Jedynie 15% Polek decyduje się na świadome macierzyństwo. Co z pozostałymi kobietami?
Jak wynika z badań, niewiele spośród nas decyduje się na świadome macierzyństwo. Powodów takiej decyzji jest wiele. Obawiamy się, że przechodząc na urlop macierzyński, nasze stanowisko pracy nie będzie na nas czekało lub boimy się, że nie będziemy w stanie zapewnić maluchowi godnego zaplecza finansowego. Z tych i wielu innych powodów współczesne Polki między 18. a 45. rokiem życia decydują się na antykoncepcję. Czy jednak są świadome metod, jakie wybierają?
Metody antykoncepcji
1. (Nie)planowanie ciąży
Pomimo tego, że tak wiele z nas stosuje antykoncepcję, aby uchronić się przed nieplanowaną ciążą, wciąż jest to dla nas temat nie do końca odkryty. Badania mówią, że o dziwo, najczęściej wybieramy te metody antykoncepcji, które narażone są na największe ryzyko nieprawidłowego stosowania. Wciąż też decydujemy się na stosunek przerywany lub kalendarzyk małżeński – najczęściej stosowany u par wierzących lub tych, których przekonania nie pozwalają na stosowanie innych rodzajów antykoncepcji.
2. Prezerwatywa i pigułka – najpopularniejsza antykoncepcja Polek
Aż 96% kobiet biorących udział w badaniu „Świadomość i potrzeby Polek w zakresie antykoncepcji” stwierdziła, że najczęściej wybieraną przez nich metodą jest prezerwatywa. Ten fakt dziwi o tyle, że jest to jednocześnie najbardziej zawodna metoda, jeśli chodzi o jej zakładanie, ale także o skuteczność. Wskaźnik Pearla wynosi aż 3-7, co oznacza, że na 100 par, nawet 7 kobiet zaszło w ciążę pomimo zabezpieczenia.
Jeśli chodzi o antykoncepcję doustną, to aż 82% Polek zadeklarowało, że zna i stosowało tabletkę antykoncepcyjną. Co prawda, jej wskaźnik Pearla jest dużo niższy niż w przypadku prezerwatywy i wynosi 0,2-0,5, ale wiele z nas po prostu zapomina zażyć pigułkę. Okazuje się, że w czasie jednego cyklu miesiączkowego przeciętna kobieta nie przyjmuje prawie 3 tabletek! To oznacza, że w ciągu jednego miesiąca narażamy się na 3 możliwości zapłodnienia.
3. Nieznana antykoncepcja długotrwała
Równie problematyczne okazują się być także plastry antykoncepcyjne czy pierścienie. Właśnie dlatego dla tych z nas, które przez najbliższe lata z pewnością nie chcą decydować się na dziecko, lekarze polecają antykoncepcję długoterminową. Taka metoda nie tylko wykluczy możliwość popełnienia błędów podczas stosowania antykoncepcji, ale także pozwoli uniknąć komplikacji, takich jak uczulenie na lateks czy zakrzepica żył, która często występuje po przyjmowaniu antykoncepcji doustnej.
Skoro jedynie 15% kobiet w wieku rozrodczym decyduje się na świadome, planowane macierzyństwo, to skąd w Polsce przepełnienie na oddziałach położniczych? Być może jest to właśnie efekt przekonań i wiary, ale także niewiedzy na temat antykoncepcji. Właśnie dlatego kształcenie Polek w zakresie nowoczesnych metod antykoncepcyjnych jest tak ważne – w końcu świadoma, odpowiedzialna kobieta to najlepsza matka.