Trwa ładowanie...

Test płytkowy: jak go wykonać?

 Agnieszka Gotówka
24.05.2024 06:26
Test płytkowy
Test płytkowy (https://stock.adobe.com/)

Test płytkowy to test ciążowy, który każda kobieta może wykonać sama w domu. Stanowi najpopularniejszą formę testu ciążowego w Polsce. Sprawdzamy, jakie są kroki przeprowadzenia testu ciążowego płytkowego oraz co zrobić, by wynik był wiarygodny.

spis treści

1. Test płytkowy: co to jest?

Test płytkowy to jeden z testów ciążowych, które opierają się na wykrywaniu hormonu gonadotropiny kosmówkowej w moczu, za pomocą odpowiedniej reakcji chemicznej tego hormonu i odpowiedniego związku chemicznego.

Gonadotropina kosmówkowa (hCG) to hormon, który w niewielkiej ilości znajduje się w moczu kobiety, ale po zapłodnieniu jego stężenie wzrasta z każdym dniem ciąży. Jego ilość jest już na tyle duża w 7 dniu po zapłodnieniu, iż dzięki testowi płytkowemu możliwe jest wykrycie ciąży. Na podobnej zasadzie działają także inne testy ciążowe, jak test strumieniowy czy test paskowy. Różnią się między sobą sposobem wykonania testu.

2. Test ciążowy płytkowy: jak zrobić?

Pobierz próbkę próbkę moczu do badania (do kubka na mocz albo zwykłego, jałowego, suchego naczynia, np. słoika). Najlepiej, aby pochodziła z nocnej zbiórki moczu, w niej bowiem jest najwyższe stężenie hCG.

Zobacz film: "Aktywność fizyczna w ciąży"

Test płytkowy wyjmij z opakowania i zapoznaj się dokładnie z instrukcją. Następnie połóż płytkę testową na czystej, płaskiej powierzchni. Za pomocą pipety przenieś kilka kropel pobranego moczu na odpowiednie miejsce na płytce testu i włącz odmierzanie czasu. Po upływie 5 minut odczytaj wynik testu.

3. Interpretacja wyniku testu płytkowego

Test płytkowy może dać trzy wyniki – wynik pozytywny, wynik negatywny lub wynik błędny.

  • Wynik negatywny odczytuje się wówczas, gdy na ekranie testu płytkowego pojawia się tylko kreska kontrolna.
  • Wynik pozytywny to dwie kreski na ekranie testu – kreska kontrolna i kreska testowa. Dodatni wynik testu ciążowego może pojawić się już po czasie 40 sekund od momentu wkroplenia próbki moczu.
  • Wynik błędny odczytuje się, gdy nie pojawi się żadna z kresek lub pojawi się kreska testowa bez kreski kontrolnej.

Interpretacja wyników:

  • Pozytywny: pojawiają się dwie oddzielne kreski. Jedna kreska powinna znajdować się w obszarze kontrolnym (C), a druga w obszarze testowym (T). Jedna kreska może być mniej wyraźna; nie muszą być one identyczne. Oznacza to, że prawdopodobnie jesteś w ciąży. Negatywny: Pojawia się jedna kreska w obszarze kontrolnym (C). W obszarze testowym (T) nie pojawia się żadna kreska. Oznacza to, że prawdopodobnie nie jesteś w ciąży. Nieważny: Test jest nieważny, jeśli żadna kreska nie pojawi się w obszarze kontrolnym (C), nawet jeśli pojawi się ona w obszarze testowym (T). Trzeba powtórzyć badanie przy użyciu nowej kasety testowej.

Może się zdarzyć, że dojdzie do zafałszowania wyniku testu. Wpływ na to może mieć przyjmowanie niektórych leków, np. środków przeciwbólowych, doustnej hormonalnej antykoncepcji, antybiotyków, alkoholu czy preparatów hormonalnych. Niekiedy wysoki poziom hCG towarzyszy stanom patologicznym (takim jak ciąża pozamaciczna czy torbiel jajników). Dlatego też, aby potwierdzić lub wykluczyć ciążę, należy udać się do poradni ginekologicznej w celu dokładniejszych badań.

4. Jak dokładne są testy ciążowe płytkowe w porównaniu do innych testów?

Testy ciążowe płytkowe są wiarygodne w 99 proc. Są też bardzo popularne: można je kupić w aptece, ale też w hipermarkecie lub na stacji benzynowej.

Są też bardzo czułe: szybki płytkowy test ciążowy wykrywa hCG o stężeniu 20mIU/ml lub większym.

5. Jakie są zalety testu ciążowego płytkowego nad innymi rodzajami testów?

Być może zastanawiasz się, który wybrać: test ciążowy strumieniowy czy płytkowy. Ich działanie jest takie samo: opiera się na potwierdzeniu obecności w moczu hormonu hCG, wytwarzanego wkrótce po zapłodnieniu, przez komórki trofoblastyczne rozwijającego się łożyska.

Inny jest natomiast sposób ich wykonania. Testy ciążowe strumieniowe (w postaci „flamastra”) wymagają umieszczenia testera na kilka sekund pod strumieniem moczu, z kolei testy ciążowe płytkowe – zebrania moczu do naczynia, po czym pobrania badanej próbki i umieszczenia jej w odpowiedniej płytce pomiarowej.

6. Czy test płytkowy jest odpowiedni do wczesnego wykrywania ciąży?

Badanie testem ciążowym płytkowym można wykonać już po 6 dniach od momentu spodziewanego zapłodnienia. Jednak najlepiej wykonać go pierwszego dnia po terminie spodziewanej miesiączki.

Dzieje się tak dlatego, że poziom hCG rośnie w ciąży bardzo szybko, przekraczając często 100mIU/ml jeszcze przed terminem miesiączki i osiąga szczytowy poziom o wartości 100 000-200 000mIU/ ml w 10-12 tygodniu ciąży. Stąd też pojawienie się hCG w moczu, jak i surowicy krwi oraz szybki wzrost jego stężenia w pierwszej fazie rozwoju płodu czyni go doskonałym markerem do wczesnego wykrywania ciąży.

Przeczytaj również:

Następny artykuł: Test strumieniowy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze