Brak okresu i negatywny test ciążowy
Brak okresu lub nieregularność miesiączkowania stanowią jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u ginekologa. Zaburzenia te mogą wynikać z wielu czynników i nie zawsze u ich podłoża leży choroba. Na układ hormonalny wpływa wiele czynników. Dlatego epizodyczne i niewielkie opóźnienia okresu, a nawet jego brak nie zawsze powinny wzbudzać niepokój.
Możliwe przyczyny zaburzeń miesiączkowania
Całkowity brak okresu i negatywny test ciążowy powinny być skonsultowane z ginekologiem. Jeśli od ostatniego krwawienia minęło co najmniej 6 miesięcy, mamy do czynienia z wtórnym brakiem miesiączki. Przyczyną tego stanu mogą być m.in.: zespół policystycznych jajników (PCOS), choroby tarczycy, hiperprolaktynemia, nieuregulowana lub nieleczona cukrzyca, zaburzenia hormonalne, przedwczesna menopauza, nadmierny i długotrwały stres, endometrioza, zaburzenia czynności osi podwzgórze–przysadka–jajnik.
Zanik miesiączki może być również skutkiem nieodpowiednio zbilansowanej diety i zbyt dużego deficytu kalorycznego. W takim przypadku bardzo często objawem niedożywienia oprócz braku miesiączki są również anemia i towarzyszące jej dolegliwości, w postaci osłabienia, nadmiernego wypadania włosów, zmęczenia. Z brakiem miesiączki lub zaburzeniami w postaci wydłużonych cyklów (ponad 36 dni) często borykają się kobiety o niskiej masie ciała i ze znikomą tkanką tłuszczową. Warto wiedzieć, że niezbędne do prawidłowego cyklu menstruacyjnego estrogeny są produkowane w tkance tłuszczowej. Kiedy więc poziom tłuszczu jest znikomy, dochodzi do zaburzenia pracy układu hormonalnego.
Zaburzenia miesiączkowania – kiedy powinny niepokoić?
Prawidłowy cykl miesiączkowy trwa od 21 do 36 dni, a czas krwawienia do 7 dni. O zaburzeniach miesiączkowania mówimy wtedy, gdy okres pojawia się częściej niż 21 lub rzadziej niż 36 dni. Warto jednak wiedzieć, że dopuszczalne są epizodyczne odstępstwa od przyjętych norm. Organizm ludzki nie jest zaprogramowany, ale podatny na działanie wielu czynników zewnętrznych. Dlatego jednorazowe opóźnienie okresu nawet o 14 dni lub brak krwawienia w danym miesiącu mogą być fizjologiczną reakcją organizmu np. na stres, zmęczenie, chorobę (również infekcje wirusowe), zmianę strefy czasowej.
Wskazaniem do konsultacji lekarskiej są powtarzające się epizody braku miesiączki lub całkowicie rozregulowany cykl menstruacyjny.
Zaburzenia miesiączkowania – jakie badania?
W przypadku podejrzenia zaburzeń miesiączkowania – również objawiających się brakiem okresu – niezbędne jest wdrożenie diagnostyki obejmującej badanie poziomu hormonów tarczycy (TSH, FT3, FT4), określenie stężenia hormonów: folikulotropowego, lutenizującego, prolaktyny, estradiolu, testosteronu, surowiczej globuliny wiążącej hormony płciowe, siarczanu dehydroepiandrosteronu. Uzupełnieniem diagnostyki jest badanie obrazowe (USG dopochwowe).