Trwa ładowanie...

Spóźniający się okres - ile może się opóźniać, przyczyny, jak postępować

Avatar placeholder
02.07.2017 22:20
Spóźniający się okres - ile może się opóźniać, przyczyny, jak postępować
Spóźniający się okres - ile może się opóźniać, przyczyny, jak postępować

Spóźniający się okres to zmartwienie wielu kobiet. Prawidłowy cykl menstruacyjny trwa od 25 do 35 dni, a krwawienie trwa od 3 do 8 dni. Ile może opóźniać się miesiączka i jakie są najczęstsze przyczyny spóźniającego się okresu?

spis treści

1. Spóźniający się okres – ile może się opóźniać?

Prawidłowy cykl menstruacyjny trwa od 25 do 35 dni. Różnice między kolejnymi cyklami nie powinny wynosić więcej niż 2–5 dni. Jeśli różnice są większe i występują często, to mamy do czynienia z nieregularnymi miesiączkami.

2. Spóźniający się okres – najczęstsze przyczyny

Spóźniający się okres jest zmartwieniem wielu kobiet
Spóźniający się okres jest zmartwieniem wielu kobiet
Zobacz film: "Bóle menstruacyjne"

Pierwszą reakcją kobiety na to, że spóźnia się okres, jest podejrzenie ciąży. W takich sytuacjach, jeśli kobieta uprawiała seks, warto zrobić test ciążowy, który potwierdzi albo zaprzeczy naszym obawom. Bardzo często spóźniający się okres sygnalizuje właśnie ciążę. Jeśli test ciążowy wykluczył taką możliwość, to jest wiele innych przyczyn, które powodują opóźnienie okresu. Długotrwały i silny stres wpływa na rozregulowanie cyklu miesiączkowego. Często, jeśli podróżujemy między innymi strefami klimatycznymi, także dochodzi do przesunięcia się miesiączki. Kolejnymi przyczynami spóźniającego się okresu są: silne infekcje, stosowanie rygorystycznych diet, nadmierna utrata kilogramów, przemęczenie, nadmierny wysiłek. Zaburzenia hormonalne, np.: podwyższony poziom prolaktyny, także wpływają na opóźnienie okresu. Spóźniający się okres jest normalnym zjawiskiem u młodych dziewczyn, które dopiero zaczęły miesiączkować. W tym przypadku długość cykli powinna ustabilizować się po około dwóch latach od dostania pierwszej miesiączki. Problemy z nieregularnymi miesiączkami mogą mieć także kobiety po 45. roku życia, które zbliżają się do menopauzy.

Tego powinnaś nauczyć swoją córkę
Tego powinnaś nauczyć swoją córkę [6 zdjęć]

Masz córkę? Spójrz, czas płynie niezwykle szybko. Jeszcze wczoraj była niemowlakiem, a dzisiaj już powoli

zobacz galerię

3. Spóźniający się okres – jak postępować?

Jeśli okres ci się spóźnia, a zrobiłaś test ciążowy i nie jesteś w ciąży, to warto się zastanowić, czy w ostatnim czasie nie przyjmowałaś żadnych antybiotyków, czy nie miałaś bardzo stresujących sytuacji. Do wszelkich środków, które mają wywołać okres, podchodź z dużą rezerwą. Gorąca kąpiel, masaż podbrzusza czy seks z partnerem pomogą ci pozbyć się nagromadzonego stresu, rozluźnić. Jeśli twój okres nie pojawia się około 2 miesięcy, to niezwłocznie udaj się do lekarza. Lekarz po przebadaniu może skierować cię na potrzebne badania. Powinnaś udać się do lekarza także wtedy, kiedy twoje miesiączki spóźniają się notorycznie, odczuwasz silne bóle brzucha, które mogą przechodzić nawet do pleców, zmagasz się z trądzikiem, miewasz upławy z pochwy lub masz sporą nadwagę lub niedowagę.

Zobacz także:

Następny artykuł: Łożysko w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze