Trwa ładowanie...

Tabletki hormonalne a tycie

Tabletki hormonalne a tycie
Tabletki hormonalne a tycie (Zdjęcie kobiety/Shutterstock)

Dziecko to dla ciebie odległa przyszłość. Tabletki antykoncepcyjne to jedyny sposób zapobiegania ciąży, któremu dowierzasz. Jesteś zdrowa i nic nie stoi na przeszkodzie, by je stosować. Jedyne, co cię powstrzymuje, to chęć pozostania szczupłą, zgrabną i powabną. Słuchasz koleżanek, czytasz to i owo i wychodzi ci, że pragnienie to wyklucza stosowanie tabletki antykoncepcyjnej, bo ona powoduje tycie. I co zrobić?

Jeżeli jesteś zdrową kobietą, nie masz problemów z nadwagą ani tendencji do tycia. Twoja aktywność fizyczna nie ogranicza się do kilku kroków z domu do auta, z auta do biura, i z powrotem, a na dodatek zdrowo się odżywiasz, nie masz powodów do obaw. Choć hormony zawarte w tabletkach potencjalnie mogą wpłynąć na pojawienie się jednego czy dwóch dodatkowych kilogramów zagrożenie to można zredukować odpowiednim trybem życia.

spis treści

1. Czy antykoncepcja hormonalna powoduje tycie?

Dlaczego kobiety przybierają na wadze stosując tabletki antykoncepcyjne? Panie tyją głównie dlatego, że źle się odżywiają, nie ćwiczą, nie uprawiają żadnego sportu i mają w głowach zanotowane, że tak być musi, bo tycie to skutek uboczny hormonalnej antykoncepcji.

Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, o których mówią lekarze, że kobieta czy dziewczyna nie miała pojęcia ile waży, nim zaczęła stosować pigułki. Na ogół wydaje się nam, że ważymy mniej, niż jest w rzeczywistości. Nasze zdziwienie jest ogromne, gdy wejdziemy w końcu na wagę. Tabletki są dla nas wtedy idealnym wyjaśnieniem tego, co nam ona pokazuje.

2. Czy hormony wpływają na wagę?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Żeby oddać sprawiedliwość, hormony zawarte w pigułkach faktycznie mają pewien wpływ na to, ile ważymy. Z jednej strony, pod wpływem ich działania dochodzić może do zatrzymania w organizmie wody i sodu. To doda nam 2, nawet 3 kilogramy. Można jednak temu przeciwdziałać. Wystarczy odpowiednia dieta i wystarczająca ilość płynów. Gdy to nie pomaga i kobieta czuje się opuchnięta i ociężała, najlepiej zgłosić dolegliwości lekarzowi, który w razie potrzeby zmieni tabletki. Co ciekawe, ponoć w niektórych pigułkach zawarty jest czynnik odwadniający, który redukuje zatrzymywanie wody w organizmie.

Ponadto estrogen jest hormonem, który wpływa na proces spalania tłuszczów, hamując go. Jednocześnie potęguje ich magazynowanie. W takich warunkach kobieta, która jest na diecie, i cały czas stara się o utrzymanie określonej wagi, może mieć problemy. Trudniej będzie też jej schudnąć. Nie można jednak zapominać, że tabletki najnowszej generacji zawierają zdecydowanie mniejsze ilości hormonów. To sprawia, że ryzyko wystąpienia poważnych problemów z wagą jest znikome.

Tabletki mogą kryć jeszcze jedno zagrożenie. Niektóre zawierają w sobie składniki potencjalnie mogące pobudzać apetyt. Jednak nie przejmują one kontroli nad nasza wolą. Tak jak w ciąży nie zaleca się bezrefleksyjnego i nieograniczonego poddawania się zachciankom i apetytom, tak i w tym przypadku wystarczy zdrowy rozsądek i samodyscyplina, by nie zmienić rozmiaru ubrań.

3. Tabletki antykoncepcyjne a kobiety otyłe

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy z tej antykoncepcji planują skorzystać kobiety otyłe lub z tendencją do nadwagi. U nich negatywne oddziaływanie tabletek może być większe. Co istotne, skuteczność tej metody może być obniżona. Powody takiego stanu rzeczy podawane są różne. Zmiany zachodzące w procesach przemiany materii, wraz ze wzrostem wagi mogą skracać czas efektywnego działania hormonu. Dzięki podwyższonemu poziomowi enzymów wątrobowych we krwi, szybciej usuwane są z niej hormony. Zachodzić może większe ryzyko zmagazynowania hormonów w tkance tłuszczowej, a powinny znaleźć się one we krwi.

Dlatego też kobiety z nadwagą bądź otyłe, szczególnie rozważnie powinny podchodzić do stosowania tej metody antykoncepcji. Tym bardziej, że problemom z otyłością najprawdopodobniej towarzyszą inne problemy zdrowotne, które tę metodę antykoncepcji mogą wykluczać całkowicie.

4. Jak nie tyć?

Jeżeli do tej pory twoja dieta była poprawnie zbilansowana nie musisz robić nic szczególnego. Jeżeli daleko jej było do optymalnej, powinnaś wprowadzić zmiany. Zwróć uwagę, by codzienne na talerzu znalazła się odpowiednia porcja błonnika. Znajdziesz go w warzywach i produktach pełnoziarnistych, otrębach, itp.. Owoce również go dostarczą, jednak trzeba pamiętać, że są one bogate w cukry.

Uważaj na słodycze i słodkie napoje. Są zdecydowanie poważniejszym zagrożeniem dla właściwej wagi i szczupłej sylwetki, niż tabletki. To samo dotyczy tłustych mięs i wędlin. Lepiej zastąpić jej chudym drobiem i rybami. Zredukujesz kalorie zmieniając sposób przygotowywania potraw. Najlepiej pożegnaj się ze smażeniem, szczególnie w głębokim tłuszczu. Gotowanie, duszenie, pieczenie, gotowanie na parze to zdecydowanie lepsze metody.

Jeżeli nie chcesz nabyć kilku dodatkowych kilogramów, dbaj o odpowiednią ilość płynów dostarczanych organizmowi. Co najmniej 1,5 – 2 litry dziennie. Woda, szczególnie ta z niską zawartością sodu, będzie najlepsza.

A na koniec ruch. Aktywność fizyczna wskazana jest zawsze. Również w tym przypadku pozwoli ograniczyć potencjalnie niekorzystne działanie hormonów zawartych w tabletkach antykoncepcyjnych. Idź na spacer po centrum handlowym czy do parku, pływaj, uprawiaj jogę, tańcz… po prostu się ruszaj.

Podsumowując: na przyrost wagi zdecydowanie większy wpływ ma nasz tryb życia i dieta, niż przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze