Trwa ładowanie...

Pozycje seksualne, które zwiększają szansę na zajście w ciążę

 Ewa Rycerz
03.07.2021 10:27
Okazuje się, że pozycja klasyczna może zwiększać szanse na zapłodnienie
Okazuje się, że pozycja klasyczna może zwiększać szanse na zapłodnienie (123rf)

Kiedy zajście w ciążę nie następuje tak szybko, jak byśmy chcieli, warto próbować różnych metod wspierających płodność. Okazuje się, że w tym co niegdyś funkcjonowało jako mit, może być ziarenko prawdy. Jakie zatem znaczenie dla poczęcia mają pozycje seksualne?

spis treści

1. Seks a zapłodnienie

Opinie na temat tego, że odpowiedni seks sprzyja zapłodnieniu funkcjonują w społeczeństwie od wielu lat. Co jednak mówią o tym dane medyczne? Postanowił przyjrzeć się temu portal babcycentre.co.uk. Wzięto pod uwagę szczególnie dwie pozycje: klasyczną oraz "na pieska".

Teoretycznie szansę na zapłodnienie zwiększa taka pozycja, w której penetracja jest głębsza, co skraca drogę plemników do szyjki macicy i dalej do komórki jajowej. Potwierdzają to dane CMC Beau Soleil we Francji.

Zobacz film: "Współżycie w ciąży - zakazane czy nie?"

Zespół badaczy wykonał tomografię komputerową symulacji stosunku seksualnego w pozycji "na pieska" oraz klasycznej. Okazuje się, że w obu czubek penisa sięga wgłąb szyjki macicy. Eksperci doszli do wniosku, że te pozycje mogą zwiększać prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w równym stopniu.

Co ciekawe, seksuolodzy są zdania, że obie pozycje są w czołówce najbardziej ulubionych przez kobiety i mężczyzn.

2. Przeciwne zdanie

Nieco innego zdania jest dr James Goldfarm z Cleveland Clinic w Stanach Zjednoczonych. Twierdzi on, że bardzo rzadko zdarza się, że kobieca szyjka macicy znajduje się w takiej pozycji, by plemniki nie dotarły do komórki jajowej. Nie oznacza to jednak, że w każdej pozycji szanse na ciążę są takie same.

Kiedy czubek penisa znajduje się głębiej, plemniki mają do pokonania krótszą drogę. Biorąc pod uwagę krótki okres życia jajeczka, to istotna kwestia. Im szybciej do niego dotrą, tym możliwości zapłodnienia są większe.

10 faktów i mitów o zachodzeniu w ciążę
10 faktów i mitów o zachodzeniu w ciążę [11 zdjęć]

Kobieta jest najbardziej płodna w miesiącu swojego urodzenia? Łoże powinno być "odpromieniowane"? Czy

zobacz galerię

Jednocześnie Goldfarb podkreśla, że prawdopodobieństwo zapłodnienia zwiększa się, jeśli po stosunku kobieta uniesie nogi do góry. Nie jest także wskazane szybkie wstawanie i wizyta w toalecie.

O zdanie zapytaliśmy także Tomasza Bastę, ginekologa.

- Rzeczywiście niektóre pozycje seksualne ułatwiają zajście w ciążę. Najprościej rzecz ujmując, są to wszystkie te, w trakcie których żołądź członka znajduje się najbliżej szyjki macicy. Jeżeli podczas wytrysku sperma trafia bezpośrednio w kanał szyjki macicy, znacząco zwiększa to prawdopodobieństwo zapłodnienia - wyjaśnia ekspert.

- Kluczem do określenia, która pozycja jest dla kobiety najlepsza, jest rozpoznanie jak zbudowana jest jej macica. Jeżeli kobieta ma macicę tyłozgiętą (ok. 20 proc. populacji kobiet), to prawdopodobieństwo zajścia w ciążę zwiększa się przy stosunku od tyłu. To dlatego, że przy takiej pozycji członek jest skierowany właśnie bezpośrednio na szyjkę. Tymczasem kobiety z macicą przodozgiętą znacznie większą szansę na zapłodnienie mają podczas seksu w pozycji klasycznej - dodaje ginekolog.

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę zwiększa również sam orgazm u kobiety, podczas którego zwiększa się perystaltyka jajowodów, występują skurcze macicy i jej szyjki. Dzięki temu nasienie jest skuteczniej transportowane przez szyjkę do jamy macicy, podobnie jak komórka jajowa, która dzięki ruchom perystaltycznym jajowodów również ma do niej ułatwiony dostęp.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze