Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Ciąża pozamaciczna a test ciążowy

Avatar placeholder
08.05.2019 12:56
Ciąża pozamaciczna a test ciążowy
Ciąża pozamaciczna a test ciążowy (123rf)

Test ciążowy może, ale nie musi, wykryć ciążę pozamaciczną. Jeśli masz wątpliwości, czy nie jesteś w ciąży pozamacicznej, najlepiej udaj się do ginekologa i wykonaj USG przezpochwowe. W ciąży pozamacicznej test ciążowy w około 50% przypadków daje wynik pozytywny, ponieważ działanie domowego testu opiera się na wykrywaniu obecności beta-hCG w moczu. Hormon ciążowy beta-hCG jest wydzielany w organizmie, gdy zapłodniona komórka jajowa ulega implantacji, niezależnie gdzie. Dlatego też płytkowy test ciążowy może wykryć ciążę, która rozwija się poza jamą macicy. O wiele pewniejsze jest jednak badanie stężenia beta-hCG we krwi. Jeśli w badaniu USG nie widać zarodka w jamie macicy, a poziom beta-hCG we krwi jest wysoki, można podejrzewać ciążę pozamaciczną.

spis treści

1. Co to jest ciąża pozamaciczna?

Do ciąży pozamacicznej predestynują pewne czynniki ryzyka, do których należą:

Diagnostyka ciąży pozamacicznej polega na wykonaniu USG przezpochwowego, stwierdzającego obecność zarodka w jamie macicy, a także na kilkakrotnym badaniu poziomu hormonów we krwi: beta-hCG, progesteronu, estradiolu. Gdy brak jest pewności co do diagnozy, robi się również laparoskopię, w czasie której ogląda się jajowody w poszukiwaniu specyficznych objawów.

2. Jakie objawy mogą sugerować ciążę pozamaciczną?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Kobieta w ciąży pozamacicznej może czuć się podobnie do tej, która zaszła w ciążę zdrową. Nie ma okresu, może mieć obrzmiałe, bolesne piersi, mdłości i wszystkie inne objawy ciąży. Test ciążowy może również dać wynik pozytywny, ze względu na wykrywanie obecności beta-hCG. Gdy stężenie hormonu jest niskie, mało czuły test da wynik negatywny. Niestety, po trzecim tygodniu ciąży często rozpoczynają się dolegliwości wskazujące na nieprawidłowy rozwój ciąży. Do objawów, które mogą wskazywać na ciążę pozamaciczną, należą:

  • krwawienie z dróg rodnych przypominające opóźnione krwawienie miesiączkowe,
  • silny ból w dole brzucha,
  • wyczuwanie guza w okolicy miednicy,
  • ciemna wydzielina z pochwy,
  • bladość, zimno i silna potliwość skóry,
  • szybkie tętno,
  • spadające ciśnienie krwi,
  • uczucie silnego niepokoju.

Na początku ciąża pozamaciczna jest praktycznie niemożliwa do wykrycia przez samą kobietę. Pierwszym objawem ciąży pozamacicznej, który pojawia się po około sześciu-ośmiu tygodniach od ostatniej miesiączki, jest plamienie lub krwawienie z pochwy z towarzyszącym jednostronnym bólem w podbrzuszu. Jest to oznaka obumierania zagnieżdżonego zarodka. Gdy dochodzi do pęknięcia narządu, w którym zagnieździł się zarodek, i występuje masywne krwawienie wewnętrzne, mówi się o tzw. stadium podrażnienia otrzewnej. Taki stan charakteryzuje się występowaniem jednostronnego bólu przydatków, w okolicy odbytu oraz podczas oddawania gazów. Kobieta może wiele razy tracić przytomność, być blada, spocona, mieć gorączkę, nudności, wymioty i przyspieszone tętno. W badaniu ginekologicznym stwierdza się krwiak jajowodu, krwiak okołojajowodowy lub krwiak zamaciczny. Pęknięta ciąża pozamaciczna jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze