Trwa ładowanie...

Jak wykonać test ciążowy?

Avatar placeholder
02.10.2020 16:17
Jak wykonać test ciążowy?
Jak wykonać test ciążowy? (123rf)

Wykonywanie testu ciążowego to dla każdej kobiety wiele emocji. Każdy test domowy wymaga dużej precyzji w stosowaniu się do zaleceń z dołączonej ulotki. Zanim podejmie się próbę zrobienia testu, trzeba więc wiedzieć, jak wykonać test ciążowy. Dobrze jest zaopatrzyć się w dwa testy, aby w razie wyniku nieważnego móc przeprowadzić test jeszcze raz. Wszystkie domowe testy ciążowe są jednorazowego użytku.

spis treści

1. Kiedy wykonać test ciążowy?

Gonadotropina kosmówkowa to hormon, na podstawie którego wykrywają ciążę wszystkie testy ciążowe domowego użytku. Jest on wydzielany przez płód od chwili zagnieżdżenia się go w ścianie macicy. Jego ilość zmniejsza się stopniowo od około trzeciego miesiąca ciąży. Oznacza to, że najlepszym terminem wykonania testu ciążowego, niezależnie od jego czułości (minimalnej ilości wykrywanego hormonu hCG) jest czas od dnia spodziewanej miesiączki, 7-10 dni po podejrzewanym zapłodnieniu.

2. Instrukcja wykonania testu ciążowego

Wszystkie testy ciążowe są uznawane niemal w stu procentach za godne zaufania (ich wiarygodność ocenia się na około 95-99 procent, 100 procent pewności może dać wizyta u ginekologa i badanie USG). Dobrze jest jednak, w przypadku braku miesiączki, wykonać dwa, w odstępie kilkudniowym. Poziom hormonu hCG na samym początku ciąży jest dość niski, na tyle, że test ciążowy może go nie wykryć. Wynik mogą zaburzać także terapie hormonalne.

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

Niezależnie od rodzaju wybranego testu, zanim rozpocznie się badanie, trzeba dokładnie przeczytać całą instrukcję dołączoną do opakowania oraz sprawdzić datę przydatności do użycia. Przeterminowany test nie da prawidłowego wyniku. Należy także sprawdzić, czy opakowanie testu nie jest uszkodzone. Nawet wilgoć znajdująca się w powietrzu może sprawić, że test będzie pokazywał fałszywy wynik. Test wykonuje się rano, z pierwszego oddawania moczu. Testuje się tylko świeżo pobrany mocz.

Postępowanie jest nieco inne w zależności od rodzaju testu. Testy ciążowe dzielimy na testy płytkowe, strumieniowe i paskowe. Różnią się one tylko sposobem wykonywania, ich „mechanizm” jest ten sam – wszystkie wykrywają hormon hCG w moczu kobiety.

  • Test paskowy. Jest to test składający się ze specjalnego paska z bibuły, tak zwanego testera lub paska reakcyjnego. Mocz oddaje się do suchego, czystego pojemnika, jak przy oddawaniu moczu do innych badań. Suchą dłonią bierze się do ręki pasek testowy i zanurza się go na określony czas w moczu (jest to informacja podana w instrukcji każdego testu). Jeśli na bibule pojawią się dwie kreseczki, oznacza to ciążę. Wynik należy odczytać po czasie podanym na ulotce dołączonej do testu.
  • Test płytkowy. Jest to obecnie najpopularniejszy test ciążowy. Składa się z pipetki oraz płytki testowej. Mocz w tym przypadku pobiera się do pipetki. Do okienka testowego wkrapla się kilka kropli moczu (dokładna ilość jest podana w instrukcji). Wynik testu można odczytać po 2-5 minutach. Jeśli w okienku pojawią się dwie kreski, oznacza to ciążę.
  • Test strumieniowy. Taki rodzaj testu ciążowego składa się z końcówki przypominającej flamaster. Mocz oddaje się bezpośrednio na końcówkę.

Testy ciążowe kosztują od kilku do kilkunastu złotych, nie są więc dużym wydatkiem. Warto jest jak najwcześniej dowiedzieć się o ewentualnej ciąży, aby nie zaszkodzić dziecku. Po uzyskaniu wyniku dodatniego, trzeba pójść do ginekologa, który może potwierdzić ciążę.

Następny artykuł: Termin wykonania testu ciążowego
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.