Trwa ładowanie...

Hormonalny zastrzyk domięśniowy (Depo-Provera)

Hormonalny zastrzyk domięśniowy (Depo-Provera) jest dobrym rozwiązaniem dla zapominalskich kobiet, które mają trudności z regularnym zażywaniem tabletek antykoncepcyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że zastrzyk hormonalny ma przedłużone działanie. Należy przemyśleć jego stosowanie, gdy w niedługim czasie planuje się zajście w ciążę. Zastrzyk antykoncepcyjny Depo-Provera zawiera tylko jeden hormon – progestagen, dlatego nie wpływa na pokarm matki karmiącej piersią i jest szczególnie polecany kobietom po porodzie, pragnącym zabezpieczyć się przed kolejną ciążą.

Zobacz film: "Zalety stosowania pigułek antykoncepcyjnych"

1. Działanie zastrzyku antykoncepcyjnego

Zastrzyki hormonalne Depo-Provera zawierają tylko jeden hormon – progestagen. Jego działanie polega na hamowaniu jajeczkowania i na zagęszczaniu śluzu szyjki macicy, przez co niemożliwe jest dotarcie plemników do komórki jajowej i zapłodnienie. Ze względu na to, że progestagen jest obojętny dla pokarmu matki karmiącej piersią, zastrzyk antykoncepcyjny Depo-Provera może być stosowany przez kobiety po porodzie, które karmią naturalnie. Ponadto zastrzyki hormonalne mogą domięśniowo przyjmować również te kobiety, którym nie służą estrogeny i które mają problemy z regularnością stosowania antykoncepcji doustnej. Zastrzyk hormonalny jest doskonałą opcją dla kobiet, które z pewnych względów nie mogą brać tradycyjnych pigułek, np. z powodu zaburzeń pracy wątroby czy palenia papierosów.

Zastrzyk hormonalny wykonuje się raz na trzy miesiące. Jego koszt na kwartał to około 40 złotych. Hormonalny zastrzyk robi domięśniowo lekarz lub pielęgniarka w ciągu pierwszych pięciu dni cyklu miesiączkowego. Jeśli kobieta rodziła, ale nie karmi piersią, zastrzyk antykoncepcyjny można wykonać już pięć dni po porodzie. Gdy kobieta karmi piersią, zastrzyk hormonalny wykonuje się w szóstym tygodniu od porodu. Niektóre kobiety same wykonują sobie iniekcje leku, ale nieumiejętnie zrobiony zastrzyk jest bolesny.

2. Zalety i wady antykoncepcji w zastrzyku

Do pozytywów stosowania zastrzyków hormonalnych należą:

 • wysoka skuteczność antykoncepcyjna według indeksu Pearla: 0,2;
 • konieczność pamiętania o zażyciu antykoncepcji tylko raz na kwartał;
 • działanie antykoncepcyjne zaraz po podaniu zastrzyku;
 • zmniejszenie ryzyka rozwoju endometriozy;
 • zmniejszenie dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Do wad stosowania zastrzyków hormonalnych należą:

 • większe ryzyko zakrzepów;
 • zwiększenie ryzyka rozwoju osteoporozy;
 • przeciągające się krwawienia miesiączkowe po podaniu zastrzyku;
 • tycie przy długotrwałym stosowaniu środka antykoncepcyjnego;
 • długotrwały efekt antykoncepcyjny – w ciążę można zajść średnio po dziesięciu miesiącach od ostatniej iniekcji;
 • w niektórych przypadkach konieczność ginekologicznego wywoływania miesiączki.

Jak każda metoda antykoncepcji, zastrzyki antykoncepcyjne mają swoje wady i zalety. Na pewno udogodnieniem ich stosowania jest fakt, że nie trzeba pamiętać codziennie o stałej porze zażywania antykoncepcji, jak w przypadku tabletek hormonalnych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.