Ma dwie macice, odkryła, że jest w ciąży w obu jednocześnie
Czasami cierpimy na schorzenia, które powodują, że w naszym organizmie dochodzi do procesów, których byśmy się nigdy nie spodziewali. Przekonała się o tym młoda kobieta z USA, która zaszła w ciąże. Nic w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że przyszła mama dowiedziała się, że dzieci rozwijają się w dwóch macicach.
1. Urodziła się z dwiema macicami
24-letnia Megan Phipps urodziła się z podwójną macicą. Jest to wada, która powstaje już na etapie rozwoju płodowego. Tak zwane przewody Mullera, z których powinny wykształcić się jajowody i macica, nie zrastają się tak, jak powinny, na skutek czego powstają dwa odrębne narządy - dwie macice.
Znane są przypadki, że razem z tą wadą występują jeszcze inne. Niekiedy obie macice mają oddzielne szyjki, zdarza się również, że występuje podwójna, lub przedzielona pochwa.
W wywiadzie udzielonym Good Morning America młoda mama powiedziała:
- Lekarze zawsze uważali, że moja lewa macica nie jest aktywna.
Okazało się jednak, że kobieta jest w ciąży i płody rozwijają się w obu macicach jednocześnie.
2. Przedwczesny poród
Megan zaczęła rodzić już w 22. tygodniu ciąży, została przyjęta do szpitala Bryan Health w Lincoln w stanie Nebraska.
Wtedy też dowiedziała się od lekarzy, że szansa na przeżycie dzieci to zaledwie 1 proc.:
- Ze względu na szczególne okoliczności ciąży ich szanse były znikome - powiedział lekarz.
11 czerwca Phipps urodziła córeczkę, którą nazwała Riley, a następnego dnia kolejną dziewczynkę, Reece.
Każda z dziewczynek ważyła zaledwie pół kilograma. Niestety, po 12. dniach Riley zmarła. Ze względu na pandemię koronawirusa kobieta musiała przeżyć żałobę bez obecności najbliższych. Twierdzi, że personel medyczny bardzo ją wówczas wspierał.
Reece przebywała w szpitalu przez 144 dni. Została najmłodszym dzieckiem urodzonym w placówce, które przeżyło. Megan mówi, że chce, aby jej historia dała nadzieję innym matkom wcześniaków.
3. Podwójna macica
Niektóre kobiety mają podwójną macicę i nie zdają sobie z tego sprawy nawet podczas ciąży i porodu. W wielu przypadkach obie przestrzenie w podwójnej macicy prowadzą do oddzielnych szyjek macicy.
Schorzenie to jest często diagnozowane podczas rutynowego badania miednicy, gdy lekarz zauważa podwójną szyjkę macicy lub wyczuwa nieprawidłowy kształt macicy. Jeśli medyk podejrzewa nieprawidłowość, może zlecić wykonanie dodatkowych badań. Często przeprowadza się obrazowanie rezonansem magnetycznym. Ponadto w celu zdiagnozowania podwójnej macicy wykonuje się badanie USG.
Kobieta powinna przygotować się do takiego badania. Aby obrazowanie macicy było łatwiejsze, badanym zaleca się wypicie wystarczającej ilości płynów, by wypełnić pęcherz moczowy.
Kolejnym badaniem wykorzystywanym w diagnozie podwójnej macicy jest histerosalpingografia. W tym badaniu podaje się specjalny barwnik do macicy przez szyjkę macicy. W miarę jak barwnik rozprzestrzenia się po narządach, wykonywane są zdjęcia rentgenowskie, dzięki którym możliwe jest określenie kształtu oraz rozmiaru macicy.
Jeśli kobieta ma podwójną macicę, ale nie występują u niej żadne objawy, leczenie rzadko jest konieczne.
Wiele kobiet dotkniętych tą przypadłością prowadzi normalne życie seksualne i jest w stanie zajść w ciążę i donosić ją bez większych problemów. Niekiedy jednak podwójna macica oraz inne nieprawidłowości w rozwoju macicy mogą doprowadzić do niepłodności lub poronienia. Podwójna macica może również spowodować przedwczesny poród lub nietypowe ułożenie dziecka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl