Trwa ładowanie...

Kalendarzyk małżeński

Avatar placeholder
24.09.2020 16:22
Kalendarzyk małżeński
Kalendarzyk małżeński (Zdjęcie kobiety u lekarza/Shutterstock)

Kalendarzyk małżeński to nic innego jak stosowanie jednej ze znanych kalendarzowych metod planowania rodziny. Są to na przykład metoda Ogino-Knausa i Metoda Dni Standardowych, chociaż tego rodzaju metody są znane od bardzo dawna. Polegają ona na wyliczeniu dni płodnych i niepłodnych na podstawie poprzednich cykli miesiączkowych. Metody kalendarzykowe nie biorą pod uwagę objawów płodności i niepłodności. Nadają się przede wszystkim dla kobiet mających regularne cykle, które mieszczą się między 26 a 32 dni.

spis treści

1. Metody kalendarzykowe

Wszystkie metody kalendarzykowe są raczej stosowane przy wspomaganiu zajścia w ciążę niż jako naturalne metody antykoncepcyjne. Kobieta wylicza, kiedy ma dni płodne i niepłodne. Na tej podstawie może zdecydować, czy chce współżyć w dni płodne, czy wtedy powstrzymać się od współżycia. Także ze względu na to, że w dni płodne kobieta, jeśli nie chce zajść w ciążę, powinna powstrzymać się od stosunku, nie możemy mówić tutaj o formie antykoncepcji.

Dni płodne u każdej kobiety miesiączkującej pojawiają się około 5 dni przed owulacją i utrzymują się do około 24 godzin po niej. Owulacja ma miejsce najczęściej 14 dni przed zakończeniem cyklu miesiączkowego. Dlatego każda metoda opiera się na tym, aby stwierdzić, w którym momencie cyklu wystąpi owulacja. Trudno jest jednak przewidzieć moment owulacji, zanim on nadejdzie. Jest to szczególnie trudne ze względu na fakt, że cykl menstruacyjny żadnej kobiety nie działa jak w zegarku. Mogą pojawić się opóźnienia czy przyspieszenia owulacji z cyklu na cykl i nie jest to niczym nieprawidłowym. To normalne, że okres spóźnia się pod wpływem stresu, przemęczenia czy podróży.

W wyliczaniu możliwości zapłodnienia trzeba też brać pod uwagę możliwy czas życia plemników w drogach rodnych kobiety. Aby rozpocząć stosowanie tej metody jako metody antykoncepcji, trzeba obserwować cykle co najmniej przez kilka miesięcy. Nie trzeba chyba dodawać, że każda metoda kalendarzykowa wymaga od kobiety i jej partnera pewnej dyscypliny, co utrudnia jej stosowanie, szczególnie młodym ludziom.

2. Metoda Ogino-Knausa

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

W metodzie Ogino-Knausa dni płodne i niepłodne wylicza się w następujący sposób w przypadku cykli 28-dniowych:

  • 1 dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki, kobieta wtedy jest niepłodna;
  • do 7-9 dnia cyklu powinna utrzymywać się niepłodność;
  • 14 dzień cyklu to owulacja;
  • okres między 5 dni przed owulacją do dnia po niej oznacza dni płodne.

Po półrocznej obserwacji cykli można także wybrać najkrótszy i najdłuższy z nich, a następnie:

  • odjąć 18 dni od najkrótszego cyklu (to będzie początek okresu płodnego),
  • odjąć 11 dni od najdłuższego cyklu (to będzie koniec okresu płodnego).

3. Metoda Dni Standardowych

Z Metody Dni Standardowych mogą korzystać kobiety, których cykle są regularne i mieszczą się między 26 a 32 dni. Od współżycia powinny się powstrzymać między dniem 8. a 19, jeśli nie chcą zajść w ciążę. W tej metodzie to są właśnie dni płodne. Aby łatwiej monitorować swój cykl, kobieta może wykorzystywać specjalne koraliki w kolorach oznaczających dni płodne lub niepłodne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze