Trwa ładowanie...

Niepokojące objawy ciąży

Niepokojące objawy ciąży
Niepokojące objawy ciąży (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Pod wpływem hormonów organizm zmienia się, aby zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju nowego życia. Szczególnie w pierwszym trymestrze przyszłej matce doskwiera wiele dolegliwości związanych z działaniem estrogenów, progesteronu i gonadotropiny kosmówkowej (hormonu produkowanego przez tkanki embrionalne). Jednak wśród tych wszystkich objawów niezwykle istotne jest wyodrębnienie problemów mogących zagrażać kobiecie lub dziecku.

spis treści

1. Krwawienie z dróg rodnych

Jedyny rodzaj krwawienia, który nie powinien martwić przyszłej matki, jest obserwowany około 12-13 dnia od zapłodnienia. Można je łatwo pomylić z krwawieniem miesiączkowym, ponieważ pojawia się w terminie przypadającym na początek kolejnego cyklu i wygląda bardzo podobnie. Powstaje na skutek zagnieżdżania się jaja płodowego w ścianie macicy.

Inne krwawienia pojawiające się we wczesnej ciąży zawsze są objawem patologii. Przyczyną może być zbyt małe stężenie progesteronu (hormon niezbędny dla prawidłowego przebiegu ciąży) lub jest to znak od organizmu, że czuje się przeciążony. Takie problemy można łatwo usunąć, wtedy nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla ciąży.

Jednak obecność krwi w drogach rodnych bywa oznaką bardzo niebezpiecznych zaburzeń, które mogą prowadzić do poronienia. W takiej sytuacji krwawieniu zwykle towarzyszy ból w dole brzucha.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Kolejną przyczyną pojawienia się krwi na bieliźnie, tym razem zagrażającą życiu matki, jest ciąża pozamaciczna. To sytuacja, w której zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w nieprawidłowym miejscu (normalnie powinna się umiejscowić w ścianie macicy), np. w jajowodzie, jajniku lub jamie brzusznej.

Nieprawidłowo zagnieżdżony zarodek nie ma szans na prawidłowy rozwój, co w konsekwencji prowadzi do jego obumarcia. Poza tym, rosnąc, może uszkodzić naczynia krwionośne matki i spowodować groźny krwotok.

W drugiej połowie ciąży krwawienia zdarzają się znacznie rzadziej, są natomiast zawsze oznaką zagrożenia dla matki i płodu. Za ponad połowę krwawień w tym okresie są odpowiedzialne przedwcześnie oddzielające się łożysko i łożysko przodujące (nieprawidłowo położone – zbyt blisko ujścia szyjki macicy).

Pozostałe przyczyny to: uraz dróg rodnych, przedwczesne rozpoczęcie się porodu (po 22. tygodniu ciąży nie mówi się już o poronieniu, tylko o porodzie przedwczesnym) oraz choroby szyjki macicy, w tym nowotwór.

2. Ból brzucha w ciąży

Ból brzucha w ciąży zazwyczaj jest niepożądanym objawem. W pierwszym trymestrze może być oznaką dużego zagrożenia. Podejrzenie poronienia nasuwać powinny ból w dolnej części brzucha oraz krwawienie z dróg rodnych. Przy zagrożeniu utraty dziecka (stan, w którym ciążę można jeszcze uratować) dolegliwości bólowe są zwykle niewielkie, a krwawienie ma raczej formę plamienia. To moment, w którym należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Jeśli opóźnimy konsultację, a dolegliwości będą się nasilać, prawdopodobnie nie będzie można już zapobiec poronieniu.

Bóle brzucha we wczesnej ciąży czasem świadczą o nieprawidłowym zagnieżdżeniu się jaja płodowego (ciąża pozamaciczna).

W drugiej połowie ciąży ból brzucha, zwłaszcza zlokalizowany w jego górnej części, może świadczyć o rozwijającej się chorobie wątroby (zespół HELLP). Zwłaszcza jeśli towarzyszą mu nudności, wymioty i podwyższone ciśnienie tętnicze.

Poza zaburzeniami bezpośrednio związanymi z ciążą, przyszłą matkę czasem dotykają choroby dotyczące całej populacji. Ważne jest, aby bezzwłocznie poszukać pomocy w najgroźniejszych sytuacjach. Mowa tu o objawach "ostrego brzucha". To odczuwanie silnego, narastającego bólu w tej okolicy z dołączającymi się mdłościami i wymiotami.

