Trwa ładowanie...

Prezerwatywy dla kobiet

Avatar placeholder
24.09.2020 16:52
Prezerwatywy dla kobiet
Prezerwatywy dla kobiet

Prezerwatywy dla kobiet to rzadziej wykorzystywany rodzaj prezerwatywniż prezerwatywy dla mężczyzn. Mają podobną skuteczność (około 95 proc.) i działają w podobny sposób: poprzez mechaniczne niedopuszczenie plemników do wnętrza pochwy, skąd mogłyby się łatwo dostać do komórki jajowej. Oba te rodzaje prezerwatyw chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Współczesne damskie prezerwatywy powstały w latach dziewięćdziesiątych, ale od tamtej pory nie zyskały popularności.

1. Wady i zalety prezerwatywy dla kobiet

Prezerwatywa dla kobiet jest wykonana z poliuretanu i to jest jej duża zaleta. Ten materiał bowiem nie uczula i nie podrażnia skóry. Nie można tego powiedzieć o większości lateksowych prezerwatyw dla mężczyzn.

Zaletą prezerwatywy dla kobiet jest fakt, że zasłania ona także częściowo narządy zewnętrzne kobiety. Chroni to dodatkowo przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, którymi można się zarazić poprzez kontakt ze skórą (opryszczka narządów płciowych). Jeśli chodzi o choroby przenoszone poprzez spermę (AIDS) i śluz kobiecy, to ochrona przed nimi jest taka sama, jak w przypadku prezerwatyw dla mężczyzn, czyli dość wysoka.

Kobieta, która wybiera zabezpieczenie za pomocą damskiej prezerwatywy, nie musi polegać na mężczyźnie, jeśli chodzi o antykoncepcję. Innym rodzajem antykoncepcji, który pozwala kobiecie na taką niezależność jest antykoncepcja hormonalna. Wymaga ona jednak ciągłego stosowania i regularnych wizyt u lekarza ginekologa, gdyż jest to środek na receptę.

Zobacz film: "Naturalne metody unikania ciąży"

Z założeniem prezerwatywy dla kobiet nie trzeba czekać aż do wzwodu. Można ją założyć nawet kilka godzin wcześniej. Jednak wiele kobiet skarży się, że ten rodzaj prezerwatyw szeleści przy poruszaniu się i podczas stosunku, co sprawia, że zakładanie jej wcześniej nie jest raczej praktykowane.

Prezerwatywy dla kobiet trudniej dostać - są dostępne tylko w niektórych aptekach. Są także droższe.

2. Zakładanie prezerwatywy dla kobiet

Kondom dla kobiet przypomina swoim podłużnym kształtem prezerwatywę męską, ale jest dużo większa. Ma aż 17 cm długości. Jej średnica to 7 cm przy ujściu i 6 cm na końcu. Na obu końcach są elastyczne obręcze, które ułatwiają umiejscowienie prezerwatywy w pochwie i na zewnątrz niej.

Przed użyciem kobiecej prezerwatywy, tak jak przed użyciem męskiej, trzeba się upewnić, czy nie minęła jej data ważności. Opakowanie nie powinno być uszkodzone. Trzeba także zachować ostrożność przy wyjmowaniu prezerwatywy z opakowania. Szczególnie uważajmy na paznokcie, jeśli mamy długie.

Zakładanie prezerwatywy kobiecej jest nieco trudniejsze niż zakładanie prezerwatywy męskiej. Do jej założenia kobieta może się albo położyć z ugiętymi w kolanach nogami, albo oprzeć jedną nogę na podwyższeniu. Trzeba zacisnąć palce na mniejszym pierścieniu, przy zamknięciu prezerwatywy, i wprowadzić go głęboko do pochwy. Kiedy już wprowadzimy ją na odpowiednią głębokość, puszczamy okrąg i wyjmujemy palce. Prezerwatywa nie może być skręcona! Na zewnątrz powinien być widoczny zewnętrzny pierścień i około 2-3 cm prezerwatywy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze