Trwa ładowanie...

Choroby przewlekłe a planowanie ciąży

Avatar placeholder
13.03.2015 11:38
Choroby przewlekłe a planowanie ciąży
Choroby przewlekłe a planowanie ciąży (Zdjęcie dwóch kobiet/Shutterstock)

Choroby w ciąży nie przekreślają macierzyństwa. Jednak o wszystkich chorobach przewlekłych musisz poinformować lekarza prowadzącego podczas planowania oraz w trakcie ciąży. Schorzenia, takie jak: cukrzyca, alergia, astma oskrzelowa, choroby nerek czy serca wymagają szczególnej uwagi ze strony personelu medycznego, zwłaszcza pod kątem doboru leków. Ciąża u kobiet przewlekle chorych jest ciążą podwyższonego ryzyka. Najważniejsze jest, aby ciąża była zaplanowana.

spis treści

1. Planowanie ciąży a leczenie chorób przewlekłych

Choroby przewlekłe, takie jak: astma oskrzelowa, cukrzyca czy padaczka niegdyś stanowiły duże zagrożenie dla kobiet w okresie ciąży. W chwili obecnej możliwość leczenie chorób w ciąży pozwala doprowadzić do porodu i najważniejszą kwestią staje się właściwe prowadzenie ciąży. Tylko sumienność lekarza oraz zaangażowanie przyszłej mamy mogą przynieść szczęśliwe zakończenie ciąży, czyli urodzenie zdrowego dziecka.

2. Cukrzyca w ciąży

Dzięki pomiarowi poziomu glikemii znacznie łatwiej jest monitorować leczenie cukrzycy. Przy idealnej glikemii szanse na donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka są podobne jak w ciąży fizjologicznej. Kluczem do donoszenia ciąży jest utrzymanie właściwego poziomu glukozy we krwi przez całą ciążę. Z pewnością taka ciąża powinna być zaplanowana. Diabetolog przed poczęciem powinien ustalić odpowiednią dietę i ewentualne leczenie. Lekarz może zalecić też umiarkowane ćwiczenia fizyczne. W łagodnej postaci cukrzycy dieta i ćwiczenia wystarczą, aby ustabilizować poziom cukru, a jeśli to nie przynosi efektu trzeba przyjmować insulinę, która jest nieszkodliwa dla płodu. Jej dawki mogą się zmienić wraz z rozwojem dziecka. Kiedy objawy cukrzycy będą się nasilać, konieczny będzie pobyt szpitalu. Cukrzyca w ciąży wymaga dodatkowych badań, częściej bada się stan płodu.

3. Choroby nerek w ciąży

Ciąża u kobiet z przewlekłą chorobą nerek jest zawsze ciążą podwyższonego ryzyka. Jednak przy odpowiedniej opiece medycznej, prawidłowej diecie i zachowaniu ostrożności, wiele chorych kobiet może zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Podczas planowania ciąży warto zadać o siebie, tzn. przyjmować pokarm według zapotrzebowania na kalorie, wzbogacić dietę o błonnik i białko, pić dużo wody w celu nawadniania organizmu, dostosować spożycie produktów zawierających potas do wielkości jego wydalania. Kobieta spodziewająca się dziecka, oprócz stałego nadzoru lekarza, szczególnie powinna zadbać o styl życia.

4. Choroby serca w ciąży

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Ciąża i poród to spore obciążenie układu krążenia, któremu musi podołać zapotrzebowanie na tlen i składniki odżywcze matki i dziecka. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę jest pierwotne nadciśnienie płucne, ciężka niewydolność serca. Jeśli kobieta z wadą serca decyduje się na ciążę, powinna skonsultować się z kardiologiem, który rozważy kwestie dziedziczenia tej choroby, rokowanie co do długości życia. Należy przedyskutować optymalny czas na zajście w ciążę oraz wybór czasu i sposobu porodu. Podczas planowania ciąży niezmiernie ważna jest aktywność fizyczna ograniczona do minimum, a podczas ciąży zaleca się leżenie tylko na lewym boku, aby macica nie uciskała na naczynia krwionośne. Lekarz w tej chorobie przewlekłej zaleci dietę ciężarnej o niskiej zawartości sodu i soli oraz unikanie długich, gorących kąpieli, które rozszerzają naczynia krwionośne.

5. Nadciśnienie tętnicze w ciąży

Kobieta chorująca na nadciśnienie tętnicze powinna bezwzględnie powiadomić o tym lekarza, aby zalecił odpowiednie leki. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może zaburzyć pracę łożyska, co rzutuje na niedożywieniu płodu czy nawet odklejenia się łożyska.

6. Inne choroby w ciąży

Ponadto do chorób przewlekłych można zaliczyć: padaczkę, alergię i astmę. Osoba cierpiąca na alergię powinna zaplanować ciążę, tak, aby dziecko urodziło się na zimę. Noworodki urodzone w miesiącach letnich są uczulone na pyłki. Astma oskrzelowa nie zagraża ciąży, lecz istnieje ryzyko cesarskiego cięcia. Podczas padaczki niezmiernie ważne jest, aby jeszcze przed poczęciem współpracować z neurologiem.

Choroby w ciąży zawsze powinny być monitorowane przez lekarza specjalistę. A przygotowanie do ciąży polega na byciu zdrowym, prowadzeniu zdrowego stylu życia i ustabilizowaniu chorób przewlekłych, a również na profilaktyce, np. zażywając kwas foliowy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze