Stosunek przerywany – charakterystyka, preejakulat, zalety, wady
Stosunek przerywany przez wiele par uważany jest za formę antykoncepcji, ponieważ ogranicza ryzyko zajścia w ciążę. Nie da nam on jednak 100% gwarancji bezpieczeństwa, wręcz przeciwnie. Dużo zależy od refleksu partnera, ale należy pamiętać, że w preejakulacie również znajdują się śladowe ilości plemników.
1. Stosunek przerywany - charakterystyka
Stosunek przerywany polega na wyjęciu penisa tuż przed wytryskiem. Tutaj kluczową rolę odgrywa refleks partnera, który musi w odpowiednim momencie wycofać penisa z dróg rodnych kobiety. Należy zatem pamiętać, że kiedy partner jest niedoświadczony lub bardzo pobudzony i podniecony, bardzo łatwo może się to skończyć nieplanowaną ciążą. Stosowanie stosunku przerywanego jako metody antykoncepcji jest więc mało odpowiedzialne. U wielu mężczyzn w preejakulacie, czyli wydzielinie, która pojawia się przed wytryskiem, znajduje się niewielka ilość plemników, która wystarczy do tego, aby zajść w ciąże.
2. Stosunek przerywany – preejakulat
Preejakulat, czyli wydzielina, która wydobywa się z członka przed wytryskiem nasienia, jest to lepka, śluzowata substancja, która pod wpływem silnego podniecenia pojawia się w cewce moczowej, a następnie wydostaje się na zewnątrz. Wydzielinę wytwarzają gruczoły opuszkowo-cewkowe, które wytwarzają także substancje, które wchodzą w skład nasienia oprócz plemników. Kiedy dochodzi do sytuacji, kiedy wytrysk jest odwlekany, wydzielina dostaje się na zewnątrz i często znajdują się w niej żywe plemniki, które mogą doprowadzić do zapłodnienia.
3. Stosunek przerywany – zalety
Niestety stosunek przerywany ma dużo mniej zalet niż wad. Niewątpliwie do zalet można zaliczyć to, że jeśli ktoś uważa to za metodę antykoncepcji, to jest ona darmowa. Stosunek przerywany jest sposobem naturalnej antykoncepcji, więc osoby przeciwne antykoncepcji hormonalnej uważają to za zaletę. Stosunek przerywany pozwala na współżycie podczas całego cyklu bez konieczności ograniczania zbliżeń podczas dni płodnych.
4. Stosunek przerywany – wady
Stosunek przerywany posiada jednak dużo więcej wad niż zalet. Po pierwsze, wymaga się tu od mężczyzny dużo samokontroli, refleksu oraz doświadczenia. Niektórzy do wad zaliczają także to, że przerywa akt miłosny. Ciągłe uprawianie stosunku przerywanego może doprowadzić do zaburzeń seksualnych zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Największą wadą stosunku przerywanego jest niewątpliwie zajście w niechcianą ciążę oraz brak zabezpieczenia przed przenoszeniem chorób drogą płciową.