Niepokojące objawy ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Pod wpływem hormonów organizm zmienia się, aby zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju nowego życia. Szczególnie w pierwszym trymestrze przyszłej matce doskwiera wiele dolegliwości związanych z działaniem estrogenów, progesteronu i gonadotropiny kosmówkowej (hormonu produkowanego przez tkanki embrionalne). Jednak wśród tych wszystkich objawów niezwykle istotne jest wyodrębnienie problemów mogących zagrażać kobiecie lub dziecku.

Krwawienie z dróg rodnych

Jedyny rodzaj krwawienia, który nie powinien martwić przyszłej matki, jest obserwowany około 12-13 dnia od zapłodnienia. Można je łatwo pomylić z krwawieniem miesiączkowym, ponieważ pojawia się w terminie przypadającym na początek kolejnego cyklu i wygląda bardzo podobnie. Powstaje na skutek zagnieżdżania się jaja płodowego w ścianie macicy.

Polecane wideo:

Inne krwawienia pojawiające się we wczesnej ciąży zawsze są objawem patologii. Przyczyną może być zbyt małe stężenie progesteronu (hormon niezbędny dla prawidłowego przebiegu ciąży) lub jest to znak od organizmu, że czuje się przeciążony. Takie problemy można łatwo usunąć, wtedy nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla ciąży.

Jednak obecność krwi w drogach rodnych bywa oznaką bardzo niebezpiecznych zaburzeń, które mogą prowadzić do poronienia. W takiej sytuacji krwawieniu zwykle towarzyszy ból w dole brzucha.

Kolejną przyczyną pojawienia się krwi na bieliźnie, tym razem zagrażającą życiu matki, jest ciąża pozamaciczna. To sytuacja, w której zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w nieprawidłowym miejscu (normalnie powinna się umiejscowić w ścianie macicy), np. w jajowodzie, jajniku lub jamie brzusznej. Nieprawidłowo zagnieżdżony zarodek nie ma szans na prawidłowy rozwój, co w konsekwencji prowadzi do jego obumarcia. Poza tym, rosnąc, może uszkodzić naczynia krwionośne matki i spowodować groźny krwotok.

W drugiej połowie ciąży krwawienia zdarzają się znacznie rzadziej, są natomiast zawsze oznaką zagrożenia dla matki i płodu. Za ponad połowę krwawień w tym okresie są odpowiedzialne przedwcześnie oddzielające się łożysko i łożysko przodujące (nieprawidłowo położone – zbyt blisko ujścia szyjki macicy). Pozostałe przyczyny to: uraz dróg rodnych, przedwczesne rozpoczęcie się porodu (po 22. tygodniu ciąży nie mówi się już o poronieniu, tylko o porodzie przedwczesnym) oraz choroby szyjki macicy, w tym nowotwór.

Ból brzucha w ciąży

Ból brzucha w ciąży zazwyczaj jest niepożądanym objawem. W pierwszym trymestrze może być oznaką dużego zagrożenia. Podejrzenie poronienia nasuwać powinny ból w dolnej części brzucha oraz krwawienie z dróg rodnych. Przy zagrożeniu utraty dziecka (stan, w którym ciążę można jeszcze uratować) dolegliwości bólowe są zwykle niewielkie, a krwawienie ma raczej formę plamienia. To moment, w którym należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Jeśli opóźnimy konsultację, a dolegliwości będą się nasilać, prawdopodobnie nie będzie można już zapobiec poronieniu.

Bóle brzucha we wczesnej ciąży czasem świadczą o nieprawidłowym zagnieżdżeniu się jaja płodowego (ciąża pozamaciczna).

W drugiej połowie ciąży ból brzucha, zwłaszcza zlokalizowany w jego górnej części, może świadczyć o rozwijającej się chorobie wątroby (zespół HELLP). Zwłaszcza jeśli towarzyszą mu nudności, wymioty i podwyższone ciśnienie tętnicze.

Poza zaburzeniami bezpośrednio związanymi z ciążą, przyszłą matkę czasem dotykają choroby dotyczące całej populacji. Ważne jest, aby bezzwłocznie poszukać pomocy w najgroźniejszych sytuacjach. Mowa tu o objawach „ostrego brzucha”. To odczuwanie silnego, narastającego bólu w tej okolicy z dołączającymi się mdłościami i wymiotami. Do tego dołącza się szybkie bicie serca i przyspieszenie oddechu. Takie dolegliwości mogą mieć wiele przyczyn (ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie pęcherzyka żółciowego, ostre zapalenie trzustki, zapalenie nerek, kamica nerkowa). Wszystkie jednak zagrażają życiu kobiety i płodu. Dlatego nie warto czekać na wystąpienie symptomów, tylko skontaktować się z lekarzem nawet przy niewielkich dolegliwościach bólowych w jamie brzusznej.

Osłabienie ruchów płodu

Kobieta zaczyna odczuwać, że dziecko się porusza około 18.-20. tygodnia ciąży. Od tego czasu trzeba liczyć ruchy płodu. Powinno ich być przynajmniej 10 w ciągu każdych dwóch godzin. To jeden z najstarszych, ale bardzo istotny sposób oceny stanu płodu. Osłabienie aktywności malucha może świadczyć o niedotlenieniu, co stanowi duże zagrożenie dla jego zdrowia lub życia. Znaczne zwiększenie ruchliwości też jest sygnałem alarmującym. Aby to zweryfikować, trzeba natychmiast udać się do specjalisty, który po dokładnym zbadaniu dziecka będzie mógł potwierdzić lub wykluczyć nasze obawy.

Jeśli kobieta ma problemy z oceną ruchów płodu, można jej pomóc, obserwując jego aktywność w USG.

Czynność skurczowa macicy przed 38. tygodniem ciąży

Pojawienie się skurczów macicy (zwłaszcza powyżej czterech na godzinę) może oznaczać przedwczesne rozpoczęcie się akcji porodowej. Przyjście na świat przed osiągnięciem pełnej dojrzałości do życia poza organizmem mamy wiąże się z wieloma zagrożeniami. Wcześniaki są narażone na niewydolność oddechową, krwawienia wewnątrzmózgowe, martwicze zapalenie jelit, przetrwały przewód Botalla (łączy aortę z tętnicą płucną, po urodzeniu powinien ulec zamknięciu) oraz ogólnie pojętą umieralność okołoporodową. Przy odpowiednio wczesnym zgłoszeniu się do szpitala można zapobiec przedwczesnym narodzinom, co zwiększa szanse dziecka na prawidłowy, zdrowy rozwój.

Odpływanie wód płodowych przed 38. tygodniem ciąży

To niezwykle niebezpieczna sytuacja dla płodu. To również jedna z najczęstszych przyczyn wystąpienia porodu przedwczesnego. Dlatego, gdy podejrzewamy wyciek płynu owodniowego, należy bezzwłocznie udać się do specjalisty.

Świąd lub zażółcenie skóry

Jeżeli świąd jest umiarkowany i występuje w pierwszym trymestrze, nie ma powodu do obaw. Powinien wzbudzać niepokój, gdy nie ustępuje po tym okresie lub się nasila. Na uwagę zasługuje uczucie swędzenia skóry w drugiej połowie ciąży. Jest zazwyczaj objawem zaburzeń pracy wątroby pod postacią cholestazy ciężarnych. Choroba nie stanowi dużego zagrożenia dla matki, ale dla płodu już tak. Trzeba się liczyć z możliwością wystąpienia porodu przedwczesnego, niedotlenienia płodu, a nawet z jego śmiercią. Przyczyną są zaburzenia w funkcjonowaniu komórek wątroby, pojawiające się tylko w czasie ciąży. Powoduje je nadwrażliwość na estrogeny. W rezultacie wątroba produkuje nieprawidłową żółć. Głównym i zarazem pierwszym symptomem choroby jest świąd. Najbardziej dokucza w okolicy dłoni i stóp, ale może obejmować całe ciało. Objawy przeważnie nasilają się w nocy. Następnie pojawia się żółtaczka (zażółcenie skóry i błon śluzowych). Aby uniknąć niebezpiecznych powikłań przy pojawieniu się nawet niewielkiego swędzenia, ale o charakterystycznym umiejscowieniu, należy udać się do lekarza.

