Trwa ładowanie...

Jak poznać, że to będzie ciąża bliźniacza?

Avatar placeholder
03.07.2019 11:26
Jak poznać, że to będzie ciąża bliźniacza?
Jak poznać, że to będzie ciąża bliźniacza? (123rf)

Wiele kobiet marzy o tym, by urodzić nie jedno, ale dwójkę maleństw, najlepiej chłopca i dziewczynkę. Jak poznać, że urodzą ci się bliźniaki, a twoja ciąża jest naprawde ciążą bliźniaczą? Oto kilka prostych rad.

Przede wszystkim rozejrzyj się wśród krewnych od strony matki. Jeśli twoja babcia urodziła bliźniaki, jest większe prawdopodobieństwo, że ty też otrzymasz od losu taki podwójny prezent. Tak samo wysokie prawdopodobieństwo ciąży mnogiej mają twoje siostry i kuzynki.

Wiek twojego partnera nie jest bez znaczenia. Jeśli ma powyżej 30 lat, prawdopodobieństwo urodzenia bliźniąt się zwiększa.

Obserwuj swoje ciało. Jeśli znasz swój cykl menstruacyjny, to owulujesz raz czy dwa razy w miesiącu? Kobiety mające dwie owulacje w jednym cyklu częściej są matkami dwojaczków.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Ciąża bliźniacza"

Kiedy decydujesz się na dziecko w wieku powyżej 30 lat, prawdopodobieństwo urodzenia bliźniąt się zwiększa. Ale w tym wieku jest zazwyczaj trudniej zajść w ciążę.

Zaszłaś w ciążę - teraz pora na dalsze obserwacje twojego ciała, a szczególnie brzuszka. Jeśli ciąża zaczyna być widoczna już w drugim czy trzecim miesiącu (czy 8 lub 16 tygodniu) może to oznaczać, że przytrafiła ci się ciąża mnoga. W trakcie ciąży pojedynczej brzuszek pojawia się dopiero około 7 miesiąca.

Także twoja waga powinna gwałtownie wzrosnąć, i to w pierwszych tygodniach ciąży. Nie chodzi tu tylko o to, że nosisz w sobie dwoje dzieci - ciężar może się brać z ilości płynu owodniowego, którego jest więcej w przypadku bliźniąt.

Zapisuj sobie twoje zmiany wagi i pokaż lekarzowi - prawdopodobnie on będzie potrafił stwierdzić, czy waga rośnie razem z jednym dzieckiem, czy dwójką.

Jeśli będą to bliźniaki, dadzą o sobie znać wcześniej niż dałoby jedno dziecko. Pierwsze kopnięcia w przypadku ciąży mnogiej można poczuć już w 12 tygodnu ciąży, podczas gdy u kobiet noszących jedno dziecko kopniaki pojawiają się między 16 a 19 tygodniem.

Bliźniaki są bardziej ruchliwe, bo mają mniej miejsca niż miałoby jedno dziecko w łonie matki i po prostu się wiercą.

Jeśli to ciąża mnoga, twoje objawy ciąży:

mogą być silniejsze niż w przypadku ciąży pojedynczej. Dzieje się tak dlatego, że ciąża mnoga wywołuje większe skoki hormonów w twoim organizmie.

Stuprocentową pewność co do twoich bliźniaków zdobędziesz dopiero w trakcie badania USG. Ciąża mnoga powinna być wtedy dokładnie widoczna.

Jeśli czytając powyższe punkty, stwierdziłaś "Tak, to mnie dotyczy!", przyjmij swoje maleństwa z radością i odpowiedzialnością. Ciąża bliźniacza jest bez wątpienia dużym życiowym wyzwaniem dla rodziców, ale też wielkim szczęściem. I to podwójnym.

Następny artykuł: Macica w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze