Trwa ładowanie...

Wady letalne płodów. Przykłady i rokowania

Wady letalne płodu to ciężkie zaburzenia rozwoju płodu i noworodka, spowodowane przez czynniki genetyczne lub poza genetyczne. Charakterystyczne jest dla nich upośledzenie rozwoju płodu w różnym stopniu, prowadzące pośrednio lub bezpośrednio do śmierci płodu, bądź zaraz po narodzinach. Co powinniśmy o nich wiedzieć? Zapraszam do lektury.

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

spis treści

1. Co to jest wada letalna?

Wada letalna jest zaburzeniem rozwojowym o złym lub niepewnym rokowaniu. Prowadzi do samoistnego poronienia, zgonu wewnątrzmacicznego, przedwczesnego porodu, a w przypadku noworodków do śmierci przedwczesnej, niezależnie od podjętego leczenia.

Do wad letalnych zaliczane są też wady wrodzone, które nie skutkują zgonem zaraz po urodzeniu, sprawiają jednak, że dziecko cierpi nieprzerwanie i w związku z tym wymaga opieki paliatywnej w hospicjum perinatalnym.

Wśród wad letalnych znajdują się wady cewy nerwowej, prowadzące między innymi do bezczaszkowia i bezmózgowia lub trisomie chromosomów - zespół Edwardsa i Pataua. Zwykle odstępuje się od leczenia dzieci urodzonych z wadami letalnymi, uznając to za terapię uporczywą.

Aborcja w latach 80. "To nie było tak, jak wyjście do fryzjera"
Aborcja w latach 80. "To nie było tak, jak wyjście do fryzjera"

W latach 80. aborcja była dozwolona, ale była wstydem. To była decyzja na całe życie i przez całe życie

przeczytaj artykuł

Według światowych raportów każdego roku z powodu wad letalnych odnotowuje się zgony około 3,3 mln dzieci poniżej 5. roku życia. Do niedawna stwierdzenie poważnych wad rozwojowych było przesłanką do usunięcia ciąży. Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. aborcja ze względu na wady letalne płodu została uznana nielegalną.

Decyzja ta w praktyce oznacza tak naprawdę zakaz legalnej terminacji ciąży w Polsce. W roku 2019 dokonano 1110 legalnych zabiegów, z czego 1079 z powodu przesłanki o letalnej wadzie płodu.

Diagnostykę ciężkich wad rozwojowych poprzedzają badania, takie jak między innymi USG, badania genetyczne, prenatalne czy echokardiografia.

2. Przykłady wad letalnych

Do ciężkich wad rozwojowych zaliczamy między innymi:

  • brak serca, krytyczne wady serca z hipoplazją płuc, ciężka ektopia serca;
  • wady mózgu - bezmózgowie, przepukliny mózgowe, bezczaszkowie;
  • agenezja (brak) nerek;
  • trisomia 13 pary chromosomów (zespół Pataua);
  • trisomia 18 pary chromosomów (zespół Edwardsa);
  • rozszczep kręgosłupa;
  • brak ściany brzucha.

3. Leczenie i rokowania wad letalnych

Choć medycyna jest na coraz wyższym poziomie, dysponując wciąż lepszymi środkami leczenia, w dalszym ciągu brak jest możliwości jakiejkolwiek skutecznej pomocy dziecku, u którego została rozpoznana wada letalna.

W przypadku ciężkich wad rozwojowych rokowania dotyczące przeżycia dziecka są złe. Noworodki, które urodziły się z wadą letalną, wymagają mechanicznej wentylacji, stałego podawania środków przeciwbólowych, a ponadto w wielu przypadkach szeregu operacji podtrzymujących życie lub zmniejszających cierpienie.

Fakty z historii aborcji, o których nie miałeś pojęcia
Fakty z historii aborcji, o których nie miałeś pojęcia [6 zdjęć]

Z możliwości usunięcia rozwijającego się w brzuchu dziecka korzystano już w dawnych czasach. Niektóre

zobacz galerię

W przypadku śmiertelnych wad płodu nie chodzi urodę i wygląd chorych dzieci, lecz o bardzo ciężkie zaburzenia rozwojowe, oznaczające stałe cierpienie zarówno dla dziecka, jak i jego matki.

W sieci łatwo znajdziemy zdjęcia wad letalnych ukazujące, jak bardzo zdeformowane może być dziecko. Nie jest trudno wyobrazić sobie, jakie cierpienie może dla niego oznaczać utrzymywanie go przy życiu za wszelką cenę.

W związku z tym niezależnie od wady, rodzice w takiej sytuacji powinni otrzymać skuteczną pomoc psychologiczną. Kobiety, które urodzą dziecko z wadą letalną, powinny zostać objęte perinatalną opieką psychologa, zaoferowaną przez hospicjum dla dzieci.

Letalne wady rozwojowe to ciężkie, nieuleczalne zaburzenia. W ich przypadku nie można mówić o leczeniu, a o łagodzeniu objawów i uśmierzania bólu.

Warto zwrócić uwagę, że noszenie płodu z wadami letalnymi to również potencjalne zagrożenie dla matki. W każdym momencie może dojść do obumarcia płodu, które może wywołać krwotok, zakażenie, a nawet sepsę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.