Trwa ładowanie...

Test paskowy: jak działa? I czy jest wiarygodny?

Test paskowy
Test paskowy (https://stock.adobe.com/)

Test paskowy to jeden z rodzajów testów ciążowych. Można go kupić w każdej aptece (ale też w hipermarkecie i drogeriach) i wykonać w domu. Sprawdzamy, jak prawidłowo przeprowadzić test ciążowy paskowy w domu oraz jak interpretować wyniki testu ciążowego paskowego.

spis treści

1. Test paskowy: co to jest?

Test paskowy to test ciążowy, który wykorzystywany jest w celu wykrycia ciąży na wczesnym etapie. Działa na zasadzie jakościowego wykrywania ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej w moczu (hCG). Jest to hormon glikoproteinowy wytwarzany przez rozwijające się łożysko wkrótce po zapłodnieniu. Jego poziom rośnie bardzo szybko: jeszcze przed terminem miesiączki nierzadko przekracza 100mIU/ml, a szczytowy poziom o wartości 100 000-200 000mIU/ml osiąga w 10-12 tygodniu ciąży. Dzięki temu hCG może zostać wykryty w moczu już po 7-10 dni po zapłodnieniu.

1.1. Jak działa test ciążowy paskowy?

Testy ciążowe paskowe wykonuje się na próbce moczu pobranej rano (tuż po wstaniu). Ma to znaczenie, gdy test wykonywany jest przed terminem spodziewanej miesiączki. Jeżeli test przeprowadzany jest już po przekroczeniu terminu pojawienia się miesiączki, czas wykonania takiego badania moczu nie jest istotny.

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"

Wynik testu jest przedstawiany w postaci dwóch linii. Test wykorzystuje kombinację przeciwciał, w tym monoklonalnego przeciwciała hCG, które pozwalają wykryć podwyższony poziom hormonu hCG.

2. Test ciążowy paskowy. Jak zrobić?

Na początku w skupieniu przeczytaj instrukcję wykonywania testu. Przygotuj też pojemnik na mocz lub zwykłe niewielkie naczynie. Oddaj mocz do pojemnika tak samo jak na badanie moczu (opuść pierwszych kilka kropel, czyli tzw. strumień początkowy).

Zanurz test paskowy w pojemniku z moczem w taki sposób, by nie zakryć paska odgraniczającego, następnie połóż go na płaskiej powierzchni, uruchom czasomierz i poczekaj na pojawienie się kreski lub kresek. Wynik pozytywny może się pojawić już po 40 sekundach, jednak na odczyt najlepiej poczekać 3-5 minut. Nie należy interpretować wyniku po upływie 10 minut.

3. Test ciążowy paskowy: pozytywny (blada kreska). Co to oznacza?

Wykonując test paskowy można uzyskać trzy wyniki:

  • Pozytywny, czyli pojawiły się dwie oddzielne barwne kreski. Jedna kreska powinna znajdować się w obszarze kontrolnym (C), a druga w obszarze testowym (T). Jedna kreska może być mniej wyraźna; nie muszą być identyczne! Kiedy uzyskasz taki wynik, prawdopodobnie jesteś w ciąży.
  • Negatywny: widzisz jedną kreskę w obszarze kontrolnym (C), a w obszarze testowym (T) nie pojawia się żadna kreska. Oznacza to, że prawdopodobnie nie jesteś w ciąży, ale dla pewności powtórz test po 48 h.
  • Nieważny: w polu testowym (T) pojawia się barwna linia (lub nie pojawia się żadna linia). Oznacza to wynik nieprawidłowy i musisz powtórzyć test przy użyciu nowego paska testowego.

Należy jednak pamiętać, iż aby potwierdzić ciążę, należy udać się do lekarza, który zleci badanie krwi oraz wykona USG.

4. Jakie są najczęstsze przyczyny fałszywych wyników testu ciążowego paskowego?

Wiesz już, jak działa test ciążowy paskowy i jakie są jego zalety, ale warto wiedzieć, że zdarza się, iż daje fałszywy wynik. Nie jest to częste zjawisko, o ile jednak test przeprowadzony jest prawidłowo i zgodnie z wytycznymi producenta.

Błędny wynik pojawia się najczęściej wtedy, gdy test wykonasz za szybko albo gdy wykorzystasz próbkę pobraną w godzinach innych niż poranne (na wczesnym etapie ciąży). Możliwe jest również otrzymanie fałszywie negatywnego wyniku testu ciążowego, jeśli był on nieprawidłowo przechowywany lub przeterminowany.

Bezwzględnie trzeba też przestrzegać czasu, po jakim należy sprawdzić wynik testu. Odczytanie po krótszym bądź dłuższym czasie niż ten wskazany w ulotce, może wprowadzić w błąd.

Błędnego wynik może też uzyskać kobieta w okresie perimenopauzy, mająca torbiele jajników, jak również gdy przyjmuje leki zawierające w składzie hormon hCG bądź zastrzyki hormonalne po procedurze in vitro.

Przeczytaj również:

Następny artykuł: Test płytkowy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze