Objawy, które mogą świadczyć o torbielach jajników
Torbiele jajników to częste schorzenie pojawiające się u kobiet w każdym wieku. Czynnikami zwiększającymi ryzyko ich powstawania jest: PCOS, endometrioza czy genetyka. Cysty objawiają się na wiele sposobów. To problemy z oddawaniem moczu, plamienia międzymiesiączkowe czy dyspareunia.
1. Torbiel, czyli...
Torbielami nazywamy pęcherzyki (z krwią lub płynem) pojawiające się na jajnikach. Powstają w wyniku zaburzeń cyklu miesiączkowego. Pęcherzyk nie pęka podczas owulacji, co powoduje jego wzrost – czasem nawet do kilku centymetrów.
Przyczyną powstawania torbieli jest również zaburzona praca ciałka żółtego. Jeżeli samoistnie nie znika – cysta narasta. Torbiele najczęściej jednak zostają wchłaniane i nie potrzebna jest interwencja chirurgiczna czy terapia hormonalna.
Tylko niektóre z nich należy leczyć, tak jest np. z cystami powstałymi w zespole policystycznych jajników, czyli PCOS. Nieleczone torbiele mogą nawet powodować nowotwór.
Przeczytaj również:
- 7 prostych sposobów na wzmocnienie odporności - znasz je wszystkie?
- Cierpi na nią co piąta kobieta i co dziesiąty mężczyzna - jeden składnik decyduje o skuteczności terapii
- Jedna z najczęściej diagnozowanych chorób skóry u dzieci - jak zmienia życie?
- Dopiero się urodziły, a rodzice już myślą o ich ślubie. Wszystko przez imiona
- Nauczyciele naruszają prawo. Dzieci są wyczerpane
2. Problemy z oddawaniem moczu
Jednymi z objawów, które mogą wskazywać na torbiele na jajnikach, są pojawiające się problemy z oddawaniem moczu. Kobiety skarżą się na nieustanne parcie na pęcherz czy pieczenie okolic intymnych podczas korzystania z toalety.
Może to oznaczać infekcję lub osłabienie mięśni dna macicy. Symptomy tego rodzaju powinny zaniepokoić, gdy nie miną po upływie 10 dni. Wtedy konieczna będzie wizyta u specjalisty.
3. Bóle miednicy
Bóle okolic miednicy znane są każdej kobiecie. Pojawiają się one przecież podczas każdej miesiączki. Jeżeli jednak bóle tego rodzaju odczuwalne są również poza okresem – pomocy należy szukać u ginekologa lub endokrynologa.
Torbiele na jajnikach objawiają się kłującymi, niejednostajnymi bólami zlokalizowanymi w podbrzuszu. Najczęściej pojawiają się, gdy cysty zwiększają swoją objętość.
W niektórych przypadkach ostry ból może być spowodowany pęknięciem torbieli. Jej zawartość może wylać się do jamy otrzewnej, powodując stan zapalny.
4. Dyspareunia, czyli ból podczas stosunku
Powiększające się torbiele i stany zapalne, które się w nich tworzą, w niektórych przypadkach skutkują dyspareunią, czyli odczuwaniem bólu podczas stosunku seksualnego. Jest to spowodowane naciskiem na jajniki, jajowody i macicę.
I chociaż zdarza się to często nawet u zdrowych kobiet, warto zbadać przyczynę bólu u ginekologa. W wielu przypadkach wynika z rozrastających się torbieli na jajnikach lub stanów zapalnych rozwijających się w okolicy miednicy mniejszej.
5. Wymioty i nudności, wzdęcia
Okazuje się, że nudności i wymioty to nie tylko objawy rozwijającej się ciąży czy grypy żołądkowej. Za ich pojawienie się odpowiadają natomiast rozrastające się cysty.
Torbiel na jajniku powoduje także wzdęcia, co skutkuje powiększającym się obwodem brzucha. Występujące problemy żołądkowe wynikają również z narastającego nacisku cysty, często nawet na okolice odbytu.
6. Plamienia
Kolejnym symptomem mogą być plamienia międzymiesiączkowe. Jest to najczęściej skutek zaburzeń hormonalnych, które mają miejsce w organizmie chorej kobiety. Nie warto jednak panikować, jeżeli krwawienia pojawią się jednorazowo.
Torbiele jajników są także przyczyną nieregularnych cykli miesiączkowych. Wynika to z faktu zaburzonej pracy ciałka żółtego oraz problemów z pękaniem pęcherzyka Graffa.
7. Bóle pleców
Bolesny ucisk odczuwany w dolnej części kręgosłupa to kolejny prawdopodobny objaw torbieli na jajnikach. Częściej jednak łączymy go z przeciążeniem mięśni czy godzinami spędzonymi przed monitorem komputera. W rzeczywistości promieniujący ból jest skutkiem zaburzeń pracy układu rozrodczego.
8. Wahania wagi
Organizm może sygnalizować o rosnących torbielach na jajnikach poprzez wahania wagi. Nagły spadek masy ciała bez konkretnej przyczyny lub tycie niezwiązane z podjadaniem należy szybko skonsultować z lekarzem. Problemem może być także całkowity brak apetytu lub nieustanne odczuwanie głodu.
9. Bóle i opuchlizna brzucha
Opuchnięty, bolesny brzuch jest jednym z najczęściej ignorowanych przez kobiety objawem. Dzieje się tak, ponieważ bolesny brzuch kojarzony jest z problemami żołądkowymi lub zbliżającą się miesiączką. W tym wypadku napięty brzuch z nasilającym się bólem może być jednak symptomem torbieli na jajnikach.
10. Chroniczne zmęczenie
Zmęczenie najczęściej kojarzone jest ze stresującym trybem życia, brakiem wystarczającej ilości snu lub wyczerpującą pracą. Jest to także jeden z objawów torbieli na jajnikach. Osłabienie organizmu wynika bowiem z zaburzeń hormonalnych.