Trwa ładowanie...

Na czym polega karmienie mieszane?

Avatar placeholder
26.05.2017 12:36
Na czym polega karmienie mieszane?
Na czym polega karmienie mieszane?

Czym jest karmienie mieszane? W sytuacji, gdy maluch pije mleko mamy i mleko modyfikowane, mamy do czynienia z karmieniem typu mieszanego. Często jest to wymuszone sytuacją, ponieważ mama może mieć niewystarczającą ilość pokarmu dla dziecka. Kobiety obawiają się, że przy podawaniu mleka modyfikowanego przez smoczek u malucha może pojawić się niechęć do ssania piersi. Jednak są sposoby na to, aby podawać mleko bez zakłócenia odruchu ssania.

1. W jakiej sytuacji trzeba zdecydować się na karmienie mieszane?

• Mamy decydują się na taką metodę, kiedy chcą wrócić do pracy. Przy pomocy laktatora odciągają pokarm, który odpowiednio przechowywany może stać w lodówce nawet kilka godzin. Dzięki temu maluch nie będzie pozbawiony pokarmu z przeciwciałami i cennymi składnikami odżywczymi, a karmić może także tata czy inna osoba z najbliższego otoczenia.

Kobiety które chcą wrócić szybciej do pracy mogą stosować karmienie mieszane
Kobiety które chcą wrócić szybciej do pracy mogą stosować karmienie mieszane (123RF)

• Bardzo często pojawia się problem braku pokarmu w piersiach np. po cesarskim cięciu. Jednak najpierw należy spróbować pobudzić laktację, co wymaga cierpliwości.

Zobacz film: "Karmienie piersią"

• Po trudnym porodzie dziecko może nie mieć siły na to, aby ssać pierś. Wtedy przydaje się butelka. Nie wolno rezygnować z przystawiania malucha do piersi, bo istnieje duża szansa, że zacznie po kilku próbach ssać. Mleko modyfikowane może być alternatywą nie tylko na dokarmianie, ale też na dostarczenie energii niezbędnej do lekcji ssania.

Co jeść podczas karmienia piersią. Najbardziej wartościowe produkty
Co jeść podczas karmienia piersią. Najbardziej wartościowe produkty [7 zdjęć]

Wbrew powszechnej opinii, nie istnieje nic takiego jak dieta karmiącej kobiety. Świeżo upieczona mama

zobacz galerię

• Jeśli jest to możliwe, karmienie mieszane można wprowadzić po 6. tygodniu życia, kiedy odruch ssania jest już opanowany i nie powinno być problemu z ssaniem piersi i smoczka od butelki.

• Istnieją alternatywne metody karmienia dziecka mlekiem modyfikowanym, np.: karmienie pipetą, karmienie łyżeczką, karmienie kubkiem z miękkim dziobkiem, można także użyć zestawu do karmienia.

• Noworodek nie potrafi zaraz po urodzeniu ssać piersi, chociaż wydaje się, że jest to odruch naturalny. Opanowanie tej czynności wymaga czasu i ćwiczeń, a także cierpliwości ze strony mamy.

• Podanie noworodkowi smoczka butelki, nawet najlepiej wyprofilowanego, może skutkować tym, że dziecko nie będzie umiało ssać piersi, ponieważ ssanie smoczka jest łatwiejsze i wymaga mniej wysiłku ze strony dziecka.

Musisz to wiedzieć

• Ssanie piersi to trening dla całego aparatu mowy. Maluch trenuje mięśnie języka, żuchwy, skoordynowane jest połykanie, ssanie i oddychanie.

• Dieta starszych dzieci, np. dieta 9-miesięcznego dziecka, powinna być urozmaicona, dlatego nie należy bazować tylko na mleku matki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze