Tabletki hormonalne a tycie

Dziecko to dla ciebie odległa przyszłość. Tabletki antykoncepcyjne to jedyny sposób zapobiegania ciąży, któremu dowierzasz. Jesteś zdrowa i nic nie stoi na przeszkodzie, by je stosować. Jedyne, co cię powstrzymuje, to chęć pozostania szczupłą, zgrabną i powabną. Słuchasz koleżanek, czytasz to i owo i wychodzi ci, że pragnienie to wyklucza stosowanie tabletki antykoncepcyjnej, bo ona powoduje tycie. I co zrobić?

Jeżeli jesteś zdrową kobietą, nie masz problemów z nadwagą ani tendencji do tycia. Twoja aktywność fizyczna nie ogranicza się do kilku kroków z domu do auta, z auta do biura, i z powrotem, a na dodatek zdrowo się odżywiasz, nie masz powodów do obaw. Choć hormony zawarte w tabletkach potencjalnie mogą wpłynąć na pojawienie się jednego czy dwóch dodatkowych kilogramów zagrożenie to można zredukować odpowiednim trybem życia.

Polecane wideo:

Czy antykoncepcja hormonalna powoduje tycie?

Dlaczego kobiety przybierają na wadze stosując tabletki antykoncepcyjne? Panie tyją głównie dlatego, że źle się odżywiają, nie ćwiczą, nie uprawiają żadnego sportu i mają w głowach zanotowane, że tak być musi, bo tycie to skutek uboczny hormonalnej antykoncepcji.

Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, o których mówią lekarze, że kobieta czy dziewczyna nie miała pojęcia ile waży, nim zaczęła stosować pigułki. Na ogół wydaje się nam, że ważymy mniej, niż jest w rzeczywistości. Nasze zdziwienie jest ogromne, gdy wejdziemy w końcu na wagę. Tabletki są dla nas wtedy idealnym wyjaśnieniem tego, co nam ona pokazuje.

Czy hormony wpływają na wagę?

Żeby oddać sprawiedliwość, hormony zawarte w pigułkach faktycznie mają pewien wpływ na to, ile ważymy. Z jednej strony, pod wpływem ich działania dochodzić może do zatrzymania w organizmie wody i sodu. To doda nam 2, nawet 3 kilogramy. Można jednak temu przeciwdziałać. Wystarczy odpowiednia dieta i wystarczająca ilość płynów. Gdy to nie pomaga i kobieta czuje się opuchnięta i ociężała, najlepiej zgłosić dolegliwości lekarzowi, który w razie potrzeby zmieni tabletki. Co ciekawe, ponoć w niektórych pigułkach zawarty jest czynnik odwadniający, który redukuje zatrzymywanie wody w organizmie.

Ponadto estrogen jest hormonem, który wpływa na proces spalania tłuszczów, hamując go. Jednocześnie potęguje ich magazynowanie. W takich warunkach kobieta, która jest na diecie, i cały czas stara się o utrzymanie określonej wagi, może mieć problemy. Trudniej będzie też jej schudnąć. Nie można jednak zapominać, że tabletki najnowszej generacji zawierają zdecydowanie mniejsze ilości hormonów. To sprawia, że ryzyko wystąpienia poważnych problemów z wagą jest znikome.

Tabletki mogą kryć jeszcze jedno zagrożenie. Niektóre zawierają w sobie składniki potencjalnie mogące pobudzać apetyt. Jednak nie przejmują one kontroli nad nasza wolą. Tak jak w ciąży nie zaleca się bezrefleksyjnego i nieograniczonego poddawania się zachciankom i apetytom, tak i w tym przypadku wystarczy zdrowy rozsądek i samodyscyplina, by nie zmienić rozmiaru ubrań.

Tabletki antykoncepcyjne a kobiety otyłe

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy z tej antykoncepcji planują skorzystać kobiety otyłe lub z tendencją do nadwagi. U nich negatywne oddziaływanie tabletek może być większe. Co istotne, skuteczność tej metody może być obniżona. Powody takiego stanu rzeczy podawane są różne. Zmiany zachodzące w procesach przemiany materii, wraz ze wzrostem wagi mogą skracać czas efektywnego działania hormonu. Dzięki podwyższonemu poziomowi enzymów wątrobowych we krwi, szybciej usuwane są z niej hormony. Zachodzić może większe ryzyko zmagazynowania hormonów w tkance tłuszczowej, a powinny znaleźć się one we krwi.

Dlatego też kobiety z nadwagą bądź otyłe, szczególnie rozważnie powinny podchodzić do stosowania tej metody antykoncepcji. Tym bardziej, że problemom z otyłością najprawdopodobniej towarzyszą inne problemy zdrowotne, które tę metodę antykoncepcji mogą wykluczać całkowicie.

Jak nie tyć?

Jeżeli do tej pory twoja dieta była poprawnie zbilansowana nie musisz robić nic szczególnego. Jeżeli daleko jej było do optymalnej, powinnaś wprowadzić zmiany. Zwróć uwagę, by codzienne na talerzu znalazła się odpowiednia porcja błonnika. Znajdziesz go w warzywach i produktach pełnoziarnistych, otrębach, itp.. Owoce również go dostarczą, jednak trzeba pamiętać, że są one bogate w cukry.

Uważaj na słodycze i słodkie napoje. Są zdecydowanie poważniejszym zagrożeniem dla właściwej wagi i szczupłej sylwetki, niż tabletki. To samo dotyczy tłustych mięs i wędlin. Lepiej zastąpić jej chudym drobiem i rybami. Zredukujesz kalorie zmieniając sposób przygotowywania potraw. Najlepiej pożegnaj się ze smażeniem, szczególnie w głębokim tłuszczu. Gotowanie, duszenie, pieczenie, gotowanie na parze to zdecydowanie lepsze metody.

Jeżeli nie chcesz nabyć kilku dodatkowych kilogramów, dbaj o odpowiednią ilość płynów dostarczanych organizmowi. Co najmniej 1,5 – 2 litry dziennie. Woda, szczególnie ta z niską zawartością sodu, będzie najlepsza.

A na koniec ruch. Aktywność fizyczna wskazana jest zawsze. Również w tym przypadku pozwoli ograniczyć potencjalnie niekorzystne działanie hormonów zawartych w tabletkach antykoncepcyjnych. Idź na spacer po centrum handlowym czy do parku, pływaj, uprawiaj jogę, tańcz… po prostu się ruszaj.

Podsumowując: na przyrost wagi zdecydowanie większy wpływ ma nasz tryb życia i dieta, niż przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

PORONIENIE

mimiewelinka • ostatni post 2 tygodnie temu

2

pomocy

~adelaaa • ostatni post 2 tygodnie temu

3

ciaza

~mel12 • ostatni post 2 tygodnie temu

3
Artykuły Wkładka wewnątrzmaciczna bez hormonów
Wkładka wewnątrzmaciczna bez hormonów

Zakładanie spirali antykoncepcyjnej

środki antykoncepcyjne, np. środki plemnikobójcze lub prezerwatywy. Wskaźnik Pearla dla wkładki wewnątrzmacicznej nieuwalniającej hormonów wynosi 0,3 (...) Zakładanie spirali antykoncepcyjnej powinno...

Antykoncepcja

Mity dotyczące antykoncepcji

Mity dotyczące antykoncepcji

wenerycznymi są prezerwatywy. Pigułki antykoncepcyjne powodują tycie Wiele kobiet obawia się tej metody antykoncepcyjnej ze względu na ryzyko (...) , że przestrzegamy zdrowego stylu życia- regularnie ćwiczymy i stosujemy racjonalną dietę. Środki...

Zdrowie kobiety

Zdrowotne zalety tabletek antykoncepcyjnych

Zdrowotne zalety tabletek antykoncepcyjnych

, poprawiając kondycję cery. Tabletki antykoncepcyjne a bóle miesiączkowe Kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną mają mniejsze dolegliwości bólowe (...) na raka macicy. Efekt ochronny zwiększa...

Planowanie ciąży

Antykoncepcja

popularnością cieszą się także tabletki antykoncepcyjne. Są to pigułki hormonalne, które nie tylko zapobiegają ciąży, ale i znajdują zastosowanie (...) liczba kobiet decydujących się na implanty lub zastrzyki antykoncepcyjne....

Dieta w ciąży

Fakty i mity o zdrowej diecie

Fakty i mity o zdrowej diecie

. Jest pewne, że zbyt duża ilość kalorii dostarczona organizmowi powoduje tycie, a wiele osób spożywających posiłki w nocy ma w zwyczaju jeść za duże (...) Późne posiłki powodują tycie Możesz spać spokojnie...

Badania przed ciążą

Badanie poziomu hormonów

Badanie poziomu hormonów kobiecych, zarówno płciowych jak i tarczycy, pozwala wykryć wszelkie zaburzenia hormonalne, które mogą przyczynić (...) hormonalne wykonuje się także po roku bezowocnych starań o dziecko, by...

Hormonalny zastrzyk domięśniowy (Depo-Provera)

Plastry hormonalne

Plastry hormonalne

działające, ale podawane w inny sposób, tabletki antykoncepcyjne. Wady plastrów hormonalnych Wadą plastra antykoncepcyjnego jest jego forma. Samoprzylepny (...) Plastry hormonalne są antykoncepcją...

Wyznaczanie dni płodnych

Tabletki antykoncepcyjne (zdjęcie)

Tabletki antykoncepcyjne (zdjęcie)

Prawie 85% kobiet, które prowadzą aktywne życie seksualne a nie stosują antykoncepcji, każdego roku zachodzi w ciążę.

Zdrowie dzieci

Tabletki

Tabletki

Przyjmowanie odpowiednich witamin jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.