Lekarz Kalina Wysocka-Dubielecka, 8 miesięcy temu

Bibliografia

  • Drews K., Słomko Z., Krwotoki położnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-3621-3
  • Bourne T., Condous G., Postępowanie w powikłaniach wczesnej ciąży - podręcznik, Medipage, Warszawa 2007, ISBN 978-83-89769-47-3
  • Florjański J. (red.), 80 przypadków ginekologiczno-położniczych, Urban & Partner, Wrocław 2007, ISBN 83-60290-31-6
  • Bręborowicz G. Ciąża wysokiego ryzyka, Ośrodek Wydawnictw Naukowych, Poznań 2010, ISBN 83-7314-059-2

Objawy ciąży

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Objawy ciąży
Objawy ciąży

10 rzeczy, które zrozumie każda kobieta w ciąży

10 rzeczy, które zrozumie każda kobieta w ciąży

z najczęstszych problemów kobiet w ciąży. Pojawia się w III trymestrze ciąży, często towarzyszą im również inne objawy, np. zmęczenie, ciężkość nóg i ból (...) Problemy w ciąży Ciąża...

Objawy ciąży

Ciąża bez objawów - jak to możliwe?

Ciąża bez objawów - jak to możliwe?

się o tym dopiero wtedy, gdy zaczyna rodzić. Jak to możliwe? Zobacz także: Objawy ciąży w pierwszych tygodniach Nierozpoznanie a wyparcie W terminologii (...) charakterystyczne objawy ciąży...

Objawy ciąży

Łożysko w ciąży

. Z każdym tygodniem można dostrzec i poczuć objawy fizyczne ciąży i zaobserwować rozwój płodu w brzuchu matki. Łożysko odgrywa ogromną rolę w czasie (...) Ciąża jest niezwykłym czasem w życiu każdej...

Objawy ciąży

Testy ciążowe

Testy ciążowe

Czy naprawdę jestem w ciąży? Jest to pierwsze pytanie, które sobie zadajesz, gdy tylko zauważysz nietypowe zachowanie swojego organizmu. Na szczęście (...) jest to pytanie, na które można bardzo szybko odpowiedzieć. Pierwszą oznaką ciąży...

Objawy ciąży

10 pierwszych oznak ciąży

10 pierwszych oznak ciąży

Oznaki najpiękniejszego Minęło kilka tygodni odkąd miałaś ostatnią miesiączkę, a następna nie nadchodzi. Zastanawiasz się, czy to już ciąża (...) będzie dopiero po około 5 tygodniach od zapłodnienia. Ciąża czasami jednak...

Objawy ciąży

Zajście w ciążę po ciąży pozamacicznej

Zajście w ciążę po ciąży pozamacicznej

Ciąża po ciąży pozamacicznej jest możliwa, jednak wywołuje u kobiet zrozumiały niepokój. Ciąża ektopowa jest dla kobiety trudnym przeżyciem, a także stanem wymagającym poważnej operacji usunięcia ciąży.

Objawy ciąży

Powiększony brzuch w ciąży

Powiększony brzuch w ciąży

Powiększeniem brzucha w pierwszych tygodniach ciąży jest wolniejsza praca jelit, spowodowana wysokim poziomem progesteronu, który rozluźnia mięśnie (...) (kobietom o wąskich biodrach brzuch powiększa się szybciej) i tego, która to jest...

Objawy ciąży

Jak poznać, że to będzie ciąża bliźniacza?

miejsca niż miałoby jedno dziecko w łonie matki i po prostu się wiercą. Jeśli to ciąża mnoga, twoje objawy ciąży: poranne mdłości, wymioty, zgaga (...) ciąża jest naprawde ciążą...