Plastry hormonalne

Plastry hormonalne są antykoncepcją hormonalną dla kobiet, które nie chcą obciążać wątroby tabletkami. Jest to także rozwiązanie dla osób, które ze względu na styl życia nie są w stanie pamiętać codziennie o tabletce – plaster nakleja się raz na tydzień, aby cały czas być chronioną przed niechcianą ciążą. Plastry antykoncepcyjne dostarczają takich samych hormonów, jak tabletki antykoncepcyjne, są jednak podawane rzadziej i w innej formie.

Zalety plastrów hormonalnych

Niewątpliwą zaletą wykorzystania tej metody antykoncepcji jest to, że nie trzeba o niej pamiętać codziennie ani przed stosunkiem. Wystarczy, że przykleimy jeden plaster raz na tydzień. Jego skuteczność jest zapewniona, dopóki jest przyklejony do skóry. Ma także równie wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży jak tabletki antykoncepcyjne (0,1 wskaźnika Pearla).

Polecane wideo:

Bardzo ważny jest też fakt, że dzięki podawaniu przez skórę, hormony trafiają bezpośrednio do krwiobiegu, omijając wątrobę. Dzięki temu plastry antykoncepcyjne nie obciążają wątroby tak jak identycznie działające, ale podawane w inny sposób, tabletki antykoncepcyjne.

Wady plastrów hormonalnych

Wadą plastra antykoncepcyjnego jest jego forma. Samoprzylepny plaster po tygodniu może wyglądać nieestetycznie, a co gorsza, odklejać się (szczególnie podczas moczenia skóry podczas kąpieli lub pływania na basenie). Co prawda producenci zapewniają, że plaster nie odpadnie przed czasem, ale wiele kobiet właśnie z tego powodu rezygnuje z takiej formy zabezpieczenia.

Wprowadzanie hormonów przez skórę ma swoje zalety, ale także i wady. Hormony wnikające bezpośrednio do krwiobiegu dostają się tam w większym stężeniu niż podczas brania tabletek. Nie jest to korzystne dla każdej kobiety. Tę decyzję dobrze jest przedyskutować ze swoim ginekologiem. Kobiety cierpiące na różnego rodzaju choroby przewlekłe powinny powiedzieć o nich lekarzowi, który przepisuje im środki antykoncepcyjne. Przeciwwskazaniami do stosowania tej formy antykoncepcji są:

  • choroby serca,
  • cukrzyca,
  • padaczka,
  • wysoki poziom cholesterolu we krwi,
  • problemy z krzepliwością krwi (nadkrzepliwość).

Plastry hormonalne nie powinny być stosowane u kobiet z dużą nadwagą i otyłością.

Plastry antykoncepcyjne są dość drogie w porównaniu z innymi sposobami antykoncepcji. Wykorzystywanie plastrów przez miesiąc to koszt około 60-70 złotych (zużywa się w tym czasie trzy plastry).

Tak jak wszystkie hormonalne metody zapobiegania ciąży, plastry początkowo u wielu kobiet wywołują nieprzyjemne skutki uboczne. Są to objawy występujące także przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych, czyli plamienia, a nawet krwawienia międzymiesiączkowe, mdłości, ból piersi i wahania nastrojów. Wiąże się to z dostosowaniem się organizmu do nowego poziomu hormonów. Jeśli nie są to objawy nasilone, powinny przejść po kilku (najczęściej trzech) miesiącach stosowania. Silne objawy trzeba konsultować z lekarzem.

Wadą wszystkich metod antykoncepcji hormonalnej jest to, że chronią one tylko przed ciążą, a nie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jednak w przypadku stałego, przebadanego partnera, jest to jak najbardziej bezpieczne rozwiązanie.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pęcherzyk

alexia0806 • ostatni post 7 dni temu

5
Artykuły Hormonalny zastrzyk domięśniowy (Depo-Provera)
Zaburzenia hormonalne u mężczyzn

Hiperprolaktynemia u mężczyzny

Hiperprolaktynemia u mężczyzny

Hiperprolaktynemia to częste zaburzenie hormonalne, wpływające na poziom prolaktyny we krwi.

Diagnostyka niepłodności

Konsultacja ginekologiczna

Konsultacja ginekologiczna

Zaburzenia hormonalne to częsta przyczyna niepłodności kobiecej. Do zaburzenia gospodarki hormonalnej doprowadzić może zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemia oraz choroby tarczycy.

Planowanie ciąży

Antykoncepcja

liczba kobiet decydujących się na implanty lub zastrzyki antykoncepcyjne. Duże zainteresowanie wzbudzają również plastry hormonalne. Niektóre kobiety (...) popularnością cieszą się także tabletki antykoncepcyjne. Są...

Dania z wołowiny

Strogonow z wołowiną

Strogonow z wołowiną

Strogonow to danie popularne właściwie na całym świecie. Klasyczna potrawa a la Strogonow składa się z pokrojonej w plastry polędwicy i dodatku

Włosy w ciąży

Wypadające włosy

Wypadające włosy

Zmiany hormonalne u kobiety ciężarnej mogą powodować wypadanie włosów.

Zaburzenia hormonalne u kobiet

Zaburzone miesiączkowanie

Zaburzone miesiączkowanie

Zaburzenia cyklu menstruacyjnego - jak wynika z badań statystycznych - dotyczą co piątej kobiety w Polsce. Zaburzenia miesiączkowania można wewnętrznie podzielić na trzy grupy: zaburzenia rytmu miesiączkowania, zaburzenia obfitości miesiączkowania oraz...

Testy ciążowe - domowy, laboratoryjny, test krwi

Wiarygodność testów ciążowych cz. 2/2

przeciwkonwulsyjne i leki stosowane w leczeniu niepłodności. Tabletki antykoncepcyjne i inne formy antykoncepcji hormonalnej (czyli plastry antykoncepcyjne (...) stosowane w leczeniu niepłodności. Wynik fałszywie...

Trudności w wypróżnianiu po porodzie

Banany na zaparcia

Banany na zaparcia

Zaparcie to nieregularne i zbyt rzadkie wydalanie stolca. Najczęstszą przyczynę zatwardzenia stanowi zbyt mała ilość błonnika w diecie, przyjmowanie niektórych leków czy zaburzenia hormonalne.