Do tego dołącza się szybkie bicie serca i przyspieszenie oddechu. Takie dolegliwości mogą mieć wiele przyczyn (ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie pęcherzyka żółciowego, ostre zapalenie trzustki, zapalenie nerek, kamica nerkowa). Wszystkie jednak zagrażają życiu kobiety i płodu. Dlatego nie warto czekać na wystąpienie symptomów, tylko skontaktować się z lekarzem nawet przy niewielkich dolegliwościach bólowych w jamie brzusznej.

3. Osłabienie ruchów płodu

Kobieta zaczyna odczuwać, że dziecko się porusza około 18.-20. tygodnia ciąży. Od tego czasu trzeba liczyć ruchy płodu. Powinno ich być przynajmniej 10 w ciągu każdych dwóch godzin. To jeden z najstarszych, ale bardzo istotny sposób oceny stanu płodu.

Osłabienie aktywności malucha może świadczyć o niedotlenieniu, co stanowi duże zagrożenie dla jego zdrowia lub życia. Znaczne zwiększenie ruchliwości też jest sygnałem alarmującym. Aby to zweryfikować, trzeba natychmiast udać się do specjalisty, który po dokładnym zbadaniu dziecka będzie mógł potwierdzić lub wykluczyć nasze obawy.

Jeśli kobieta ma problemy z oceną ruchów płodu, można jej pomóc, obserwując jego aktywność w USG.

4. Czynność skurczowa macicy przed 38. tygodniem ciąży

Pojawienie się skurczów macicy (zwłaszcza powyżej czterech na godzinę) może oznaczać przedwczesne rozpoczęcie się akcji porodowej. Przyjście na świat przed osiągnięciem pełnej dojrzałości do życia poza organizmem mamy wiąże się z wieloma zagrożeniami.

Wcześniaki są narażone na niewydolność oddechową, krwawienia wewnątrzmózgowe, martwicze zapalenie jelit, przetrwały przewód Botalla (łączy aortę z tętnicą płucną, po urodzeniu powinien ulec zamknięciu) oraz ogólnie pojętą umieralność okołoporodową.

Przy odpowiednio wczesnym zgłoszeniu się do szpitala można zapobiec przedwczesnym narodzinom, co zwiększa szanse dziecka na prawidłowy, zdrowy rozwój.

5. Odpływanie wód płodowych przed 38. tygodniem ciąży

To niezwykle niebezpieczna sytuacja dla płodu. To również jedna z najczęstszych przyczyn wystąpienia porodu przedwczesnego. Dlatego, gdy podejrzewamy wyciek płynu owodniowego, należy bezzwłocznie udać się do specjalisty.

6. Świąd lub zażółcenie skóry

Jeżeli świąd jest umiarkowany i występuje w pierwszym trymestrze, nie ma powodu do obaw. Powinien wzbudzać niepokój, gdy nie ustępuje po tym okresie lub się nasila. Na uwagę zasługuje uczucie swędzenia skóry w drugiej połowie ciąży. Jest zazwyczaj objawem zaburzeń pracy wątroby pod postacią cholestazy ciężarnych.

Choroba nie stanowi dużego zagrożenia dla matki, ale dla płodu już tak. Trzeba się liczyć z możliwością wystąpienia porodu przedwczesnego, niedotlenienia płodu, a nawet z jego śmiercią.

Przyczyną są zaburzenia w funkcjonowaniu komórek wątroby, pojawiające się tylko w czasie ciąży. Powoduje je nadwrażliwość na estrogeny. W rezultacie wątroba produkuje nieprawidłową żółć. Głównym i zarazem pierwszym symptomem choroby jest świąd. Najbardziej dokucza w okolicy dłoni i stóp, ale może obejmować całe ciało. Objawy przeważnie nasilają się w nocy.

Następnie pojawia się żółtaczka (zażółcenie skóry i błon śluzowych). Aby uniknąć niebezpiecznych powikłań przy pojawieniu się nawet niewielkiego swędzenia, ale o charakterystycznym umiejscowieniu, należy udać się do lekarza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Następny artykuł: Objawy ciąży w pierwszych dniach
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze