Trwa ładowanie...

Specjaliści radzą, jak ciężarne mogą uniknąć mdłości i wymiotów

Avatar placeholder
19.12.2016 11:57
Specjaliści radzą, jak ciężarne mogą uniknąć mdłości i wymiotów
Specjaliści radzą, jak ciężarne mogą uniknąć mdłości i wymiotów

Wytyczne wydało Towarzystwo Położnych i Ginekologów z Kanady. Mają one pomóc kobietom w ciąży, cierpiącym na nudności i wymioty, aby mogły jeść takie pokarmy, jakie chcą.

1. Jak zapobiegać mdłościom i wymiotom?

Nowe wytyczne pt: "Zapobieganie nudnościom i wymiotom w ciąży" zostały opublikowane w grudniowym wydaniu „SOGC”, recenzowanym czasopiśmie Kanadyjskiego Stowarzyszenia Położnictwa i Ginekologii.

Statystyki mówią, że nudności i wymioty dotykają od 50 do 80 procent wszystkich kobiet w ciąży. Przypadki mogą wahać się od łagodnych do ciężkich.

Publikacja zawiera listę 13 zaleceń, które obejmują zmianę diety i stylu życia, terapie niefarmakologiczne i farmakologiczne, wykorzystywane do zwalczania objawów żołądkowych.

Zobacz film: "Jak dzieci tracą odporność?"
Kobiety w ciąży nie muszą rezygnować ze swoich ulubionych potraw
Kobiety w ciąży nie muszą rezygnować ze swoich ulubionych potraw (Shutterstock)

„Wiele kobiet cierpi, ale nie korzysta z leczenia, ponieważ martwi się o potencjalne ryzyko, jakie stanowią leki dla rozwijającego się płodu” - mówi dr Jennifer Blake.

Stosowanie punktów "może mieć ogromny wpływ na poprawę zdrowia kobiet i ich jakości życia w okresie ciąży" -  powiedział Blake w oświadczeniu dla „The Canadian Press”.

"Na rynku pojawiły się pewne nowe leki, ale nie zawsze są skuteczne. Mamy teraz więcej informacji na temat niektórych naturalnych metod, które są dostępne dla każdego"  - mówi położna Kim Campbell, główna autorka wytycznych.

W przeszłości kazano kobietom, aby jadły małe posiłki, unikały tłustych dań, takich jak chipsy ziemniaczane, aby zapobiec mdłościom. Jednak nowe wytyczne sugerują, istnieje niewiele dowodów na poparcie tezy, że zmiany w diecie będą mogły złagodzić objawy. Zamiast tego, nowe zalecenia zachęcają kobiety do jedzenia w ciąży tego, co chcą.

Zobacz także

Campbell zwraca uwagę, że ważne jest dla kobiet, aby uważały na żywność, która niesie największe ryzyko przenoszenia zakażeń, takich jak listerioza. Warzywa powinny być dokładnie myte. Należy unikać wędlin, niegotowanego mięsa, niepasteryzowanych produktów mlecznych i serów.

Podano również inne bezpieczne opcje, które mogą łagodzić objawy; należą do nich m.in.: imbir (szczególnie farmaceutycznej jakości), pirydoksyny (witamina B6) oraz indywidualna akupresura.

Poznaj najlepsze sposoby na zwalczenie nudności i wymiotów
Poznaj najlepsze sposoby na zwalczenie nudności i wymiotów [10 zdjęć]

Objawy u dzieci, takie jak nudności oraz uporczywe wymioty, zazwyczaj nie są groźne dla ich stanu zdrowia.

zobacz galerię

2. Zalecenia dla kobiet w ciąży:

Kobiety mogą przerwać przyjmowanie prenatalnych witamin zawierających żelazo w pierwszym trymestrze i zastąpić je kwasem foliowym lub witaminami o niskiej zawartości żelaza.

 1. Kobiety powinny jeść to, co przed ciążą, byleby żywność była bezpieczna.
 2. Imbir może pomóc złagodzić nudności i wymioty.
 3. Akupresura może pomóc złagodzić nudności i wymioty.
 4. Terapie oparte na stymulowaniu funkcji poznawczych mogą być korzystne.
 5. Zaleca się pirydoksyny lub doksolaminy / pirydoksyny w leczeniu skojarzonym.
 6. W leczeniu zapobiegawczym można stosować doksylaminę / pirydoksyny na początku ciąży, by zapobiegać nudnościom i wymiotom.
 7. Antagoniści receptora H1 mogą być przydatni w leczeniu ostrych lub przewlekłych stanów.
 8. Metoklopramid można bezpiecznie stosować w leczeniu adjuwantowym.
 9. Fenotiazyny są bezpieczne i skuteczne jako lek pomocniczy w ciężkich stanach.
 10. Ondansetron może być bezpiecznie stosowany jako terapia wspomagająca, gdy inne kombinacje przeciwwymiotne zawiodły.
 11. Należy unikać kortykosteroidów w pierwszym trymestrze ciąży.
 12. Jeżeli stan nudności i wymiotów jest odporny na początkową farmakoterapię, lekarze powinni zbadać inne potencjalne przyczyny.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze