Trwa ładowanie...

Minipigułka (Cerazette)

Avatar placeholder
24.09.2020 16:06
Minipigułka (Cerazette)
Minipigułka (Cerazette) (Zdjęcie autorstwa anqa / CC BY-NC 2.0)

Różnorodność metod antykoncepcyjnych dla kobiet jest duża. Wśród nich znajdują się pigułki antykoncepcyjne. Niestety nie każda kobieta może je stosować. Na polskim rynku dostępna jest minipigułka pod nazwą Cerazette. Działanie tabletek hormonalnych jest właściwie takie samo i polega ono na tym, że pod ich wpływem jajniki nie produkują hormonów płciowych. Dzieje się tak, ponieważ leki te dostarczają więcej hormonów niż organizm kobiety.

1. Działanie i zastosowanie minipigułki

Tabletki dostarczają więcej hormonów niż sam organizm kobiety byłby w stanie wyprodukować. W ten sposób oszukuje się przysadkę mózgową, która pobudza jajniki do pracy. Po wzięciu takiej pigułki otrzymuje sygnał, że hormonów jest wystarczająco i wstrzymuje ich wydzielanie. Wtedy to jajniki nie pracują, ponieważ nie muszą wytwarzać hormonów – a co za tym idzie – nie ma owulacji.

Cerazette jest hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Zamiast dwóch składników, które najczęściej znajdują się w tego typu tabletkach – progestagen i estrogenu, zawiera tylko ten pierwszy. Jest to główna cecha odróżniająca tę pigułkę od innych leków hormonalnych. Hormony te oszukują organizm kobiety poprzez symulację ciąży i wtedy wstrzymują owulację. Środek ten jest dla kobiet, które nie mogą zażywać środków zawierających estrogeny. Wśród nich są matki karmiące. Środek ten poleca się kobietom powyżej 35. roku życia oraz tym, które mają problemy z nadciśnieniem, sercem lub dużo palą. Wskazany jest także dla kobiet w okresie menopauzy. Przeciwwskazaniami do stosowania minipigułki są ciąża, choroby wątroby, otyłość, udar, nowotwór.

2. Wady i zalety minipigułki

Jak wszystkie, tak i ten środek antykoncepcyjny posiada zarówno wady, jak i zalety. Do zalet zalicza się fakt, iż jest to jedyny środek dla matek karmiących piersią. Pozwala on na seks bez wyrzeczeń. Nie potrzeba tu żadnych wyliczeń i zabezpieczeń. Niestety metoda ta posiada także wady. Największą wadą jest to, że lek ten ze względu na małą ingerencję w kobiece hormony, nie zawsze może okazać się skuteczny, ponieważ nie potrafi zatrzymać każdej owulacji w każdym cyklu. Działanie tabletek można zwiększyć zażywając je tuż przed seksem. Inną wadą jest zaburzenie cyklu miesiączkowego, może wywoływać plamienie międzymiesiączkowe. Pigułkę należy brać regularnie. Nawet najdrobniejsze opóźnienie może spowodować, że po prostu nie zadziała. Jej wadą jest także dostępność tylko na receptę.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Jeśli chodzi o antykoncepcję hormonalną, to tzw. ,,wpadki’’ są rezultatem zapomnienia zażycia minipigułki oraz zlekceważenia zaleceń lekarza. Warto wspomnieć, że najskuteczniejsza jest cztery godziny po zażyciu, gdyż wówczas macica wytwarza ochronną tarczę dlamini plemników.

Najlepszym sposobem na wybranie odpowiedniej antykoncepcji jest udanie się do lekarza ginekologa, który wykona szereg badań, pomocnych przy wybraniu odpowiedniej metody antykoncepcyjnej. Jest to ważne, ponieważ każda z kobiet inaczej reaguje na składniki i dawki tabletek, zwłaszcza podczas antykoncepcji hormonalnej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze