykonaniem testu ciążowego to maksymalnie 15 minut. Po tym czasie mocz nie nadaje się do testowania, wynik zaś może być nieprawidłowy (na przykład brak kreski w polu testowym).

Farmaceutyki, które mogą wpłynąć na wynik testu to na przykład niektóre leki przeciwalergiczne, tabletki nasenne i uspokajające, leki stosowane przy chorobie Parkinsona, diuretyki, leki przeciwkonwulsyjne i środki stosowane w leczeniu niepłodności.

Jak wykonać test ciążowy?
Jak wykonać test ciążowy?

Wykonywanie testu ciążowego to dla każdej kobiety wiele emocji. Każdy test domowy wymaga dużej precyzji

przeczytaj artykuł

Tabletki antykoncepcyjne i inne formy antykoncepcji hormonalnej (czyli plastry antykoncepcyjne, zastrzyki hormonalne, wkładki wewnątrzmaciczne uwalniające hormony) natomiast nie wpływają na wynik testu, można wykonać test, wykorzystując także te formy antykoncepcji.

Również antybiotyki nie wpływają na wyniki testu ciążowego, można go więc przeprowadzić w czasie ich przyjmowania.

Aby mieć pewność co do wiarygodności testu ciążowego, dobrze jest wykonać dwa testy. Jeden w dniu spodziewanej miesiączki, a drugi tydzień później.

Według niektórych badań dopiero po tygodniu od spodziewanej miesiączki można mówić o blisko stuprocentowej wiarygodności testów.

Następny artykuł: Wiarygodność testów ciążowych cz. 2/2
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze