Trwa ładowanie...

Kobieta ma dwie macice, w każdej dziecko. Taka ciąża zdarza się raz na 50 milionów

Avatar placeholder
01.07.2020 12:37
Kelly nie wiedziała, że ma dwie macice
Kelly nie wiedziała, że ma dwie macice (Facebook)

Kelly Fairhurst nie miała świadomości, że ma dwie macice. Dowiedziała się, kiedy zaszła w ciążę. Lekarze poinformowali ją, że urodzi bliźniaki. Dzieci rozwijają się jednak w dwóch różnych organach.

1. Podwójny poród

Sprawa jest o tyle zaskakująca, że kobieta ma już dwie córki. Do tej pory jednak nie zauważono, że coś może być nie tak. Bliźniaki, które rozwijają się w dwóch łonach matki, mogą być identyczne. Lekarze obawiają się, że bliźniaki mogą urodzić się przed terminem. Ze względu na to, że dzieci istnieje ryzyko, że będą konieczne dwa oddzielne porody.

"Obecnie, plan lekarzy jest taki, by dzieci przyszły na świat dzięki cesarskiemu cięciu. Wszystko przez to, że moje dwie córki przyszły na świat przed terminem porodu" – mówi szczęśliwa mama.

2. Ciąża bliźniacza

Na świecie zarejestrowano niewiele takich przypadków. W jednym z nich pierwsze dziecko urodziło się w 26. tygodniu ciąży. Natomiast jego bliźniak urodził się aż dziewięć tygodni później.

Zobacz film: "Nietypowa ciąża"

Kelly podkreśla, że w jej rodzinie zdarzały się ciąże bliźniacze (jej prababcia urodziła trojaczki), ale nie sądziła, że coś takiego może wydarzyć się jej.

"Nie wiem, co mnie bardziej zaskoczyło, to że będę miała bliźniaki, czy to, że są w dwóch macicach. Ale po chwili ogarnia cię uczucie takiej radości, że będziesz miała wspaniałe dzieci" – mówi Kelly.

Zdjęcie USG, które pokazało nietypowe zmiany w organizmie Kelly (Facebook)
Zdjęcie USG, które pokazało nietypowe zmiany w organizmie Kelly (Facebook)

3. Podwójna macica

Podwójna macica jest często diagnozowana podczas rutynowego badania miednicy, gdy lekarz zauważa podwójną szyjkę macicy lub wyczuwa nieprawidłowy kształt macicy. Jeśli lekarz podejrzewa nieprawidłowość, może zlecić wykonanie dodatkowych badań. Często przeprowadza się obrazowanie rezonansem magnetycznym. Badanie to wykorzystuje pole magnetyczne oraz fale radiowe, by wytworzyć obrazy wnętrza ciała. Do rezonansu magnetycznego nie trzeba w żaden sposób się przygotowywać. Ponadto w celu zdiagnozowania podwójnej macicy wykonuje się badanie USG.

Dzięki zastosowaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości możliwe jest uzyskanie obrazów wnętrza ciała. Aby obrazowanie macicy było łatwiejsze, badanym zaleca się wypicie wystarczającej ilości płynów, by wypełnić pęcherz moczowy. Lekarz informuje, jaką ilość płynów i kiedy należy spożyć. Kolejnym badaniem wykorzystywanym w diagnozie podwójnej macicy jest histerosalpingografia. W tym badaniu podaje się specjalny barwnik do macicy przez szyjkę macicy. W miarę jak barwnik rozprzestrzenia się po narządach, wykonywane są zdjęcia rentgenowskie, dzięki którym możliwe jest określenie kształtu oraz rozmiaru macicy.

Jeśli kobieta ma podwójną macicę, ale nie występują u niej żadne objawy, leczenie rzadko jest konieczne. Operacja scalenia rozdwojonej macicy jest wykonywana sporadycznie, choć może pomóc w utrzymaniu ciąży, jeśli macica jest częściowo rozdzielona i nie ma innego wytłumaczenia dla wcześniejszego poronienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze