Trwa ładowanie...

Ile kosztuje test ciążowy – wiarygodność wyniku, domowy test ciążowy, rodzaje testów ciążowych

Avatar placeholder
26.06.2019 07:50
Ile kosztuje test ciążowy – wiarygodność wyniku, domowy test ciążowy, rodzaje testów ciążowych
Ile kosztuje test ciążowy – wiarygodność wyniku, domowy test ciążowy, rodzaje testów ciążowych (123rf)

Pierwszym w miarę konkretnym dowodem zajścia w ciążę jest test ciążowy. Ile kosztuje test ciążowy i kiedy najlepiej go wykonać? Niewiele przedstawicielek płci pięknej wie, na jakiej zasadzie działają testy ciążowe. Nie zawsze też wiemy, w jakich okoliczności go wykonać, aby wynik był miarodajny. Oczywiście wynik testu ciążowego powinien być potwierdzony badaniem ginekologicznym.

spis treści

1. Ile kosztuje test ciążowy – wiarygodność wyniku

Brak miesiączki to pierwsza oznaka zajścia w ciążę. Kolejnym krokiem jest wizyta w aptece i zakup testu ciążowego. Nie jest to drogi wydatek. Ile kosztuje test ciążowy? W zależności od rodzaju ceny wahają się od najczęściej od 10 do 40 złotych. Testy ciążowe wykrywają wytwarzany przez kobietę tak zwany hormon ciążowy – gonadotropinę kosmówkową hCG. Hormon ten można oznaczyć zarówno w moczu, jak i w krwi. Warto wiedzieć, że wrażliwość testów ciążowych na obecność hCG może być różna. Szczególnie we wczesnym etapie ciąży może dojść do pomyłek.

Ile kosztuje test ciążowy? Cena zależna jest między innymi od czułości testu
Ile kosztuje test ciążowy? Cena zależna jest między innymi od czułości testu
Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

Najczęściej gonadotropina kosmówkowa zaczyna być produkowana w organizmie kobiety około 8 dnia od zapłodnienia, hCG wytwarzany jest przez łożysko i zapłodnioną komórkę jajową – jednak jajo musi przyczepić się już do ściany macicy. Kiedy powinno wykonać się test ciążowy? Stężenie hormonu w moczu i krwi rośnie przez pierwsze dwa miesiące ciąży. Każdy test dostępny w aptece posiada na etykiecie informacje dotyczące, kiedy jego wynik będzie najbardziej rezultatywny. Ile kosztuje test ciążowy? Cena może być zależna od jego czułości.

2. Ile kosztuje test ciążowy - domowy test ciążowy

Testy ciążowe domowe dostępne są w każdej aptece. Ile kosztuje test ciążowy domowy? Jego cena nie jest wygórowana. Najtańsze dobre testy otrzymamy już za 12 zł. Producenci domowych testów ciążowych podają, iż test wykrywa ciążę już po 10 dniach od zapłodnienia. Warto jednak wiedzieć, że data zapłodnienia wcale nie musi oznaczać daty zapłodnienia. Plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet 5 dni. Dlatego też lekarze liczą moment zapłodnienia od dnia owulacji, czyli wtedy, gdy komórka jajowa jest w pełni gotowa do zapłodnienia. Domowa metoda ma ok 95% skuteczności. To bardzo dużo. Należy jednak zawsze uwzględniać margines błędu. Czasami zdarzają się testy fałszywie dodatnie albo fałszywie ujemne.

To też warto wiedzieć

3. Ile kosztuje test ciążowy - rodzaje testów ciążowych

Zanim użyjemy jakiegokolwiek testu ciążowego, koniecznie zapoznajmy się z instrukcją obsługi. Najpopularniejszy test ciążowy to test płytkowy. Jest to plastikowy prostokąt z dwoma okienkami. Jedno przeznaczone jest na mocz, drugie zaś ukazuje po jakimś czasie wynik. Zbieramy mocz do pojemnika i zakraplamy pipetką wskazane w instrukcji miejsce. Po kilku minutach w większym okienku pojawi się wynik. Dwie czerwone kreski oznaczają wynik pozytywny, natomiast jedna – negatywny. Ile kosztuje test ciążowy płytkowy? Przedział cenowy waha się od 10 do około 13 złotych.

Co może mieć wpływ na wynik testu ciążowego?
Co może mieć wpływ na wynik testu ciążowego? [7 zdjęć]

W trakcie ciąży podnosi się poziom gonadotropiny kosmówkowej, tj. hormonu hCG. Badanie jego stężenia

zobacz galerię

W aptece dostaniemy również test ciążowy paskowy. Wykonuje się go w próbce moczu. Najpierw zbieramy mocz do suchego pojemnika i zanurzamy w nim pasek. Po kilkunastu sekundach możemy już odczytać wynik. Kolejnym testem jest test ciążowy strumieniowy. Zbudowany jest z uchwytu, dwóch pól i końcówki, którą podstawiamy pod strumień moczu. Dostępne są również bardziej zaawansowane formy – na przykład cyfrowy test ciążowy. Ile kosztuje test ciążowy warto sprawdzić w internecie przykładowo na porównywarkach cen.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze