Trwa ładowanie...

Tabletki po stosunku - wskazania, dostępność, stosowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
30.11.2018 13:59
Tabletki po stosunku to forma antykoncepcji awaryjnej, która zapobiega ciąży, gdy stosowana metoda antykoncepcji mogła zawieść
Tabletki po stosunku to forma antykoncepcji awaryjnej, która zapobiega ciąży, gdy stosowana metoda antykoncepcji mogła zawieść (123rf)

Tabletki po stosunku są formą antykoncepcji awaryjnej. Zazwyczaj tabletki po stosunku stosuje się w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie, że zastosowana metoda antykoncepcji mogła zawieść. Tabletki po stosunku nazywa się również antykoncepcją postkoitalną. Z tabletek po stosunku mogą korzystać kobiety w każdym wieku.

spis treści

1. Tabletki po stosunku - wskazania

Tabletki po stosunku mogą stosować wszystkie kobiety w wieku rozrodczym, gdy chcą uniknąć nieplanowanej ciąży. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że tabletka po stosunku nie może być traktowana jako standardowa forma antykoncepcji. Dlatego też tabletkę po stosunku można zastosować tylko po stosunku bez zabezpieczenia, gdy stwierdzono jakiś defekt w stosowanej metodzie antykoncepcyjnej lub zastosowano ją niewłaściwie. Tabletki po stosunku są również dopuszczalne po gwałcie.

Należy również pamiętać, że naturalne metody antykoncepcji, stosunek przerywany oraz okres karmienia piersią nie zapewniają ochrony przed ciążą. Dlatego konieczne jest stosowanie innych tradycyjnych metod antykoncepcji, aby zniwelować konieczność stosowania tabletek po stosunku.

Tabletkę po stosunku należy przyjąć tak szybko, jak to możliwe, ponieważ im mniej czasu upłynie od stosunku, tym mniejsze ryzyko nieplanowanej ciąży. Według producenta tabletki po stosunku mają największą skuteczność do 24 godzin od stosunku. Potem skuteczność tabletki po stosunku maleje.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
Mity dotyczące antykoncepcji
Mity dotyczące antykoncepcji [10 zdjęć]

Istnieje wiele plotek i mitów dotyczących stosowania poszczególnych metod antykoncepcji. Warto wiedzieć,

zobacz galerię

W aptekach są dostępne obecnie dwa rodzaje tabletek po stosunku: levonorgestrel (Escapelle), a drugie octan ulipsrystalu (elleOne). Te dwie tabletki po stosunku różnią się tym, że pierwszą można przyjąć maksymalnie do 3 dni po stosunku, a drugą do 5 dni. Różnica między tabletkami po stosunku wynika z tego, że ich substancje aktywne działają na innych zasadach.

2. Tabletki po stosunku - dostępność

Tabletki po stosunku można w Polsce kupić jedynie w aptekach. W wielu krajach europejskich tabletki po stosunku można otrzymać bez recepty. Są one jednak dość drogie. Cena tabletek po stosunku to ok. 100 zł. Do metod antykoncepcji "po" należą również metoda yuzpe oraz wkładka domaciczna.

3. Tabletki po stosunku - stosowanie

Tabletki po stosunku nie należy traktować jako metody antykoncepcji. Stosowanie tabletek po stosunku jest związane ze skutkami ubocznymi, dlatego można ją stosować jedynie w awaryjnych przypadkach. Tabletki po stosunku można stosować gdy:

ZOBACZ TAKŻE:

Przyjmowanie tabletek po stosunku bez zachowania zdrowego rozsądku zaburza gospodarkę hormonalną kobiety i rozregulowuje cykl menstruacyjny. Warto wziąć pod uwagę również swój stan zdrowia i uważnie zapoznać się z ulotką i zaleceniami producenta.

4. Tabletki po stosunku - skutki uboczne

Tabletki po stosunku mają duży wpływ na organizm kobiety. Niepożądane działanie tabletek po stosunku obejmuje:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze