Trwa ładowanie...

Miesiączka w czasie karmienia piersią

Avatar placeholder
26.03.2021 13:37
Miesiączka w czasie karmienia piersią
Miesiączka w czasie karmienia piersią

Pojawienie się miesiączki nawet przy karmieniu piersią jest normą i nie powinno niepokoić. Wszystko zależy od hormonów, częstotliwości przystawiania malucha do piersi, liczby godzin snu przede wszystkim w nocy, a także nowych potraw w jadłospisie mamy. Niektóre kobiety dostają okres niedługo po porodzie. Są przypadki, w których pierwsza miesiączka pojawia się w momencie całkowitego odstawienia malucha od piersi.

spis treści

1. Pierwszy okres po porodzie

Na początku okres może być nieregularny, zwłaszcza gdy kobieta jest karmiąca. Oczywiście przy okresie pojawiają się typowe dolegliwości, np. tkliwość sutków, co może powodować dyskomfort w trakcie przystawiania dziecka do piersi. Normą są również inne objawy PMS, czyli uczucie niepokoju, ból głowy, drażliwość. Bardzo ważne jest to, aby kobieta miała świadomość, że wraz z powrotem miesiączki wraca również płodność.

Okres po porodzie może być nieregularny
Okres po porodzie może być nieregularny (123RF)

Jeśli kobieta miesiączkuje, może się także nieznacznie zmniejszyć ilość produkowanego mleka. Może być to problematyczne, ponieważ np. jadłospis 8-miesięcznego dziecka przewiduje przynajmniej 3–4 karmienia piersią na dobę. Dlatego w takim przypadku wiele kobiet decyduje się na przyjmowanie suplementu z magnezem, wapniem, aby zwiększyć zasoby pokarmu. Powinno się go przyjmować od czasu owulacji do 2 dnia miesiączki.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Wraz z pojawieniem się krwawienia miesiączkowego wraca temat antykoncepcji. Większość ginekologów odradza stosowanie antykoncepcji hormonalnej, ale istnieje alternatywa dla tego rodzaju zabezpieczenia przed ciążą. Lekarze zalecają np. minipigułkę, w której składzie znajduje się progestyna, jednak nawet taka tabletka może być przyjmowana dopiero po 6 tygodniach, a tabletki zawierające estrogen dopiero po 6 miesiącach od porodu. Najlepiej wybrać moment, kiedy maluch w swojej diecie ma większą ilość pokarmów stałych. Niektórzy ginekolodzy proponują kobiecie założenie spirali.

Musisz to wiedzieć

W niektórych przypadkach pojawia się problem suchości pochwy, który uniemożliwia fizyczny kontakt z partnerem. Najczęściej jest ona spowodowana zmianami hormonalnymi, ale w miarę upływu czasu dolegliwość zanika.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze